artykuły

podrozePODRÓŻE
Reklama

Zell am See, a może dolina Gastein? Jedziemy na narty!

Zell am See, a może dolina Gastein? Jedziemy na narty!
Ziemia Salzburska zimą 

Wybieramy się na przejażdżkę po zimowych kempingach Ziemi Salzburskiej.

Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a wraz z nim zimowy caravaning. To ekscytujący czas zarówno dla wielbicieli śnieżnych sportów jak i kempingowania wśród białego puchu. Jeśli nadal wahacie się, gdzie w tym roku spędzić narciarskie ferie, to zapraszamy na krótką przejażdżkę po trzecim z austriackich landów -Ziemi Salzburskiej, gdzie caravaning i szusowanie to mariaż idealny. 

Salzburg – blisko na narty w Alpach i Taurach

Obok Karyntii i Tyrolu to właśnie kempingi i stoki narciarskie wokół Salzburga przyciągają w zimienajwięcej odwiedzających .  Powodem są nie  tylko wyśmienite ośrodki sportów zimowych. To także odległość. Podróż kamperem z Polski do Ziemi Salzburskiej to około 900km z Łodzi i to wzorowymi  drogami. Ważną informacją jest także ta o karnecie Ski Amade, dzięki któremu szusować możecie po trasach w aż 25 miejscowościach, na przykład w: Grossarltal, Hochkönig, Schladming-Dachstein, czy Gastein.

Salzburg, z mieszanką bogatej barkowej i średniowiecznej zabudowy, to dodatkowa atrakcja zimowych ferii. Malownicze miasto Mozarta, w którym trudno się nudzić, kochają turyści z całego świata. Pałace i pałacyki, zimowe ogrody, koncerty muzyki klasycznej oraz Getreidegasse z rzędem bajkowych kamieniczek, to wspaniały pomysł na jednodniową przerwę w alpejskim szusowaniu. Zatrzymać możecie się na całorocznym i nowoczesnym PanoramacampingHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/panoramacamping-stadtblick,6558"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/panoramacamping-stadtblick,6558"Stadtblick. Widok jaki rozpościera się z kempingu, popularna restauracja, sklep spożywczy i komfortowe łazienki - wszystko to sprawia, że  pobyt tutaj będzie udany.

Zell am See – duma Ziemi Salzburskiej

Prawdziwy turystyczny boom w Zell am See nastąpił w 1875r. To wtedy otworzono linię kolejową łączącą to małe, niegdyś targowe miasteczko z Salzburgiem. Od tego czasu Zell am See pozostaje bezsprzecznie jednym z najsłynniejszych ośrodków wypoczynkowych nie tylko w Austrii, ale i całej Europie. Niezwykłe położenie miasta jest jego wizytówką. Niemal wciśnięte między wielki lodowiec z górą Schmittenhöhe, a krystalicznie czyste jezioro Zell, miasto bez trudu konkuruje z innymi austriackimi kurortami.


Zmierzch nad Zell am See

Zell am See ma chyba wszystkie atuty idealnego ośrodka sportów zimowych. Pomimo że warunki śniegowe są tu bardzo dobre, to aż 90% tras posiada także sztuczne naśnieżanie. Infrastruktura dla sportów zimowych wzorowo odpowiada każdej dyscyplinie: ponad 200 km tras do narciarstwa biegowego, oświetlone tory saneczkarskie, lodowiska kryte i otwarte, a dla snowboardzistów nowoczesny halfpipe.  Narciarze zjazdowi zachwalają natomiast przepiękną trasę zjazdową ze szczytu Schmittenhöhe, która oferuje panoramiczne widoki jak marzenie.

