artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Biała Piska – urok małego miasteczka
  fot. Wikipedia

Biała Piska – urok małego miasteczka

Jeśli podróżujecie po Mazurach, chcecie uniknąć turystycznego zgiełku i szukacie „małomiasteczkowego” klimatu, uroku prowincji – koniecznie zajrzyjcie do Białej Piskiej. Tam oprócz świętego spokoju znajdziecie również wiele ciekawych zabytków oraz spędzicie wspaniały czas na łonie mazurskiej przyrody.

Biała Piska to spory kawałek historii regionu. Powstała w 1428 r. w miejscu wcześniejszej osady pruskiej Gayle. Spalona przez Tatarów w polskiej służbie w czasie szwedzkiego Potopu. W 1722 roku król Fryderyk Wilhelm I nadał osadzie Bialla prawa miejskie.

W centrum miasta znajduje się plac rynkowy z ratuszem i starymi kamieniczkami, wokół którego toczy się codzienne, spokojne życie. To niewielkie miasto na Mazurach mogłoby stanowić wspaniałą scenerię do kręcenia seriali typu "Parafia" czy "Rancho". Uliczki w Białej Piskiej wyglądają tak, jakby zatrzymał się tam czas. Nie ma na nich wszędobylskich dziś reklam i bilbordów. Nie ma wielkiego ruchu, pośpiechu dnia codziennego.

Turystycznym atutem gminy Biała Piska są drogi łączące miasto z dziesiątkami wsi. Są stosunkowo mało ruchliwe i wiją się kilometrami wśród pól i lasów. Dodatkowego klimatu i uroku dodają im rosnące po obu stronach szpalery starych drzew, których korony dają cień i energię na dalekie wycieczki.

Co warto w Białej Piskiej obejrzeć?

  • Kościół św. Andrzeja Boboli - barokowy kościół wybudowany w latach 1756-1763, wieża z 1832 r., wzniesiona według projektu K. F. Schinkla. Ołtarz główny z XVII w.
  • ReklamaSródtekstowy YT PC
  • Ratusz z początku XX w.
  • Zabudowa małomiasteczkowa z przełomu XIX i XX w.

Wycieczki rowerowe najlepiej zaplanować z Białej do Rożyńska czy Kumielska.

W obu miejscowościach znajdziemy bardzo ciekawe kościoły. Gmina Biała Piska ma też bardzo bogatą ofertę agroturystyczną. Bez problemu znajdziemy tam gospodarstwo, które może nas przyjąć na nocleg lub dłuższy kilkudniowy pobyt.

    Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!