Sezon letni, niestety, już za nami i wielkimi krokami zbliża się zima, a tym samym koniec wojaży dla wielu posiadaczy samochodów i przyczep kempingowych. Ci, którzy odstawiają swojego kampera na parking czy do garażu, muszą pamiętać o bardzo solidnym przygotowaniu go do “zimowego snu”. Dlaczego to jest tak ważne?
Niedbałe przygotowanie pojazdu kempingowego do stacjonowania poza sezonem może wiosną zaowocować problemami m.in. z wilgocią czy uruchomieniem zamontowanych w kamperze/przyczepie urządzeń. Sposób przechowywania pojazdów kempingowych ma ogromny wpływ na ich trwałość oraz niezawodność eksploatacji.
Dokładność zapunktuje Trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, należy bardzo starannie umyć samochód z zewnątrz oraz dobrze go osuszyć. Obecnie na rynku jest wiele preparatów, które pomagają w usunięciu wszelkich zabrudzeń z karoserii oraz zabudowy, nawet tych najbardziej uciążliwych, czyli zacieków i śladów po owadach. Należy także posprzątać wnętrze pojazdu tak, aby nie zostały w nim żadne okruchy, resztki jedzenia czy też rozlane płyny. Pamiętajmy, aby wypakować ze środka wszystkie zbędne rzeczy: pościel, ubrania, koce, książki, jedzenie, dywaniki itp. Pozostawione mogą zawilgotnieć i nie nadawać się już do użytku.
Przygotowanie instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej Bardzo ważne jest, aby na zimę odłączyć i wyjąć akumulator rozruchowy oraz pokładowy z przyczepy i samochodu kempingowego lub, jeżeli jest taka możliwość, podłączyć kampera do zasilania i uruchamiać samochód co jakiś czas w celu podładowania akumulatorów. Należy spuścić całą wodę z instalacji, zbiorników, toalety oraz bojlera. Nie zaszkodzi również przedmuchać instalację wodną sprężonym powietrzem, ponieważ z niektórych miejsc, niestety, woda sama nie spłynie... Zostawić otwarte krany oraz wymontować pompę wody i najlepiej przechowywać zanurzoną w wodzie w temperaturze, która uniemożliwi jej zamarznięcie. Można także zalać syfony (jeżeli są) roztworem z soli. Należy odłączyć i wyjąć butle gazowe oraz (na wszelki wypadek) gaśnicę. Co ważne – rozszczelnić lub zostawić otwarte wszystkie szafki, lodówkę i zamrażalnik. Zabezpieczyć i uszczelnić wszelkie większe otwory przed dostaniem się do pojazdu gryzoni! Można także wstawić do środka pochłaniacze wilgoci, które oferuje Frankana i Movera.
W Kaputach pod Warszawą może stacjonować 40 kamperów i przyczep kempingowych.
Zabezpieczenie samochodu Wśród przygotowań kampera do zimy trzeba wymieniać także punkt: “napełnić zbiornik paliwem”, a to dlatego, żeby nie wytrącała się parafina z letniego paliwa oraz “dolać środek przeciwko zamarzaniu”. Należy pamiętać także, aby nie przykrywać przyczepy czy samochodu folią, plandeką lub jakimkolwiek innym materiałem nieprzepuszczającym powietrza. W sprzedaży są różnego rodzaju pokrowce, które zapewniają “oddychanie” przykrytego pojazdu i nie dopuszczają do zawilgocenia wnętrza. W przypadku przyczepy należy jeszcze pamiętać o nasmarowaniu zaczepu kulowego oraz sprawdzeniu i zabezpieczeniu urządzenia najazdowego tak, aby nie było narażone na opady atmosferyczne.
Już niedługo nasze pojazdy pokryją się białym puchem... Chyba że odpowiednio o nie zadbamy!
Gdzie przechowywać? Jednym z miejsc gdzie można przechowywać poza sezonem kampera czy też przyczepę kempingową jest Camping 222 w Kaputach pod Warszawą. Znajduje się tam całoroczny parking, obecnie 40 stanowisk z możliwością podpięcia do zasilania zewnętrznego. Teren jest ogrodzony, oświetlony i zamykany z możliwością przygotowania kampera lub przyczepy na zimę na miejscu. W Kaputach można naprawić swoje pojazdy, zlecić przygotowanie do sezonu wiosennego, zamontować dodatkowe urządzenia czy też zakupić wszelkie akcesoria dostępne w katalogu Frankany. Ważne, aby o kampera i przyczepę dbać z głową! A wszystkich, którzy nie mają zamiaru zimować swoich pojazdów kempingowych, Camping 222 zaprasza na wigilię dla caravaningowców! Już niedługo szczegółowe informacje na ten temat na stronie internetowej: www.camping222.pl
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).