Wybierasz się na zagraniczną wycieczkę własnym autem? Możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić, a przy tym uniezależnić się od komunikacji publicznej czy wypożyczalni aut. Jeśli zamierzasz jechać pojazdem zarejestrowanym w Polsce, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu. Czy twoja polisa OC wystarczy na taki wyjazd? Co z autocasco, assistance czy NNW?
Jako właściciel pojazdu w Polsce musisz mieć OC. To twój obowiązek – dzięki tej ochronie możesz uniknąć odpowiedzialności za szkody, które spowodujesz swoim autem. Czy taka polisa działa również w innych krajach? To zależy, gdzie się wybierasz.
Jeśli jedziesz do kraju należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wystarczy, że zabierzesz swoją krajową polisę. Pamiętaj jednak, że podróżując za granicą, musisz mieć przy sobie potwierdzenia zakupu ubezpieczenia. Bez niego funkcjonariusze podczas kontroli drogowej będą mieć problem z ustaleniem, czy auto jest objęte ochroną. Koniecznie zabierz nie tylko polisę, ale również dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Zakres polskiego ubezpieczenia OC jest taki sam również za granicą i zapewnia szeroką ochronę poszkodowanym.
W niektórych państwach polskie OC nie wystarczy, ale to nie oznacza, że musisz ponieść dodatkowe koszty. Część krajów wymaga posiadania Zielonej Karty. To dokument, który potwierdza, że twoje auto jest objęte ochroną w ramach OC w miejscu rejestracji. Część towarzystw wydaje takie ubezpieczenie samochodu na wyjazd bez dodatkowych kosztów, inne natomiast naliczają niewielkie opłaty. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować Zielonej Karty, bierz pod uwagę ten czynnik przy zakupie OC. Wybierz ofertę, która obejmuje bezpłatne jej wydanie.
Gdzie musisz mieć Zieloną Kartę? Zaopatrz się w nią, jeśli jedziesz do Albanii, Macedonii, Turcji czy na Ukrainę. Będzie ci potrzebna również w Tunezji i Maroku.
W wielu krajach polskie OC i Zielona Karta nie będą wystarczające. Przekraczając granice niektórych państw, np. Rosji czy Białorusi, potrzebujesz ubezpieczenia granicznego. Zanim wyjedziesz, upewnij się, w jakich godzinach otwarte są punkty, w których możesz kupić taką ochronę. Pod żadnym pozorem nie wjeżdżaj na terytorium tych państw bez aktualnej polisy. Jeśli spowodujesz szkodę, odszkodowanie wypłacisz z własnych pieniędzy.
Inne zasady obowiązują w przypadku takich ubezpieczeń jak assistance czy autocasco. Tutaj zakres i zasady obowiązywania nie są regulowane przepisami, więc w praktyce wszystko zależy od umowy zawartej z towarzystwem.
Możesz zdecydować się na różne warianty polisy. Wśród nich znajdziesz takie, które działają wyłącznie w Polsce, ale także ubezpieczenia, z jakich możesz korzystać za granicą. Zwróć na to uwagę i sprawdź przy okazji wykluczenia odpowiedzialności.
Koszty pomocy drogowej w krajach zachodniej Europy będą z pewnością o wiele wyższe niż w Polsce. Dlatego też solidnie zabezpiecz się polisą z szerokim zakresem, aby tego uniknąć. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w danym miejscu, jeśli chodzi o OC. Zwróć również uwagę, czy twoje polisy dobrowolne na pewno chronią cię w danym kraju.