artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Baza nurkowa "Koparki" - zanurz się w podwodny świat
  fot. Wikipedia Baza nurkowa "Koparki" - zanurz się w podwodny świat

Baza nurkowa "Koparki" - zanurz się w podwodny świat

Czas czytania 3 minuty

Jeśli podróżujecie kamperem po Polsce, a jesteście miłośnikami nurkowania i zabieracie ze sobą odpowiedni sprzęt, mamy dla Was ciekawą atrakcję. Koniecznie powinniście skierować się w rejon Jaworzna. Tam znajduje się naprawdę atrakcyjny akwen do podwodnych penetracji.

Uwielbiacie nurkować? Ruszajcie do Jaworzna

To niesamowita atrakcja dla wszystkich miłośników nurkowania i penetrowania podwodnego świata. Koniecznie w swoich podróżach kamperem po Polsce, powinniście dotrzeć do Centrum Nurkowego Orka. Ten niesamowity obiekt znajduje się w nieczynnym już i zalanym wodą kamieniołomie Gródek, w dawnym wyrobisku, niedaleko Jaworzna.

Przygotujcie się więc na niesamowitą przygodę, przejrzyjcie swój sprzęt do nurkowania, zapakujcie go do kampera i ruszajcie w kierunku Jaworzna.

Akwen znajduje się na miejscu dawnego kamieniołomu „Gródek” w Szczakowej. To jedna z dzielnic Jaworzna, w województwie śląskim. Niegdyś wydobywano tu dolomit z przeznaczaniem dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”, dawna Cementownia Szczakowa.

To właśnie tu Centrum Nurkowe „Orka” z Bielska-Białej stworzyło i udostępniło dla chętnych bazę nurkową. Wśród miłośników podwodnych wypraw z całej Polski zyskał nazwę „Koparek”.

Pod wodą jest samolot, koparki i samochody

W zalanym wodą kamieniołomie organizatorzy tego miejsca przygotowali kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Na pewno więc nie będzie to nudne, standardowe nurkowanie.

Największą atrakcją nurkowania w akwenie są zatopione koparki, które niegdyś pracowały w tym kamieniołomie. To jednak nie wszystko. Pod wodą znalazł się równie wrak samolotu pasażerskiego marki Antonow An-2, który można swobodnie penetrować. Na dnie zbiornika wodnego znajdziemy również zatopione samochody.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kompleks nurkowy to również domek oraz bunkier strzałowego, przepompownie, łyżki koparek, kosze pomp, budki trafo.

Nurkowanie w tym akwenie będzie więc z pewnością fantastyczną przygodą podczas naszych urlopowych wojaży kamperem po Polsce, oczywiście pod warunkiem, że jesteście miłośnikami takich atrakcji i takiego spędzania wolnego czasu.

Jak trafić do Centrum Nurkowego „Koparki”?

Z autostrady A4 należy zjechać na Jaworzno. W samym mieście, na Rynku Starego Miasta skręcamy w prawo. Następnie po około 4 kilometrach miniemy rozwidlenie dróg. Musimy zjechać na Olkusz. Po pokonaniu około kilometra skręcamy w prawo. Po lewej stronie drogi miniemy kościół. Teraz jedziemy prosto około 2,5 kilometrów do samego wjazdu na teren zbiornika, który znajduje się zakładzie kamieniarsko-nagrobkowym. Tuż za pozostałościami „kamieniołowego” taśmociągu naziemnego, który przechodzi nad drogą.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy