artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Augustów – miasto króla Zygmunta Augusta
  fot. Wikipedia Augustów – miasto króla Zygmunta Augusta

Augustów – miasto króla Zygmunta Augusta

Czas czytania 4 minuty

W 2014 r. Augustów otrzymał miano „Najmilszego miasta w Polsce”. Coś w tym musi być, skoro to miasteczko bardzo lubił król Zygmunt August. Sam Augustów dziś przyciąga turystów nie tylko zabytkami, ale również wspaniałymi walorami przyrody – to miejsce idealne do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

„Najmilsze miasto w Polsce” roku 2014. Otoczone dziewięcioma jeziorami i wspaniałą Puszczą Augustowską. Świetne miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Do tego pełne wspaniałych zabytków. Czy to nie wystarczająca zachęta do odwiedzenia tego miasta podczas kamperowych wypraw po Polsce?

Ze względu na ilość otaczających to miasto jezior jest doskonałym miejscem na uprawianie turystyki aktywnej i sportów wodnych. Możemy tu również wypożyczyć rowery i skutery wodne, kajaki, motorówki, żaglówki. Znajdziemy tu także elektryczny wyciąg nart wodnych.

Dla żądnych przygód i niezwykłych wypraw czeka spław kajakami, które umożliwiają dotarcie do najpiękniejszych zakątków przyrody augustowskiej.

Jeżeli natomiast preferujecie bardziej wygoda eksplorację terenów, czeka na Was rejs statkami Żeglugi Augustowskiej lub wspaniała wycieczka gondolami.

Same miasto również zachęca do leniwych spacerów oraz podziwiania wielu wspaniałych zabytków.

Rynek Zygmunta Augusta to centralny punkt miasta. Pośrodku znajduje się park założony w 1847 r., niegdyś nazywany Ogrodem Saskim. Otaczające go kamienice pochodzą głównie z przełomu XIX i XX wieku. W centrum parku znajduje się kolumna Zygmunta II Augusta oraz fontanna.

ReklamaAugustów – miasto króla Zygmunta Augusta 1
Willa Prezydenta – drewniany budynek z 1934 roku z przystanią, własność Yacht Clubu Polskiego, który kilkukrotnie odwiedził Ignacy Mościcki.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – niegdyś rosyjska cerkiew wojskowa z 1912 r., od 1921 r. kościół garnizonu augustowskiego Wojska Polskiego. W wieży znajduje się izba pamięci stacjonującego tu I Pułku Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego.

Muzeum Historii Kanału Augustowskiego – znajduje się w Domku Prądzyńskiego. Budynek stanowi rekonstrukcję oryginalnej XIX-wiecznej siedziby zarządu portu.

Kanał Augustowski to dzieło polskich inżynierów i hydrotechników z XIX w.

Śluza Augustów - wybudowana w latach 1825 - 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. Odbudowano ją w latach 1947 – 1948.

W Augustowie mamy również możliwość poznania, jak niegdyś funkcjonowała poczta. W tym celu warto odwiedzić budynek Starej Poczty, wybudowanej w 1829 r. Była tu stacja przeprzęgowa na szesnaście koni, ekspedycja i pokoiki hotelowe dla specjalnych gości. Zatrzymywali się tu m.in. car Mikołaj I oraz Wielki Książę Konstanty. Obecnie znajduje się tu Szkoła Muzyczna I stopnia.

Muzeum Ziemi Augustowskiej - Dział Etnograficzny przy ul. Hożej 7 przybliża zwiedzającym narzędzia i produkty rękodzieła (tkactwa, garncarstwa, plecionkarstwa), jak również sprzęty używane w domostwach, w rolnictwie i rybołówstwie.

Czy Augustów warto odwiedzić? Tak, jeśli nie zależy Wam na dużych, turystycznych ośrodkach miejskich. Jeśli jednak preferujecie urokliwe, niewielkie miasteczka z bogatą historią i do tego pasjonuje Was możliwość spędzania aktywnie wolnego czasu na łonie natury, Augustów i okolica będzie świetnym wyborem.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News