Green Key (z ang. zielony klucz) to certyfikat ekologiczny przyznawany hotelom, pensjonatom, schroniskom młodzieżowym, ośrodkom konferencyjnym, restauracjom, polom kempingowym i centrom wakacyjnym. Aktualnie akcja jest przeprowadzana w wielu krajach, głównie europejskich. Niestety, nie w Polsce.
Akcję Green Key wspierają między innymi: HORESTA (Stowarzyszenie Branży Hotelarskiej, Gastronomicznej i Turystycznej w Danii), VisitDenmark, DANHOSTEL (Duńskie Schroniska Młodzieżowe), Stowarzyszenie Restauratorów, Duńska Izba Campingu i Duńska Agencja Ochrony Środowiska. To międzynarodowy program Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE), pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku, zrzeszającej organizacje narodowe pełniące rolę krajowych koordynatorów programów FEE. Fundacja skupia obecnie 54 kraje, z czego 13 jest już objętych programem Zielony Klucz. Program przyznaje wyróżnienia obiektom turystycznym (w tym hotelom i hostelom, centrom rekreacyjnym i kempingom) spełniającym surowe kryteria związane z ekologią (dot. m.in. wykorzystania energii i wody, zarządzania odpadami). Otrzymanie Zielonego Klucza oznacza, że dany obiekt zarządzany jest zgodnie z zasadami odpowiedzialności ekologicznej i społecznej.
Nadzorować razem Każdy kraj, który decyduje się na wdrożenie tego programu musi oprzeć w 80 proc. zasady przyznawania certyfikatu na kryteriach międzynarodowych. Pozostałe 20 proc. pozostaje na ustalenia i wymogi, jakie tworzy u siebie dane państwo. Władze określając tę część kodeksu mają za zadanie wziąć pod uwagę m.in. infrastrukturę turystyczną, prawo cywilne, czy warunki przyrodnicze oraz klimatyczne, jakie panują w ich kraju. Wykorzystanie tej 20-proc. luki prawnej nie jest jednak obowiązkiem. Certyfikat Green Key przyznawany jest na okres 12 miesięcy, po którym musi być odnawiany. Raz lub dwa razy w roku placówki go posiadające lub ubiegające się o niego odwiedzane są przez licencjonowanego inspektora. Jeśli kryteria nie są spełnione, certyfikat zostaje cofnięty.
Aby uzyskać... ...certyfikat Green Key, trzeba spełnić wiele kryteriów. Przedstawiamy niektóre z nich, te podstawowe: – Oszczędne zużycie wody i energii. Należy co najmniej raz w miesiącu odnotowywać zużycie prądu oraz wody i z roku na rok to porównywać w celu regulacji zużycia. Należy przestrzegać pewnych limitów w używaniu bieżącej wody w ciągu dnia. W toaletach powinno się używać deszczówki, wodę z tego źródła należy również używać do podlewania roślinności. • Stosowanie bezpiecznych dla środowiska środków czyszczących i piorących. • Odpowiednie składowanie i segregowanie śmieci. • Właściwe przygotowanie personelu. • Określony procent serwowanej żywności musi pochodzić z upraw ekologicznych. • Kemping musi posiadać nie więcej niż 60 miejsc postojowych na 1 hektar. • Wskazane jest, aby kemping posiadał wypożyczalnię rowerów. Jeśli tak nie jest, to właściciele mają obowiązek informować o najbliższej wypożyczalni.
Kraje objęte programem “Zielony Klucz” to: Portugalia, Japonia, Litwa, Łotwa, Francja, Maroko, Tunezja, Dania, Estonia, Włochy, Cypr, Holandia, Szwecja, Belgia i Grecja. Następne 6 krajów - Chorwacja, Czarnogóra, Jamajka, Jordania, Malta, Portoryko jest w trakcie wprowadzania programu.
Dlaczego warto? - Obecnie mamy trzy razy więcej klientów niż w roku 2003, kiedy to założyliśmy kemping - mówi Frank Feuker, opiekun ośrodka „Camping 45”, który jako pierwszy w Szwecji uzyskał certyfikat. - Uruchomiliśmy wypożyczalnię rowerów, sprzętu do pływania i wędkarskiego. Dlaczego zdecydowaliśmy się na certyfikat? Jestem z wykształcenia geologiem i nieraz w swojej pracy stykałem się z problemem zanieczyszczenia środowiska. Nasz kemping nie jest duży, a chciałem, aby był równocześnie atrakcyjny i przyjazny dla przyrody. „Zielony klucz” to czysty ekobiznes, po prostu się opłaca. Mamy mniejsze wydatki związane ze zużyciem wody i energii. Certyfikat świadczy o jakości i narzuca określony kodeks, etyczny i ekologiczny zarazem.
W Polsce program jest nieobecny. A szkoda, bo nie dość, że caravaning u nas rozwija się w coraz większym tempie, to posiadamy – podobnie jak kraje skandynawskie – wielkie bogactwa przyrody.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).