artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Afrykarium w ZOO Wrocław
  fot. Wikipedia Afrykarium w ZOO Wrocław

Afrykarium w ZOO Wrocław

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.

Dzięki dużej inwestycji, jaką jest Afrykarium, otwartego jesienią 2014 r., wrocławskie zoo jest najbardziej odwiedzaną atrakcją w kraju: w 2015 r. zoo odwiedziło ponad 1,8 mln gości – to więcej niż Zamek Królewski na Wawelu lub Kopalnię Soli w Wieliczce.

Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium. Jest tu 15 milionów litrów wody w 21 basenach i akwariach, gdzie mieszka ponad 250 gatunków ryb! Mamy tu prawdziwy ekosystem rafy koralowej, gdzie można podziwiać ponad 60 gatunków kolorowych ryb, akwaria z endemitami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi, akwarium z hipopotamami. Jedną z największych atrakcji jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia oglądanie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek i innych gatunków zwierząt.

Można tu oglądać także krokodyle i manaty, ssaki i ptaki. To fantastyczne miejsce, Nie dość powiedzieć, że przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych uznali Afrykarium za czwarty cud w świecie ogrodów zoologicznych.

Obiekt podzielono na część zewnętrzną prezentujące wybrzeże Namibii w postaci dwóch basenów z plażami dla kotików afrykańskich (3600 m³) oraz pingwinów przylądkowych (2460 m³), rozdzielonych od siebie budynkiem w kształcie statku, w którym ulokowano restauracje z tarasem widokowym oraz część wewnętrzną z budynkiem żelbetowym o długości 160,1 metrów, szerokości 53,9 metrów oraz wysokości 15-12 metrów.

Prezentowane są ekspozycje czterech biotopów:

  • Fauna plaży i rafy koralowej Morza Czerwonego z basenem 900 m³.
  • Fauna Afryki Wschodniej z basenem hipopotamów nilowych (900 m³) oraz rybami jezior Malawi i Tanganika.
  • Fauna Kanału Mozambickiego z basenem (3100 m³) prezentująca m.in. płaszczki i rekiny brunatne.
  • Fauna dżungli Konga z basenami manatów (1250 m³) i krokodyli nilowych (260 m³) oraz ptakami (hala wolnych lotów) m.in. czepigi rudawe, ibisy białowąse, toko nosaty i waruga.

Cały kompleks liczy 19 akwariów, basenów i zbiorników o łącznej powierzchni 4,6 tys. m² i pojemności ponad 15 milionów litrów wody. W momencie otwarcia w afrykarium prezentowano kilka tysięcy zwierząt reprezentujących około 100 gatunków. Budowa obiektu kosztowała 220 milionów złotych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy