artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Kodeks ruchu narciarskiego

Czas czytania 2 minuty
Kodeks ruchu narciarskiego
Trentino Sviluppo - Turismo e Promozione 

Jazda na nartach lub desce snowboardowej sprawia przyjemność tylko wówczas, gdy czujemy się bezpiecznie. Uniwersalne zasady FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej) służą temu, by zachować bezpieczeństwo na stokach.

1. Zwracanie uwagi na innych narciarzy: każdy narciarz na stoku powinien tak postępować, by nie zagrażać i nie szkodzić innym.
2. Opanowanie prędkości i jakości jazdy: każdy narciarz musi jeździć odpowiedzialnie. Prędkość i sposób jazdy należy dopasować do własnych umiejętności, warunków terenowych, śniegowych, pogodowych i natężenia ruchu na trasach.
3. Wybór trasy zjazdu: narciarz nadjeżdżający z tyłu musi wybrać tak swój tor jazdy, by nie zagrażać narciarzom jadącym przed nim.
4. Wymijanie: wymijać można z dołu lub z góry, z prawej lub lewej strony, lecz zawsze z zachowaniem takiej odległości do wyprzedzanego, aby dysponował on wystarczającą ilością miejsca do wykonywania własnego, dowolnego manewru.
5. Wjeżdżanie i dojeżdżanie: każdy narciarz wjeżdżający na stok lub ruszający po postoju zobowiązany jest przed manewrem sprawdzić sytuacje nad i pod sobą, aby wykonując manewr nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych użytkowników trasy.
6. Zatrzymywanie się: każdy narciarz musi unikać zatrzymywania się bez potrzeby w miejscach, gdzie jest wąski zjazd, bądź ograniczona widoczność. Osoba, która się przewróciła, powinna jak najszybciej opuścić takie miejsce.
7. Podejście i zejście:

ReklamaKodeks ruchu narciarskiego 1
narciarz, który podchodzi pod górę, bądź schodzi w dół powinien wykonywać ten manewr możliwie z boku wyznaczonej trasy.
8. Przestrzeganie oznakowań: każdy narciarz musi przestrzegać oznakowań i sygnalizacji widocznej na trasach zjazdowych.
9. Niesienie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz jest zobowiązany udzielić pomocy innej potrzebującej osobie.
10. Dane osobowe: Każdy narciarz w razie wypadku, bez względu na to, czy jest świadkiem czy uczestnikiem zdarzenia, winnym wypadku lub nie, musi podać swoje personalia.

Źródło: www.austria.info/pl


Administrator12.12.2016
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News