artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kamper Min Rimor Seal 12 P
  fot. baza Polskiego Caravaningu Kamper Min Rimor Seal 12 P

Ile kosztuje wynajem kampera?

Czas czytania 8 minut

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce? Sprawa jest znacznie bardziej złożona niż pozornie się wydaje. Kwoty zależą od rodzaju i wielkości pojazdu, sezonu, długości wynajmu, możliwych dodatkowych usług lub wyposażenia i wahają się od 350 do ponad 800 zł za dobę. 

Sprawdziliśmy koszty i różne przypadki na podstawie danych Booking Camper. W tym artykule przedstawimy Wam wnioski oraz rady, co zrobić, aby wypożyczyć kamper taniej. 

Sezon wysoki – ceny rosną 

Nie jest niespodzianką, że koszty wynajmu zależą od popytu. Największe zainteresowanie kamperami przypada na sezon wakacyjny, to jest: lipiec i sierpień oraz końcówkę czerwca. W tym terminie ceny za wynajem kampera rosną. 

Bartosz Gas, project manager platformy BookingCamper.pl, wyjaśnia: 

Sezon wysoki zaczyna się od 25 czerwca i trwa do 5 września. Wówczas ceny kamperów są najwyższe, dochodzą do 700 lub 850 zł za dobę w zależności od komfortu, modelu i wyposażenia. W sezonie średnim, który przypada na kwiecień maj i znaczną część czerwca, można znaleźć tańsze kampery, średnio w cenach około 500 zł za dobę, do 650 zł za dobę. Po wakacjach i zakończeniu sezonu wysokiego ceny znowu spadają i kampery można wynająć w przedziale cenowym, charakterystycznym dla wiosny. 

Najtaniej jest zimą, kiedy popyt na wynajem jest najniższy. W Polsce istnieje spora grupa turystów, która podróżuje kamperami przez cały rok, niezależnie od pogody. Niektórzy cenią caravaning zimowy z uwagi na oszczędności. Warto pamiętać, że zimą ceny kempingów również spadają. 

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Bartosz Gas, komentuje: 

Caravaning zimowy zaczyna się od połowy listopada i trwa do końca marca. Wówczas na Booking Camper znajdą państwo bardzo bogatą ofertę kamperów do wynajęcia i niezwykle atrakcyjne ceny. 

Kiedy najlepiej wynająć kamper? 

Z wynajmem lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Najkorzystniej zarezerwować kamper ze sporym wyprzedzeniem, aby uniknąć gwałtownego wzrostu cen. Dzięki temu możemy cieszyć się wypożyczeniem pojazdu z jednoczesnym uniknięciem podwyżek, wynikających z wysokiego sezonu. Kolejna kwestia to dostępność kamperów. Caravaning cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Wiele osób chce spróbować tego typu turystyki. Ogromna większość wpada na ten pomysł podczas wakacji. 

Bartosz Gas, project manager platformy BookingCamper.pl, wyjaśnia ten mechanizm w słowach: 

Zachęcamy do dokonywania rezerwacji kampera na wakacyjny wyjazd w kwietniu lub maju. W sezonie wysokim, czyli w lipcu i w sierpniu, 90% kamperów znajdujących się na naszym portalu jest zarezerwowane i niedostępne. 

wynajem kampera Przykładowe kampery do wynajęcia na Booking Camper w kwietniu 2024 roku. 

Jak liczyć koszty wynajmu kampera?

Należy pamiętać, że koszt wynajmu kampera rozkłada się na wszystkich podróżujących w nim turystów. Zarazem wynajem kampera zmniejsza ogólne koszty wycieczki o noclegi w hotelach lub pensjonatach.

Przykład 1 – wycieczka dla czterech osób na tydzień

Czteroosobowa rodzina wynajmuje na tydzień kamper kosztujący 400 złoty za dobę i jedzie na Mazury. Wynajem kosztuje łącznie 2800 zł, to jest 700 zł w przeliczeniu na jednego uczestnika na tydzień wycieczki, czyli 100 zł za dobę od osoby. 

ReklamaIle kosztuje wynajem kampera?  3
Ile kosztuje wynajem kampera?  4

Przykładowe kampery do wynajęcia na Booking Camper w kwietniu 2024 roku z miejscem do spania dla 4 osób.

Przykład 2 – wycieczka dla siedmiu osób na dwa tygodnie 

Siedmioosobowa grupa znajomych wynajmuje na dwa tygodnie siedmioosobowy kamper kosztujący 550 zł za dobę. Wynajem kosztuje łącznie 7700 zł, to jest 1100 zł w przeliczeniu na jednego uczestnika za 14 dni wycieczki, czyli 78,5 zł za dobę od osoby. 
 

