artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
6 dni z wiatrem? Zaplanuj podróż!

6 dni z wiatrem? Zaplanuj podróż!

Czas czytania 4 minuty

Pogoda. Jak wielu z nas musiało przez nią zmienić swoje plany, zrezygnować z podróży, lub po prostu ze spaceru. Są zawody, profesje, także dziedziny transportu w których odgrywa ona kluczową rolę decydując nie tylko o bezpieczeństwie, ale też o ekonomii.

Jedną z takich dziedzin jest lotnictwo komunikacyjne. Tutaj, pomiędzy wieloma czynnikami stojącymi za planowaniem lotu, za przepisami ICAO, IATA, FAI i innych agencji regulujących poprawność ruchu powietrznego, uzyskiwanie dokładnych danych pogodowych jest jedną z podstawowych czynności dispatchera. Ta osoba odpowiedzialna za planowanie lotów dla linii lotniczych, dysponując różnego typu narzędziami do optymalizacji parametrów trasy odpowiada między innymi za jak najmniejsze dla każdego lotu zużycie paliwa. A czynników o tym decydujących jest mnóstwo. Wystarczy wspomnieć, że spalanie zmienia się wraz z wysokością lotu, a o prędkości i czasie lotu i tym samym zużyciu paliwa decydują ciśnienie, siła i kierunek wiatru.

Co to ma wspólnego z turystyką caravaningową? Otóż to, że my też chcemy zaoszczędzić! To, czy poruszamy się z wiatrem czy pod wiatr, czy będziemy narażeni na silne boczne porywy, jaka jest czy będzie temperatura na naszej trasie lub w miejscu obozowania - może być dla nas warunkiem ekonomicznym. Nie tylko wobec jazdy ale chociażby pracy ogrzewania. Współczynnik oporu powietrza dla kampera podczas jazdy, lub zestawu ciągnika i przyczepy potrafi być wysoki. Ma na to wpływ opór kształtu, opory powierzchniowe, a składowymi decydującymi o oszczędności wobec walorów aerodynamicznych mobilnego domu są podobnie jak w lotnictwie … prędkość, siła i kierunek wiatru. Może niekoniecznie wysokość "lotu", kampery jeszcze nie latają. Chociaż – kto wie, za kilka lat?

Reklama6 dni z wiatrem? Zaplanuj podróż! 1
Dla bardziej dociekliwych planistów podróży, ale też zwykłych użytkowników - urlopowiczów, aplikacja Windy przygotowała znakomity planer podróży. Ta aplikacja jest jednym z najlepszych powszechnie dostępnych analizatorów pogodowych, modelująca graficznie w trybie rzeczywistym obraz wiatru, udostępniająca obraz satelitarny, konwersję wysokościową, ciśnienie, falowanie wód, opad i wilgotność piętrową i tak dalej i tak dalej. Chyba wszystkie dane przydatne do jazdy i odpowiedzi na pytanie, czy zabranie parasola i kaloszy do bagażnika będzie konieczne.

Mnóstwo profesjonalnych funkcji to cecha aplikacji. Pomimo że łatwiej się w niej odnajdą dobrze zorientowani w parametrach pogody użytkownicy, zaplanowanie trasy jest bardzo proste. Wystarczy na mapie kliknąć prawym klawiszem w dowolnym miejscu, po czym wybrać „odległość i planowanie” i już można klikając w wybrane lokalizacje planować przejazd, ciesząc się z automatycznej analizy trasy. Widać jak na dłoni czy będziemy poruszali się pod wiatr, z wiatrem, jaką wysokość pokonamy, przy jakiej temaperaturze... Można w zasadzie wyświetlić każde profilowanie pogodowe. Nie tylko oczywiście dla „Car & hiking” widocznego w pasku poniżej profilu trasy. Skorzystają także żeglarze, albo planiści lotów, tak samo w trybie VFR, jak i IFR. Tak więc planując podróż kamperem może warto tak obliczyć trasę, aby kilka dodatkowych, zaoszczędzonych banknotów zaszeleściło w portfelu po jeździe z wiatrem? A może po prostu z dużą dozą prawdopodobieństwa uda nam się określić powodzenie urlopu? Planer trasy działa wyśmienicie.

Reklama
W środowiskach uzależnionych od kaprysów pogody mówi się, że prognozowanie na dłużej niż 24 godziny do przodu ma więcej wspólnego z wróżbiarstwem niż z nauką. Mimo to Windy proponuje „wróżby” z 6-dniowym wyprzedzeniem, które zadziwiająco często się sprawdzają. Aplikacja korzysta z prognoz ECMWF i map Open Weather Maps. Podstawowa wersja jest bezpłatna, dane aktualizowane są 2 razy dziennie. Za 4-krotną aktualizację i wiele dodatkowych funkcji trzeba zapłacić niecałe 19 funtów za rok. Dostępna jest w internecie i na smartfony.


Szymon Kwiatkowski06.11.20200
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News