artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Płyny do toalet turystycznych: działanie, rodzaje, instrukcja
  fot. Freepik

Płyny do toalet turystycznych: działanie, rodzaje, instrukcja

Czas czytania 4 minuty

Płyny do toalet turystycznych należą do obowiązkowego wyposażenia kamperów i przyczep kempingowych. Niezależnie od tego, czy korzystamy z przenośnej toalety turystycznej, czy zabudowanej w łazience toalety kasetowej, dobry płyn do toalety turystycznej zadba o nasz komfort i wygodę.

Spis treści

Po co stosować płyn do toalet turystycznych?

Płyn do toalety turystycznej (lub inna chemia, dostępna np. w kapsułkach lub saszetkach) ma za zadanie pomóc utrzymać czystość w toalecie. Płyn rozpuszcza zawartość zbiornika, likwiduje nieprzyjemne zapachy i ułatwia opróżnianie tych zbiorników.

płyny do toalet turystycznych

Ważną funkcją chemii toaletowej jest również rozpuszczanie papieru toaletowego. W innym wypadku nadmiar papieru mógłby zablokować kanały do opróżniania kasety toaletowej. Pamiętajmy jednak, że w toaletach najlepiej używać specjalnego, szybko rozpuszczającego się papieru. 

Jak używać chemii do toalet? 

Chemia do toalet dostępna jest w różnych formach. Jedną z najpopularniejszych jest oczywiście płyn, który w odpowiedniej proporcji mieszamy z wodą. Należy wlać określoną ilość wody do muszli, zgodnie z instrukcją producenta. 

Inne dostępne rozwiązania to tzw. tabletki sanitarne. To niewielkie kapsułki, dzięki czemu przechowywanie ich w niewielkiej nawet łazience nie stanowi problemu. Zwykle zapakowane są w rozpuszczalną folię – ich aplikacja jest wygodna i bezpieczna dla zdrowia. Dostępne są też saszetki. 

Co wlać do toalety turystycznej?

Chemia do toalety turystycznej musi być przede wszystkim skuteczna. Musi niwelować nieprzyjemne zapachy z toalety oraz „upłynniać” całą zawartość zbiornika, dzięki czemu nie dojdzie do zatykania i zapychania wylotów służących do jego opróżniania. Większość produktów dostępnych na rynku ma bardzo podobną zasadę działania. 

ReklamaPłyny do toalet turystycznych: działanie, rodzaje, instrukcja 2
Dla wielu caravaningowców ważne jest, by produkty były maksymalnie ekologiczne. Jednym z tego typu rozwiązań są saszetki Aqua Ken Green firmy Thetford. To produkty przyjazne dla środowiska, dzięki czemu zawartość kaset toaletowych może być odprowadzana do szamba (test ISO 11734).  Aqua Ken Green nie tylko eliminuje przykre zapachy i rozkłada papier toaletowy oraz fekalia, ale też zmniejsza gromadzenie się gazów.  W tym przypadku stosujemy 1 saszetkę (w opakowaniu mamy ich 15) na 20 litrów wody. Stworzony w ten sposób płyn nie zamarza do temperatury -20 stopni Celsjusza. Cena tego zestawu to ok. 63 zł.

Płyn to toalety turystycznej, np. Aqua Kem Blue Concentraded Eucaliptus, pełni bardzo podobne funkcje do wyżej omówionych saszetek. Dostępny jest w butelkach różnych rozmiarów (780 ml, 2 l), przeznaczony jest do toalet turystycznych w kamperach, przyczepach kempingowych, w jachtach, domkach letniskowych lub działkach. Jego dozowanie to 60 ml na 20 litrów wody. Jedna dawka wystarcza maksymalnie na 5 dni lub do czasu napełnienia kasety. 

Jak opróżnić toaletę turystyczną?

Toalety należy wypróżniać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Znajdziemy je na kempingach, w kamperparkach czy niektórych parkingach przydrożnych. 

płyn do toalety turystycznej

Kategorycznie nie wolno opróżniać toalety turystycznej w przypadkowych miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Zawartość toalety, połączona ze środkami chemicznymi, jest groźna dla środowiska naturalnego

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
. Może przedostać się do gleby i wód gruntowych, doprowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych i rozprzestrzeniania się chorób, zwłaszcza układu pokarmowego. 

Po opróżnieniu toalety należy bardzo dokładnie umyć ręce, zaleca się stosowanie rękawiczek. 

Szczegółową instrukcję opróżniania toalety w kamperze, znajdziecie w naszym filmie: 

Czy w toaletach turystycznych można używać chemii domowej? 

Stosowane w domowych toaletach silne środki dezynfekujące nie będą odpowiednie do zastosowania w toaletach turystycznych. Silna chemia, z których są stworzone, może niszczyć tworzywa toalety i kasety. Korzystajmy ze sprawdzonych, dedykowanych rozwiązań, aby wszystkie nasze wyjazdy caravaningowe dawały wyłącznie przyjemne doświadczenia.

Toaleta turystyczna, która spala nieczystości 

Jeśli nie chcecie opróżniać toalet turystycznych, ciekawą alternatywą może być toaleta, która spala nieczystości.

Produkt omówiliśmy w tym filmie: 

 


Piotr Łukaszewicz13.12.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News