Ile kosztuje wynajem kampera?  5

Przykładowe kampery siedmiosobowe do wynajęcia na Booking Camper w kwietniu 2024 roku

Przykład 3 – wycieczka dla pięciu osób kamperem premium na tydzień 

Pięcioosobowa grupa przyjaciół wynajmuje na tydzień pięcioosobowy kamper premium kosztujący 750 zł za dobę. Wynajem kosztuje łącznie 5250 zł, to jest 1050 zł w przeliczeniu na jednego uczestnika na tydzień wycieczki, czyli 150 zł za dobę od osoby. 

Jak zaoszczędzić na wynajmie kampera? 

Kamper można wynająć znacznie taniej, jeśli przestrzega się następujących zasad: 

  1. Wcześniejsza rezerwacja.
  2. Unikanie rezerwacji w sezonie wysokim. 
  3. Wypożyczenie kampera w tańszych miesiącach, poza sezonem wysokim. 
  4. Zajęcie wszystkich miejsc w kamperze, aby koszty wynajmu rozłożyły się na uczestników wycieczki. 
  5. Wynajem kampera wieloosobowego i zabranie znajomych lub krewnych na wycieczkę. Zdecydowanie najdrożej wychodzi wypożyczenie kampera dla dwóch osób lub jednej osoby. 
  6. Kampery klasy premium są droższe. Jeśli nie zależy nam na tak wysokim komforcie warto wypożyczyć tańszy pojazd, który również będzie w pełni wyposażony i zapewni nam wspaniale wakacje. 

Ile kosztuje wynajem kampera?  6

Przykladowe ceny wynajmu kamperów typu van i blaszak w Booking Camper w kwietniu 2024 roku. 

Bartosz Gas, project manager BookingCamper.pl, podpowiada: 

Warto polować na okazję. Wiele kamperów w poszczególnych okresach występuje z rabatami cenowymi sięgającymi nawet 15%.

Dlaczego tak się dzieje? Czasami zdarza się, że klient anulował dokonaną uprzednio rezerwację. Wypożyczalnia nie chce, aby kamper stał pusty i jest gotowa wypożyczyć go taniej. Kampery z rabatami szybko znikają, dlatego warto monitorować okazje na bieżąco. 

Ponadto niektóre wypożyczalnie oferują zniżki przy długim najmie. W takim wypadku jedna dwutygodniowa wycieczka będzie tańsza niż dwie tygodniowe. 

Wynajem kampera a dodatkowe opłaty

1. Kaucja zwrotna 

Standardowo przy wypożyczeniu kampera pobierana jest kaucja, zwracana po zakończeniu wynajmu, zgodnie z umową. Kaucja pobierana jest na poczet ewentualnych szkód, kosztów napraw lub strat oraz pokrycia udziału własnego przy ubezpieczeniowej likwidacji szkód. Zazwyczaj kaucja wynosi 5000 zł, choć zdarzają się wyjątki. Jeśli kamper oddamy o czasie, a z pojazdem będzie wszystko w porządku, cała kwota zostanie zwrócona wypożyczającemu.

Turystom kaucje mogą się nie podobać, gdyż wymagają dodatkowych pieniędzy. To zrozumiałe, ale warto spojrzeć na sprawę z perspektywy wypożyczalni. Kampery to drogie pojazdy, a mechanizm kaucji chroni właścicieli i wypożyczalnie przed nieuczciwymi osobami, które mogłyby nie dbać o kamper lub celowo go zniszczyć. Niektóre wypożyczalnie nie zawierają umów z osobami poniżej 21 roku życia z tego samego powodu: obawiają się o swoje pojazdy. Niestety, na świecie są osoby nieuczciwe lub nieodpowiedzialne i z tego powodu wszyscy muszą płacić kaucję przy wynajmie kamperów. Proszę pamiętać, że to jest kaucja zwrotna. Wypożyczalnie naprawdę nie chcą szukać dziury w całym. Gwarancja zwrotu kaucji i wszystkie warunki znajdują się w umowie. 

2. Inne opłaty 

Niektóre wypożyczalnie pobierają dodatkowe opłaty, których wysokość jest określona w umowie, od klientów, którzy oddali kamper w złym stanie, na przykład: podłoga w pojeździe jest uwalana błotem, toaleta nieopróżniona, blaty ubrudzone jedzeniem. To opłaty za sprzątanie i doprowadzenie pojazdu do porządku, gdyż w takim stanie nie można przekazać go innemu klientowi. Wypożyczalnie nigdy nie pobierają dodatkowych opłat od turystów, którzy oddali czysty kamper.

Przy wypożyczeniu niektórych kamperów (zazwyczaj pojazdów klasy premium) pobierana jest opłata serwisowa w kwocie ustalonej przez wypożyczalnię, zazwyczaj około 250 – 350 zł.  

Masz dodatkowe pytania przed wynajmem kampera?
Zajrzyj do pomocy Booking Camper.

Chcesz wypożyczyć kamper?
Poszukaj go na Booking Camper. 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News