Kaprun – po sąsiedzku z Zell am See

W przewodnikach turystycznych zapewne natkniecie się na nazwę Zell am See Kaprun. To dlatego, że  obie te miejscowości, położone zaledwie 6 km od siebie, tworzą swego rodzaju gigantyczny kompleks sportów zimowych. Pomiędzy miasteczkami regularnie kursuje skibus, co dodatkowo sprawia wrażenie jednego ośrodka.  Dojazd do Zell am See Kaprun  to około 35 km wygodną i bezpieczną autostradą A10 z Salzburga, a następnie  30 km drogą B311. Rzecz jasna, hoteli i pensjonatów nie brakuje tu ani zimą ani latem. Ale są też bardzo popularne kempingi całoroczne, do których należy na przykład  SeecampHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/seecamp-zell-am-see,6572"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/seecamp-zell-am-see,6572"ZellHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/seecamp-zell-am-see,6572"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/seecamp-zell-am-see,6572"amHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/seecamp-zell-am-see,6572"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/seecamp-zell-am-see,6572"See. Na tym kempingu znajdziecie specjalnie dedykowaną dla narciarzy suszarnie narciarskiej odzieży oraz boksy na przechowywanie nart i butów. Możecie także wypożyczyć sprzęt na miejscu. Przystanek autobusowy znajduje się zaraz przy bramie wejściowej.

W Kaprun działa natomiast Camping HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-zur-muhle,6490"ZurHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-zur-muhle,6490"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-zur-muhle,6490"Mühle. Ten nowoczesny postój caravaningowy zapewnia przestronne stanowiska - oczywiście z elektrycznością i z dopływem wody (ciepła woda za darmo). Restauracja w stylu alpejskim serwuje dania a la carte. Ceny od 24 euro za dwie osoby dorosłe i stanowisko (bez elektryczności). 

Bad Gastein i Bad Hofgastein - na narty, czy do gorących źródeł? 

Bad w języku niemieckim oznacza między innymi kąpielisko. Można byłoby pomyśleć zatem, że okolice Bad Gastein i Bad Hofgastein słyną głownie z18 źródeł termalnych, do których licznie zjeżdzają poszukiwacze zdrowia i nieprzemijającej urody. Ale to tylko część prawdy. Obie miejscowości tworzą także  jeden z najpopularniejszych kompleksów narciarskich w Ziemi Salzburskiej. Największą atrakcją doliny Gastein jest 140-metrowy, najwyżej położony w Europie most wiszący. Łączy on wierzchołki góry Stubnerkogel na wysokości 2250 m n.p.m.! A jeśli po przejściu mostu zimowych pejzaży nadal będzie Wam mało, wybierzcie się na platformę widokową "Glocknerblick" lub 100 metrową ścieżkę zboczem góry uwieńczoną spektakularnym punktem widokowym. Jak w większości austriackich ośrodków narciarskich, doskonale funkcjonujące wyciągi, naśnieżanie i przygotowanie tras czynią Bad Gastein i Bad Hofgastein doskonałą propozycją dla narciarzy.


Most wiszący - dolina Gastein

Czy w dolinie Gastein można zatem uprawiać zimowy caravaning? Oczywiście. Do skorzystania zapraszają kempingi: KurcampingHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/kurcamping-bertahof,6541"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/kurcamping-bertahof,6541"Bertahof oraz Camping Pub HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-pub-gastein,6447"Gastein. Obok tego drugiego znajdują się także kręgielnie, co zapewne ucieszy dzieci. W centralnym punkcie regionu do dyspozycji gości pozostaje również Camping-Bungalow-HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-bungalow-appartement-erlengrund,6493"AppartementHYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-bungalow-appartement-erlengrund,6493"HYPERLINK "https://polskicaravaning.pl/kempingi/camping-bungalow-appartement-erlengrund,6493"Erlengrund z wzorowym zapleczem sanitarnym oraz strefą spa i kompleksem saun. Ze wszystkich wspomnianych kempingów w łatwy sposób dotrzecie do tras narciarskich za pomocą regularnie kursującego autobusu.

Zimowy caravaning i podróże kamperami po Ziemi Salzburskiej mogą okazać się najlepszą opcją aktywnych ferii w tym roku. Jeśli więc nadal zadajecie sobie pytanie: „Gdzie na narty?” to odpowiedzią niech będzie Austria i jej alpejskie landy.