artykuły

ABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Autoryzowany dealer kamperów - dlaczego to takie ważne? [VIDEO]
  fot. Krzysztof Kutarba

Autoryzowany dealer kamperów - dlaczego to takie ważne? [VIDEO]

Na co zwracamy uwagę kupując nowego kampera? Na markę, wyposażenie, cenę. Ale czy pamiętamy o tym by sprawdzić, czy punkt, który nas obsługuje jest autoryzowanym dealerem danej marki? Co to właściwie oznacza i jakie konsekwencje czekają tych, którzy kupią pojazd w firmie bez dealerstwa?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Szymona Majnusza, przedstawiciela firmy Transa-M w Pszczynie, która jest autoryzowanym i jedynym w Polsce dealerem kamperów marki Chausson. Jednak nie tylko on zwraca uwagę na problem powstawania kolejnych punktów sprzedających nowe kampery bez autoryzacji fabryki. Głos w tej sprawie podnoszą coraz częściej „duzi” gracze na polskiej scenie caravaningowej.

Ale o co tak naprawdę chodzi?

Jest duży „boom” na caravaning w Polsce i obserwujemy, że coraz więcej firm chce spróbować swoich sił w tej branży. Niestety, spora część z nich nie jest szczera wobec klientów sprzedając samochody nie mając autoryzacji. Co to oznacza? Kupno kampera to jedno, ale jego obsługa - drugie. Mamy tu dużo urządzeń elektrycznych, gazowych - jest co naprawiać. Temat napraw gwarancyjnych jest, moim zdaniem, w przypadku kamperów bardziej istotny aniżeli w przypadku aut osobowych. Związanie się z odpowiednim dealerem daje nam ochronę prawną conajmniej przez 2 lata. Z każdą, drobną i większą usterką jedziemy do dealera i to on zapewnia nam pełną obsługę - tłumaczy nasz rozmówca.

I dodaje, że nieautoryzowany serwis nie zapewni nam obsługi gwarancyjnej bo najzwyczajniej w świecie nie jest on w stanie za przeprowadzone naprawy rozliczyć się w fabryką. Za ewentualne naprawy zapłaci nie kto inny jak klient.

Jak klient może się chronić przed takimi działaniami? Zapytać przedstawiciela danej firmy o autoryzację. Każdy producent kamperów na swojej stronie internetowej udostępnia też listę firm, które są oficjalnymi sprzedawcami w danym kraju. Kupując w takim miejscu mamy pewność nie tylko co do auta i jego stanu, ale również późniejszego serwisu, nie tylko gwarancyjnego. Ktoś, kto sprzedaje od lat tą samą markę zna ją na wylot. Ewentualne usterki może wyeliminować szybko i sprawnie a to ważne w kontekście np. wystąpienia nieprzewidzianych problemów tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego. 


Bartłomiej Ryś20.03.20213

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW