artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Kemping w Polsce może mieć maksymalnie 4 gwiazdki
  fot. Bartłomiej Ryś Kemping w Polsce może mieć maksymalnie 4 gwiazdki

Gwiazdki na kempingu. Co oznaczają?

Czas czytania 5 minut

Skategoryzowany obiekt, czyli taki, który ma prawo używać słowa „kemping” bądź „camping” w nazwie to szereg korzyści dla „zwykłego” turysty. Każde z pól otrzymuje określoną liczbę gwiazdek, które sugerują czego możemy się spodziewać po dojeździe na miejsce. Ale co tak naprawdę oznaczają te gwiazdki i jakie wymagania trzeba spełnić aby je otrzymać?

Mówi o tym załącznik numer trzy w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy „w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie”. Kategoryzując obiekt może stać się on „kempingiem” bądź „polem biwakowym”. Zacznijmy od tego ostatniego.

Wymagania do przeprowadzenia udanej kategoryzacji są w tym przypadku minimalne. Teren pola należy ogrodzić i ustawić na nim pojemniki na śmieci. Właściciel musi zbudować umywalnie (prysznice) osobne dla kobiet i mężczyzn, podobnie jak ustępy (toalety). Szczegółowe zasady na temat ich budowy czy wyposażenia? Brak. Po prostu takowe muszą powstać. Do tego należy zadbać o punkt poboru wody do picia, który musi znaleźć się na terenie obozowiska. Koniec, to wszystko. Po spełnieniu tych kilku podstawowych punktów jesteśmy gotowi do skategoryzowania i nazwania obiektu „polem biwakowym”.

Sytuacja mocno się zmienia gdy chcemy założyć kemping i uzyskać jedną gwiazdkę. Teren należy ogrodzić, oświetlić i zapewnić na nim całodobowy dozór. Musi się też znaleźć miejsce na sprzęt przeciwpożarowy i instrukcję bezpieczeństwa pożarowego. W trosce o gości należy też postawić punkt pierwszej pomocy czynny całą dobę (w tym przeszkolony pracownik, apteczka i łączność z pogotowiem ratunkowym). Ważnym punktem jest ten mówiący o zapewnieniu „bezkolizyjnego dojazdu”. 

ReklamaGwiazdki na kempingu. Co oznaczają? 1
A co na wyposażeniu samego pola? Zasilanie w energię elektryczną, minumum 50m2 parkingu przy recepcji, wewnętrzne oznakowanie np. drogi do sanitariatów czy plaży i przechowalnia bagażu, pieniędzy bądź innych, wartościowych rzeczy gości. Parcela musi mieć minimum 40 metrów kwadratowych. Sanitariaty nie mogą być zlokalizowane dalej niż 100 metrów od stanowisk obozowania. Toalety i prysznice, co oczywiste, powstać muszą, ale tutaj mamy już do czynienia z większą precyzją. Dla przykładu: jedna umywalka przeznaczona jest dla maksymalnie 33 gości a natrysk - dla maksymalnie 100. Toaleta może służyć dla maksymalnie 33 gości (kobiety) lub 50 (mężczyźni). Jeden pisuar natomiast przypada na 100 gości. 

To nie koniec. Chcąc prowadzić kemping należy zagwarantować posiadanie wieszaków na ręczniki i bieliznę, lustra nad umywalkami (wraz z półkami) oraz gniazda elektryczne 230V. Nie może zabraknąć zmywalni naczyń oraz punktu poboru wody do picia na terenie obozowiska. Co ciekawe, ciepła woda bieżąca nie jest wymagana przy jednogwiazdkowej kategoryzacji. 

Największe zmiany w rozporządzeniu zauważymy od trzech gwiazdek wzwyż. Na terenie obiektu wewnętrzne, główne drogi należy utwardzić, podobnie jak ścieżki piesze. Same parcele należy stworzyć na terenie płaskim i trawiastym. Przy trzech i czterech gwiazdkach wymagane jest również zadrzewienie. Zwiększa się nie tylko parking przy recepcji (120 m2 dla trzech gwiazdek i 150 m2 dla czterech), ale także rozmiar parcel.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Na kempingu 4-gwiazdkowym nie znajdziemy mniejszej aniżeli 70 metrów kwadratowych. Dzieciaki muszą mieć dostęp do świetlicy oraz urządzeń rekreacyjnych i terenu do gier i zabaw (ostatni punkt tyczy się też obiektu 2-gwiazdkowego).

Na każdą umywalkę przypada maksymalnie 20 osób. Natrysk - 50. Toalety podobnie - maksymalnie 20 kobiet i 25 mężczyzn na jedną. Dopiero od trzech i czterech gwiazdek możemy na kempingu wymagać posiadania:

  • stanowiska do zlewu szarej wody 
  • urządzenia do prania
  • urządzenia do prasowania
  • oraz pomieszczenia do suszenia bielizny.

Ściany WC i natrysków muszą być wyłożone glazurą a podłogi - terakotą. Właściciel jest też zobowiązany do stworzenia „stanowisk spożywania posiłków”. Tylko kemping 4-gwiazdkowy jest zobligowany do posiadania „zakładu gastronomicznego”. W ciepłą wodę bieżącą będziemy „wyposażeni” na kempingu od dwóch gwiazdek wzwyż. Kempingi 3- i 4-gwiazdkowe muszą zapewnić punkty poboru wody już na parcelach. 

Powyższe zestawienie pokazuje, że wybierając kemping (a więc miejsce, które zostało skategoryzowane i spełnia określone standardy) mamy pewność czego możemy się na nim spodziewać - zarówno pod kątem atrakcji jak i dodatkowego wyposażenia umilającego codzienne bytowanie. Obiekty nieskategoryzowane (a takich mamy w Polsce bardzo dużo) oczywiście mogą spełnić taki (bądź nawet lepszy) standard, ale nie jest to dla nich obligatoryjne. Pamiętajmy jednak, że kempingi to nie tylko gwiazdki. To szereg różnych zezwoleń, pozwoleń i pewnego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa. Każda instalacja ma stosowne pozwolenia, certyfikaty a często też ubezpieczenie na przeróżne, losowe sytuacje. 


Bartłomiej Ryś11.11.2020
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News