ABC CARAVANINGU

PRZEGLĄD RYNKU

6 dni temu  12.06.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

fot. Bartłomiej Ryś

Strona 1 z 3

Letnio-wakacyjne wyjazdy w pełni, czas najwyższy, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych podróży. Jak doskonale wiemy, w większości kamperów i przyczep kempingowych znajdziemy instalacje wodno-sanitarne. Tam, gdzie są odchody, woda i ścieki, tam też pojawiają się nieczystości, drobnoustroje, bakterie. Jakie więc środki chemiczne powinny obowiązkowo pojawić się na wyposażeniu każdego pojazdu kempingowego?

Przeróżne preparaty znajdziemy praktycznie w każdym sklepie caravaningowym. W ostatnim czasie część z nich dość mocno zaczęła się promować na różne sposoby. Nic w tym dziwnego, wszakże początek sezonu wakacyjnego to najlepszy okres (i właściwie ostatni moment), aby takie produkty nabyć.

Toaleta

Na pokładzie większości kamperów i przyczep znajdziemy toaletę kasetową, którą opróżniamy najczęściej poprzez klapę na zewnątrz pojazdu. Co zastosować, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach z kasety oraz przyśpieszyć rozkład wszelkich nieczystości tam nagromadzonych?

Zastosować płyn/saszetki/tabletki. Jednym z najpopularniejszych produktów jest płyn do toalet marki Thetford. Występuje on w postaci koncentratu, wystarczy 60 ml produktu na aż 10 litrów wody. Butelka zawierająca 2 litry płynu kosztuje około 50-60 złotych. Jak stosować? Wystarczy po opróżnieniu kasety nalać do niej nieco wody (litr, dwa) i dolać odpowiednią ilość płynu. I już. Aqua Kem Blue (bo tak się nazywa produkt) zabija skutecznie nieprzyjemny zapach, ma silne działanie odwadniające, zapobiega gromadzeniu się gazów oraz wspomaga rozpuszczanie się fekaliów. W praktyce po prostu… nic nie czuć.

Innym rozwiązaniem są tabletki marki Dometic. Ich zasada działania jest dokładnie taka sama. Do opróżnionej kasety wlewamy nieco wody i wrzucamy jedną tabletkę. To wszystko. W przeciągu kilkunastu minut preparat „rozkłada się” i zaczyna działać. Późniejsze opróżnienie kasety nie nastręcza żadnych problemów, nie musimy również zakładać maski przeciwgazowej - wszystkie zapachy są skutecznie zneutralizowane. 

A co z papierem toaletowym? Zarówno w ofercie Thetforda jak i Dometica znajdziemy specjalny papier przeznaczony do przyczep i kamperów. Nie zapycha on toalet, łatwo się spłukuje i rozpuszcza, ułatwia opróżnianie zbiornika. Zazwyczaj kosztuje około 10-12 zł za opakowanie 4 rolek, ale „zaprawieni w boju” caravaningowcy polecają zakup „zwykłego” papieru z dużą ilością celulozy. Według ich porad, efekt jest dokładnie taki sam. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony