artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Wypożyczenie kampera – ceny, porady

Wypożyczenie kampera – ceny, porady

Czas czytania 7 minut

Wypożyczenie kampera to naprawdę łatwa sprawa, o ile korzystacie z platformy, zbierającej oferty wypożyczalni w jednym miejscu. Samodzielne znalezienie wolnego kampera w szczycie sezonu wymaga średnio czterdziestu dwóch telefonów i bywa naprawdę czasochłonne. Dlatego polecamy zrobić to z Booking Camper. 

wypożyczenie kampera

O zasadach wypożyczania i rynku najmu kamperów w Polsce rozmawiamy z Bartoszem Gasem, project managerem platformy BookingCamper.pl. 

- Zacznijmy od podstawowego pytania: ile kosztuje wypożyczenie kampera?

- Ceny podaje się za dobę. Zależą od rodzaju kampera (luksusowe wersje premium są droższe) oraz terminu. Poza sezonem wysokim kampery na naszej stronie można znaleźć w cenie od 350 zł brutto za dobę. W wakacje ceny rosną. Luksusowe, wielkie kampery mogą kosztować nawet 1000 - 1200 zł brutto  za dobę. Standardowo przy kamperach półintegrach lub rodzinnych alkowach, które są jednak najczęściej wypożyczane w sezonie wysokim i średnim należy liczyć około 550 - 700 zł brutto za dobę.

- Oczywiście, powyższy koszt rozkłada się na uczestników wycieczki...

- Tak. Jeśli kamperem podróżuje 6 osób i płacą za dobę 500 zł, na jedną osobę wychodzi niecałe 84 zł. Trudno w tej cenie znaleźć porządny hotel, zwłaszcza za granicą. Krótko mówiąc: wyjdzie taniej, niż gdyby wszyscy uczestnicy wycieczki zameldowali się w czterogwiazdkowym hotelu na nocleg. Przygotowywanie jedzenia w kamperze również pozwala oszczędzić. Śniadanie z przywiezionych produktów można zrobić dosłownie za grosze. Żadna restauracja nie oferuje tak tanich posiłków. 

heart Zobacz, ile kosztuje wynajem kampera i kiedy będzie najtaniej
 

- Czy zainteresowanie kamperami rośnie?

- Zdecydowanie tak! Bardzo dużo rezerwacji dokonują kobiety. Obserwujemy wzrost zainteresowania wyjazdami zagranicznymi. Dotychczas były to głównie: Chorwacja, Włochy, Hiszpania. Teraz coraz więcej osób pyta o Skandynawię.

- Co można powiedzieć o ludziach, którzy decydują się na wypożyczenie kampera?

- Kamperami podróżują pary, rodziny z dziećmi oraz luźne grupy znajomych. Zdecydowana większość klientów to osoby powyżej czterdziestego roku życia, które wypoczywają z rodziną. Drugą, liczną grupę stanowią bardzo młode osoby, podróżujące z chłopakiem, dziewczyną lub grupą przyjaciół. Młodsi często celują w duże kampery i wieloosobowe wycieczki. Chcą jechać ze znajomymi w 5, 6, czasami nawet 7 osób. Często zwiedzają Europę Zachodnią oraz Bałkany.

- Inspiruje ich moda na van life?

- O tak, z pewnością. Sami o tym mówią. Opowiadają, że obserwują podróżników w mediach społecznościowych. Śledzą ich relacje, oglądają filmy na temat van life. Następnie postanawiają spróbować. Chociaż w wakacje, chociaż podczas jednej wycieczki.

Wypożyczenie kampera – ceny, porady 3

Fot. Przykładowe kampery do wypożyczenia na Booking Camper w maju 2024 roku. 

- Caravaningowcy uwielbiają przyrodę. Jak to wygląda u osób, które wypożyczają kampera po raz pierwszy?

- Niektórzy mieszkają w bardzo dużych miastach i zatęsknili za zwykłym kontaktem z naturą. Chcą pooglądać gwiazdy na niebie, których w mieście nie widać przez zanieczyszczenie światłem. Chcą poczuć wolność, obejrzeć wschód słońca, wypić kawę na trawie. Kamper to umożliwia.

- Czy są osoby, które niejako „przesiadły się” do kampera z wakacji all inclusive?

- Oczywiście! Na wakacjach all inclusive ewidentnie im czegoś brakowało. Przestało im się podobać śniadanie podtykane pod nos i każda minuta zaplanowana na wycieczce fakultatywnej. Może spotkali po drodze urokliwą uliczkę i chcieli po niej pochodzić? Albo posiedzieć nad brzegiem jeziora cały wieczór, podczas gdy w planie było tylko 15 minut? Pomyśleli, że nie chcą podróżować w taki sposób i postanowili sami zorganizować swój wyjazd.

- Wracają zadowoleni?

- W ogromnej większości przypadków: bardzo. W kamperze najbardziej podoba im się wolność. Biwakują, gdzie chcą. Robią, co chcą. To ogromna zmiana w stosunku do wycieczek organizowanych przez biuro podróży. Niepokornym duchom, ludziom żądnym przygód, miłośnikom natury bliżej będzie do kampera niż do wakacji all inclusive. Mówią, że musieli spróbować obu form turystyki, aby odkryć to, co tak naprawdę jest dla nich lepsze.

