artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Przyczepa bez prawa rejestracji. Co to znaczy?
  fot. Freepik

Przyczepa bez prawa rejestracji. Co to znaczy?

Czas czytania 5 minut

Przyczepa bez prawa rejestracji często pojawia się na aukcjach internetowych i kusi atrakcyjną ceną. Jest ona zdecydowanie niższa od pojazdów zarejestrowanych. Czy w tym tkwi haczyk? Tak. Wynika z przepisów prawa. 

Przyczepa bez prawa rejestracji będzie dobrym rozwiązaniem tylko w sytuacji, kiedy chcemy korzystać z niej stacjonarnie, na przykład na działce lub na placu budowy. Holowanie takiej przyczepy to wykroczenie, za które trzeba spodziewać się mandatów i kar. Jeszcze gorzej będzie, jeśli niezarejestrowana przyczepa na drodze publicznej przyczyni się do wypadku lub kolizji drogowej. Wówczas konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Co to znaczy w praktyce: przyczepa bez prawa rejestracji?

Przyczepa kempingowa, mimo braku silnika, w świetle Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jest pojazdem, co skutkuje oczywistymi konsekwencjami. Aby legalnie podróżować z przyczepą po drogach publicznych pojazd ten musi być zarejestrowany we właściwym wydziale komunikacji, musi także posiadać ważne badanie techniczne oraz aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

przyczepa bez prawa rejestracji

Dlatego pierwszym krokiem po zakupie używanej przyczepy kempingowej powinna być jej rejestracja. Nie jest to jednak możliwe w przypadku przyczep bez tzw. prawa do rejestracji. Jeśli sprzedający oprócz kupna umowy-sprzedaży nie dostarcza nam dodatkowych, ważnych dokumentów, jak dowód rejestracyjny. czy polisa OC, u kupującego powinna zapalić się czerwona lampka. Na rynku nie brakuje bowiem atrakcyjnych cenowo ofert przyczep kempingowych, których nie będziemy w stanie zarejestrować. Pojazdy bez prawa do rejestracji zwykle nie posiadają też tablic rejestracyjnych, choć oczywiście nie jest to regułą.

ReklamaPrzyczepa bez prawa rejestracji. Co to znaczy?  2

Kiedy pojazdy tracą prawo do rejestracji? 

Dotyczy to przyczep i wszystkich innych pojazdów, które zostały wycofane z eksploatacji po poważnych zdarzeniach drogowych, czy uszkodzeniach kluczowych dla bezpieczeństwa drogowego podzespołów. To nie jedyne powodu braku prawa do rejestracji. Mogą nimi być kwestie zaniedbań poprzedniego właściciela lub jego celowe działanie, jak trwałe wyrejestrowanie przyczepy ze względu na użytkowanie jej tylko stacjonarnie. 

Pojazdy tracą prawa do rejestracji także w sytuacji, kiedy ich poprzednia rejestracja była zrealizowana przy użyciu sfałszowanych dokumentów. Nie zarejestrujemy również pojazdu używanego, który nigdy wcześniej zarejestrowany nie był – niezależnie czy w kraju, czy za granicą.

Czy można zarejestrować przyczepę kempingową bez prawa do rejestracji?

Co do zasady, polskie prawo nie przewiduje ponownego rejestrowania pojazdów wcześniej wyrejestrowanych, np. po kasacji w stacji demontażu, kradzieży, utraceniu w pożarze czy wycofaniu z użytku. Od tej reguły są jednak pewne drobne wyjątki, takie jak odzysk po kradzieży czy wartość historyczna pojazdu.

Co grozi za ciągnięcie niezarejestrowanej przyczepy kempingowej?

Ciągnięcie niezarejestrowanej przyczepy kempingowej jest wykroczeniem drogowym, o czym mówi art. 71 Kodeksu drogowego:

Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.

ReklamaPrzyczepa bez prawa rejestracji. Co to znaczy?  3
Art. 94 Kodeksu Wykroczeń określa, że prowadzenie pojazdu mechanicznego, pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu, podlega karze grzywny do kwoty 1500 złotych. Trzeba liczyć się też z osobną karą za brak ważnej polisy OC. W przypadku, kiedy holowana przyczepa przyczyni się do stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym, kolizji lub wypadku drogowego, kierujący będzie też obciążony kosztami likwidacji szkód i zniszczeń. Innymi słowy, jeśli na przykład przy cofaniu z przyczepą kempingową uszkodzimy inny samochód lub jakąkolwiek infrastrukturę drogową czy gminną, nie będziemy mogli skorzystać z ubezpieczenia OC samochodu. Będziemy zobowiązani do wypłacenia odszkodowania osobom pokrzywdzonym tym zdarzeniem.

Czy przyczepę bez prawa rejestracji można postawić na działce?

Z użytkowego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby z przyczepy kempingowej bez prawa do rejestracji korzystać stacjonarnie. Może świetnie sprawdzić się na działce wypoczynkowej. Jeśli potrzebujemy przewieźć przyczepę w inne miejsce, trzeba skorzystać z lawety. Tak często robią firmy budowlane, korzystające z tego typu przyczep jako punktu sanitarnego bądź miejsca do spożywania posiłków.

Korzystanie stacjonarne z przyczepy może być jednak obwarowane pewnymi ograniczeniami. Przed zakupem przyczepy warto sprawdzić w urzędzie gminy, czy w wybranej przez nas lokalizacji można zgodnie z prawem taką przyczepę „zaparkować”, dowiedzieć się, czy nie wymaga to dodatkowych uprawnień i zgód oraz czy nie wiąże się z potrzebą odprowadzania podatków.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News