Wybieramy się na przejażdżkę po zimowych kempingach Ziemi Salzburskiej.
Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a wraz z nim zimowy caravaning. To ekscytujący czas zarówno dla wielbicieli śnieżnych sportów jak i kempingowania wśród białego puchu. Jeśli nadal wahacie się, gdzie w tym roku spędzić narciarskie ferie, to zapraszamy na krótką przejażdżkę po trzecim z austriackich landów -Ziemi Salzburskiej, gdzie caravaning i szusowanie to mariaż idealny.
Salzburg – blisko na narty w Alpach i Taurach
Obok Karyntii i Tyrolu to właśnie kempingi i stoki narciarskie wokół Salzburga przyciągają w zimienajwięcej odwiedzających . Powodem są nie tylko wyśmienite ośrodki sportów zimowych. To także odległość. Podróż kamperem z Polski do Ziemi Salzburskiej to około 900km z Łodzi i to wzorowymi drogami. Ważną informacją jest także ta o karnecie Ski Amade, dzięki któremu szusować możecie po trasach w aż 25 miejscowościach, na przykład w: Grossarltal, Hochkönig, Schladming-Dachstein, czy Gastein.
Salzburg, z mieszanką bogatej barkowej i średniowiecznej zabudowy, to dodatkowa atrakcja zimowych ferii. Malownicze miasto Mozarta, w którym trudno się nudzić, kochają turyści z całego świata. Pałace i pałacyki, zimowe ogrody, koncerty muzyki klasycznej oraz Getreidegasse z rzędem bajkowych kamieniczek, to wspaniały pomysł na jednodniową przerwę w alpejskim szusowaniu. Zatrzymać możecie się na całorocznym i nowoczesnym Panoramacamping Stadtblick. Widok jaki rozpościera się z kempingu, popularna restauracja, sklep spożywczy i komfortowe łazienki - wszystko to sprawia, że pobyt tutaj będzie udany.
Zell am See – duma Ziemi Salzburskiej
Prawdziwy turystyczny boom w Zell am See nastąpił w 1875r. To wtedy otworzono linię kolejową łączącą to małe, niegdyś targowe miasteczko z Salzburgiem. Od tego czasu Zell am See pozostaje bezsprzecznie jednym z najsłynniejszych ośrodków wypoczynkowych nie tylko w Austrii, ale i całej Europie. Niezwykłe położenie miasta jest jego wizytówką. Niemal wciśnięte między wielki lodowiec z górą Schmittenhöhe, a krystalicznie czyste jezioro Zell, miasto bez trudu konkuruje z innymi austriackimi kurortami.
Zmierzch nad Zell am See
Zell am See ma chyba wszystkie atuty idealnego ośrodka sportów zimowych. Pomimo że warunki śniegowe są tu bardzo dobre, to aż 90% tras posiada także sztuczne naśnieżanie. Infrastruktura dla sportów zimowych wzorowo odpowiada każdej dyscyplinie: ponad 200 km tras do narciarstwa biegowego, oświetlone tory saneczkarskie, lodowiska kryte i otwarte, a dla snowboardzistów nowoczesny halfpipe. Narciarze zjazdowi zachwalają natomiast przepiękną trasę zjazdową ze szczytu Schmittenhöhe, która oferuje panoramiczne widoki jak marzenie.
Kaprun – po sąsiedzku z Zell am See
W przewodnikach turystycznych zapewne natkniecie się na nazwę Zell am See Kaprun. To dlatego, że obie te miejscowości, położone zaledwie 6 km od siebie, tworzą swego rodzaju gigantyczny kompleks sportów zimowych. Pomiędzy miasteczkami regularnie kursuje skibus, co dodatkowo sprawia wrażenie jednego ośrodka. Dojazd do Zell am See Kaprun to około 35 km wygodną i bezpieczną autostradą A10 z Salzburga, a następnie 30 km drogą B311. Rzecz jasna, hoteli i pensjonatów nie brakuje tu ani zimą ani latem. Ale są też bardzo popularne kempingi całoroczne, do których należy na przykład Seecamp Zell am See. Na tym kempingu znajdziecie specjalnie dedykowaną dla narciarzy suszarnie narciarskiej odzieży oraz boksy na przechowywanie nart i butów. Możecie także wypożyczyć sprzęt na miejscu. Przystanek autobusowy znajduje się zaraz przy bramie wejściowej.
W Kaprun działa natomiast Camping Zur Mühle. Ten nowoczesny postój caravaningowy zapewnia przestronne stanowiska - oczywiście z elektrycznością i z dopływem wody (ciepła woda za darmo). Restauracja w stylu alpejskim serwuje dania a la carte. Ceny od 24 euro za dwie osoby dorosłe i stanowisko (bez elektryczności).
Bad Gastein i Bad Hofgastein - na narty, czy do gorących źródeł?
Bad w języku niemieckim oznacza między innymi kąpielisko. Można byłoby pomyśleć zatem, że okolice Bad Gastein i Bad Hofgastein słyną głownie z18 źródeł termalnych, do których licznie zjeżdzają poszukiwacze zdrowia i nieprzemijającej urody. Ale to tylko część prawdy. Obie miejscowości tworzą także jeden z najpopularniejszych kompleksów narciarskich w Ziemi Salzburskiej. Największą atrakcją doliny Gastein jest 140-metrowy, najwyżej położony w Europie most wiszący. Łączy on wierzchołki góry Stubnerkogel na wysokości 2250 m n.p.m.! A jeśli po przejściu mostu zimowych pejzaży nadal będzie Wam mało, wybierzcie się na platformę widokową "Glocknerblick" lub 100 metrową ścieżkę zboczem góry uwieńczoną spektakularnym punktem widokowym. Jak w większości austriackich ośrodków narciarskich, doskonale funkcjonujące wyciągi, naśnieżanie i przygotowanie tras czynią Bad Gastein i Bad Hofgastein doskonałą propozycją dla narciarzy.
Most wiszący - dolina Gastein
Czy w dolinie Gastein można zatem uprawiać zimowy caravaning? Oczywiście. Do skorzystania zapraszają kempingi: Kurcamping Bertahof oraz Camping Pub Gastein. Obok tego drugiego znajdują się także kręgielnie, co zapewne ucieszy dzieci. W centralnym punkcie regionu do dyspozycji gości pozostaje również Camping-Bungalow- Appartement Erlengrund z wzorowym zapleczem sanitarnym oraz strefą spa i kompleksem saun. Ze wszystkich wspomnianych kempingów w łatwy sposób dotrzecie do tras narciarskich za pomocą regularnie kursującego autobusu.
Zimowy caravaning i podróże kamperami po Ziemi Salzburskiej mogą okazać się najlepszą opcją aktywnych ferii w tym roku. Jeśli więc nadal zadajecie sobie pytanie: „Gdzie na narty?” to odpowiedzią niech będzie Austria i jej alpejskie landy.