- Ile osób najwięcej może zmieścić się w kamperze?

- Istnieją kampery siedmioosobowe, które posiadają 7 miejsc do jazdy i 7 miejsc do spania. Opłacają się finansowo, ponieważ koszt wynajmu rozkłada się na poszczególnych uczestników wycieczki. To niewątpliwie plus. Chętnie korzystają z niego bardzo młode osoby. Trzeba jednak pamiętać, że w tego typu kamperach może być ciasno i naprawdę trzeba dbać o porządek. Na wycieczkę powinny pojechać osoby, które dobrze się znają i lubią. Będą dzielić się łazienką, kuchenką, lodówką. Mało miejsca, dużo osób, dużo bagaży. Wszystko trzeba ze sobą zgrać. Czasami iść na kompromisy, zrezygnować z niektórych nawyków. 

Wypożyczenie kampera – ceny, porady 4

Fot. Przykładowe kampery do wypożyczenia na Booking Camper w maju 2024 roku. 

- Wspominałaś o wyjazdach za granicę. Rozumiem, że wypożyczalnie nie mają problemu, aby ich pojazdem przekroczyć granicę Polski, tak?

- Tak, oczywiście. Wypożyczonym kamperem można jechać za granicę, z wyłączeniem krajów, które Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje za potencjalnie niebezpieczne i odradza obywatelom polskim tego typu podróże. Listę można znaleźć w umowie z wypożyczalnią i na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

- Dlaczego warto rezerwować kampery na Booking Camper?

- Mamy największy wybór, najwięcej tanich okazji i wspieramy wynajmujących w całym procesie. Pomagamy w realizacji rezerwacji, podpowiadamy rozwiązania.

- Jakie są procedury bezpieczeństwa rezerwacji?

- Kampery wystawione na naszym portalu są weryfikowane, a każda wypożyczalnia sprawdzona. Fizycznie akceptujemy poszczególne ogłoszenia przed publikacją. Każda współpracująca z nami wypożyczalnia została przeszkolona w zakresie naszych standardów pracy z klientem. Sprawdzamy ich umowy i flotę pojazdów. Nie ma możliwości, aby oferta wynajmu kampera została zamieszczona przez podejrzaną organizację, na przykład jeszcze niezarejestrowaną firmę, która żąda płatności, ale nie może zagwarantować wykonania usługi zgodnie z umową. To nie przejdzie. Taki podmiot w ogóle nie może założyć u nas konta i pracować z klientami.

- Jak podajecie ceny?

- Dla wygody użytkowników wszystkie ceny podane na stronie są brutto. Nie ma żadnych ukrytych opłat. Wysokość kaucji, cena za dobę, zadatek – wszystko jest podane przy każdym kamperze. 

- A co z umową z wypożyczalnią?

- Treść umowy jest dostępna przy każdym kamperze. Wypożyczający może ją przeczytać, zanim jeszcze dokona rezerwacji. Nie ma żadnych „niespodzianek”. Co oczywiste, wypożyczalnia nie może wprowadzić żadnych zmian do umowy po rezerwacji. 

- Czy możesz podać przykład sytuacji, w której jako Booking Camper pomagaliście rozwiązać skomplikowany problem?

- Było wiele podobnych sytuacji, ale jedna szczególnie utkwiła mi w pamięci. Dzień przed tym, kiedy klient miał odebrać kamper z wypożyczalni, okazało się, że pojazd uległ uszkodzeniu i nie nadawał się do jazdy. Wypożyczalnia nie miała żadnego wolnego kampera na stanie. Oczywiście, to była sprawa losowa. Klientowi zwrócono przedpłatę, ale i tak był bardzo zawiedziony. Miał już zarezerwowany urlop, a cała rodzina nastawiła się na wyjazd za granicę. Zwłaszcza dzieci, które miały po raz pierwszy w życiu jechać kamperem na kemping w Chorwacji. W ekspresowym tempie skontaktowaliśmy się ze wszystkimi wypożyczalniami, z którymi pracujemy. Udało nam się znaleźć wolny kamper, dostępny od ręki, ale w pobliskim mieście. Wycieczka się odbyła, klient wrócił zadowolony.

- Jaki zadatek pobierają wypożyczalnie?

- 80% wypożyczalni pobiera zadatek w wysokości 20%. Reszta pobiera 30% lub 40%. Nie zetknąłem się z wyższymi stawkami.

- Kiedy najlepiej zarezerwować kampera?

- Przed sezonem będzie o wiele taniej. Zawsze zalecam rezerwować z wyprzedzeniem, w wakacje ceny skaczą do góry, a wiele kamperów jest już zajętych.

heart Zobacz, jak działa kaucja przy wypożyczeniu kampera
 

heart Chcesz wypożyczyć kamper? Poszukaj go na Booking Camper.
To największa w Polsce platforma zapewniająca bezpieczny wynajem kamperów. 
Wspiera wypożyczających na każdym etapie! 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News