artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Gdy zapytać o aktywny wypoczynek Polaków

Gdy zapytać o aktywny wypoczynek Polaków

Czas czytania 4 minuty

Czynny wypoczynek na łonie natury stale przyciąga spragnionych bycia w drodze. To o tyle istotne, że Polacy są na ogół świadomi zalet aktywności fizycznej, ale nie wprowadzają tej wiedzy w życie.

Poczucie wolności, pragnienie ruchu i aktywności - to coś, co daje nam caravaning. I tak jak bagażnik na rowery coraz częściej staje się standardem w wypożyczalniach kamperów, tak w okresie wakacyjnym lubimy korzystać z wielu innych form aktywności. Można założyć, że z wejściem w życie przepisów dotyczących pracy zdalnej, tym bardziej przybędzie ludzi aktywnych zawodowo i jednocześnie ceniących sobie aktywny wypoczynek.

To o tyle istotne, że Polacy są świadomi zalet aktywności fizycznej, ale jednocześnie aż 67,4 proc. pracowników firm w nie stosuje się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących aktywności fizycznej. A tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Medicover pt. „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”.

Co trzeci badany tłumaczy się brakiem czasu lub chęci

Autorzy raportu alarmują, że w ostatnich latach systematycznie rośnie odsetek osób z otyłością (BMI powyżej 30), a ponad połowa pracowników posiada przynajmniej jeden z czynników ryzyka prowadzących do problemów zdrowotnych, jak nadwaga, wysoki cholesterol czy cukier oraz nadciśnienie. Mają na to wpływ m.in. siedzący tryb pracy, nieprawidłowa dieta, stres.

- Każdy z nas dokonuje świadomych wyborów i sam decyduje o swoim stylu życia. Z jednej strony cieszy mnie, że mamy coraz bardziej świadome społeczeństwo, które wie, że budując i umacniając prozdrowotne nawyki, ma się realny wpływ na swoje zdrowie i tzw. dobrostan. Z drugiej strony, większość pracowników, mimo dobrego rozumienia znaczenia aktywnego stylu życia, nie przestrzega rekomendowanych zaleceń. Naszym celem jest to zmienić - mówi lek. med. Patryk Poniewierza, Dyrektor Działu Medycznego w Medicover, propagator medycyny stylu życia.

ReklamaGdy zapytać o aktywny wypoczynek Polaków 1
- Osoby, które systematycznie uprawiają sport, nawet jeśli spędzają sporą część dnia przy biurku, są istotnie mniej narażone na utratę sprawności fizycznej czy nawet zgon, niż osoby, które ćwiczą niewiele lub wcale – dodaje ekspert.

Ruch – metoda na lepsze samopoczucie

Regularna aktywność fizyczna, nawet ta o umiarkowanej intensywności, niesie ze sobą też szereg innych korzyści, jak m.in. zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym sercowo-naczyniowych, będących główną przyczyną zgonów w Polsce, a także cukrzycy typu 2, oraz niektórych nowotworów np. raka jelita grubego. Ponadto sprawia, że dłużej jesteśmy mobilni, lepiej radzimy sobie ze stresem, a dzięki temu zapobiegamy pojawieniu się depresji.

- Kompleksowe podejście do zdrowia, którego fundament stanowią edukacja i promocja aktywności fizycznej, może pomóc nie tylko w zapobieganiu chorobom, lecz także w zatrzymaniu, a nawet odwróceniu procesu chorobowego. Dlatego Medicover od kilku lat konsekwentnie rozwija się w kierunku zintegrowanej opieki zdrowotnej i stawia na holistyczne podejście do zdrowia, które łączy wiedzę specjalistów z obszaru medycyny, sportu, żywienia i psychologii - mówi Patryk Poniewierza.

Polak na kanapie lub przed komputerem

A zatem dlaczego – skoro powszechnie wiadomo, że uprawianie sportu jest tak wartościowe – ponad 60 proc. pracowników w Polsce nie spełnia norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia?

Badani najczęściej tłumaczą się brakiem czasu na regularne ćwiczenia (29,5 proc.) lub po prostu chęci (28,9 proc.). Więcej niż co piąta osoba nie widzi też takiej potrzeby (26 proc.). Jest również grupa, która ma świadomość korzyści pochodzących z podejmowania aktywności, ale musi mierzyć się z innymi przeszkodami. Jako powód braku ruchu co dziesiąty badany (11 proc.) wskazał brak karty sportowej, a co dwudziesty (5,2 proc.) brak odpowiedniego miejsca do ćwiczeń.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Fot. Medicover


Rafał Dobrowolski04.05.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News