Mimo że caravaning w Polsce rozwija się z każdym dniem, rozwiązywaniem problemów użytkowników kamperów i przyczep zajmują się tylko dwie, trzy instytucje. Która z nich dba o prawa turystów, która prowadzi rejestr kempingów, a w której można kupić winiety i jak zdobyć zniżki na pobyt na poszczególnych kempingach? Podpowiadamy!
Polska Federacja Campingu i Caravaningu (PFCC) jest dobrowolnym zrzeszeniem osób fizycznych działających na rzecz rozwoju turystyki campingowej i caravaningowej. Działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą władz jest Warszawa. Federacja powstała 28 czerwca 1964 roku. Do jej głównych działań należy m.in.: - prowadzenie ewidencji, klasyfikacji, rekomendacji i kontroli oraz funkcjonowania i wyposażenia campingów w Polsce; - krzewienie idei, wiedzy i kultury wypoczynku oraz zapewnienie poradnictwa w zakresie campingu; - pomoc w budowie i modernizacji campingów oraz inicjowanie rozwoju i modernizacji bazy campingowej i dbałość o podnoszenie poziomu i jakości usług; - realizacja konkursu „Mister Camping” (rokrocznie od 1967 r.) jako współzawodnictwa między campingami w podnoszeniu jakości usług i standardu wyposażenia; - ochrona praw i interesów turystów; - współpraca z klubami campingowymi; - organizowanie zlotów campingowych i caravaningowych, krajowych i międzynarodowych, - rokroczna ocena i analiza ruchu campingowego w Polsce; - realizowanie szerokiej działalności reklamowej i promocyjnej poprzez wydawanie wielu wydawnictw i informatorów, a także udział w targach turystycznych i sympozjach;
- współpraca z organami państwowymi, organizacjami gospodarczymi i społecznymi w kierunku rozwijania i modernizacji bazy materialnej, pomocy dla klubów campingowych, jak również produkcji sprzętu umożliwiającego uprawianie campingu.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany członkostwem PFCC, musi wypełnić deklarację (dostępną na www.pfcc.eu) i wysłać ją na adres federacji. Członek PFCC m.in. otrzymuje co roku legitymację uprawniającą do pierwszeństwa w otrzymaniu miejsca i do zniżek na polskich campingach.
Polski Związek Motorowy jest polskim związkiem sportowym w: sporcie samochodowym, motocyklowym, kartingowym i żużlowym. Posiada osobowość prawną. Działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibę ma w Warszawie. Celem Związku jest m.in.: - działalność oświatowa, krzewienie wśród społeczeństwa wiedzy motoryzacyjnej, szkolenie kierowców; - działanie na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa na drogach; - rozwój sportów motorowych; - rozwój krajowej i zagranicznej turystyki motorowej i caravaningowej; - działalność kulturalna, krzewienie kultury motoryzacyjnej, ochrona zabytków i tradycji motoryzacji, a w szczególności zabytkowych pojazdów mechanicznych; - ochrona środowiska, praw i interesów zmotoryzowanych, w szczególności kontrola i poprawa stanu technicznego pojazdów; - ochrona zdrowia i pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych, w tym wspieranie społecznych ratowników drogowych, rehabilitacji społecznej inwalidów.
W ścisłej współpracy z PZM działa PZM Travel – Biuro Turystyki Polskiego Związku Motorowego. Biuro prowadzi pełną obsługę turystyczną, sprzedaż dokumentów, winiet na autostrady, biletów promowych, ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczeń mieszkaniowych i pełną ofertę usług turystycznych. Posiada licencję Touroperatora na kraj i Europę wydaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz licencję KNF multiagenta wraz z aktualnymi gwarancjami ubezpieczeniowymi. Biuro jest członkiem Polskiej Izby Turystyki.
Więcej informacji na: www.pzm.pl/caravaning oraz pzmtravel.com.pl Oprac. JZ
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).