Reklama
Bilbord - bookingcamper

ABC CARAVANINGU

miesiąc temu  20.03.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Autoryzowany dealer kamperów - dlaczego to takie ważne? [VIDEO]

fot. Krzysztof Kutarba

Na co zwracamy uwagę kupując nowego kampera? Na markę, wyposażenie, cenę. Ale czy pamiętamy o tym by sprawdzić, czy punkt, który nas obsługuje jest autoryzowanym dealerem danej marki? Co to właściwie oznacza i jakie konsekwencje czekają tych, którzy kupią pojazd w firmie bez dealerstwa?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Szymona Majnusza, przedstawiciela firmy Transa-M w Pszczynie, która jest autoryzowanym i jedynym w Polsce dealerem kamperów marki Chausson. Jednak nie tylko on zwraca uwagę na problem powstawania kolejnych punktów sprzedających nowe kampery bez autoryzacji fabryki. Głos w tej sprawie podnoszą coraz częściej „duzi” gracze na polskiej scenie caravaningowej.

Ale o co tak naprawdę chodzi?

Jest duży „boom” na caravaning w Polsce i obserwujemy, że coraz więcej firm chce spróbować swoich sił w tej branży. Niestety, spora część z nich nie jest szczera wobec klientów sprzedając samochody nie mając autoryzacji. Co to oznacza? Kupno kampera to jedno, ale jego obsługa - drugie. Mamy tu dużo urządzeń elektrycznych, gazowych - jest co naprawiać. Temat napraw gwarancyjnych jest, moim zdaniem, w przypadku kamperów bardziej istotny aniżeli w przypadku aut osobowych. Związanie się z odpowiednim dealerem daje nam ochronę prawną conajmniej przez 2 lata. Z każdą, drobną i większą usterką jedziemy do dealera i to on zapewnia nam pełną obsługę - tłumaczy nasz rozmówca.

I dodaje, że nieautoryzowany serwis nie zapewni nam obsługi gwarancyjnej bo najzwyczajniej w świecie nie jest on w stanie za przeprowadzone naprawy rozliczyć się w fabryką. Za ewentualne naprawy zapłaci nie kto inny jak klient.

Jak klient może się chronić przed takimi działaniami? Zapytać przedstawiciela danej firmy o autoryzację. Każdy producent kamperów na swojej stronie internetowej udostępnia też listę firm, które są oficjalnymi sprzedawcami w danym kraju. Kupując w takim miejscu mamy pewność nie tylko co do auta i jego stanu, ale również późniejszego serwisu, nie tylko gwarancyjnego. Ktoś, kto sprzedaje od lat tą samą markę zna ją na wylot. Ewentualne usterki może wyeliminować szybko i sprawnie a to ważne w kontekście np. wystąpienia nieprzewidzianych problemów tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Mirko 3 miesiąc temu Artykuł ten wyraźnie wskazuje kto futruje jego autora. Nieautoryzowany dealer jakichkolwiek pojazdów (nie tylko camperów) nie ma najmniejszych szans prowadzić sprzedaży pojazdów fabrycznie nowych - z gwarancją producenta. Cała ta tyrada jest grą na negatywne skojarzenie podmiotów niezależnych, które na własną rękę prowadzą sprzedaż używanych camperów (najczęściej z powodu osobistego zaangażowania właścicieli w carawaning), podejmując decyzję aby hobby połączyć z pracą. Jest więc to przykład stronniczości żeby nie powiedzieć służalczości względem jednej grupy sprzedawców a więc - braku obiektywizmu i profesjonalizmu tego portalu. To proste i logiczne jak 2+2. Dokładnie ten sam mechanizm widzimy w sektorze aut osobowych czy ciężarowych: lobby przypiętych do systemu post-komuszych klik dealerskich bezwzględnie zwalcza niezależnych przedsiębiorców (nawet jeśli oni też z bezpieki... :-). Tu nie trzeba nawet podawać przykładów - paleta ich "sukcesów" ustawodawczych mówi sama za siebie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Transa-M 2 miesiąc temu Focus - w przypadku kamperów zawsze mamy rozdzieloną gwarancję na podwozie i część mieszkalną. Jakie przepisy UE ma Pan ma myśli? W artykule mowa jest o problemie egzekwowania gwarancji w punkcie który nie ma autoryzacji. Nie ma mowy o tym, że jeśli kupimy pojazd od sprzedawcy który nie ma dealerstwa to pojazd jest pozbawiony tejże gwarancji. To dwa zupełnie inne tematy. Pozdrowienia!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Focus 1 miesiąc temu Czytam nie nie wierzę, czy ten Pan nie zna prawa UE?wedle tego co tu jest napisane to kamper np. na Fordzie zakupiony w tej firmie również nie posiada gwarancji ponieważ ta firma nie jest autoryzowanym Dealerem Forda!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony