Czy na Hel trzeba zapraszać? Zgodnie z zasadą „cudze chwalicie, swego nie znacie” jednak warto. Malownicza Mierzeja Helska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.
Długość Mierzei Helskiej (zwanej też Półwyspem Helskim) wynosi zaledwie 35 km. Szerokość: od 300 m u poczatków, przez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Mierzeja zaczyna się we Władysławowie i oddziela Zatokę Pucką i – od Jastarni – Zatokę Gdańską od Morza Bałtyckiego. Kolejne miejscowości na mierzei to: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel.
Mierzeja Helska z lotu ptaka (fot. Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu).
Władysławowo
Władysławowo otrzymało prawa miejskie w 1963 roku, a herb dziesięć lat później. Wtedy także do gminy Władysławowo przyłączono sołectwa: Chłapowo, Ostrowo, Karwia, Tupadły, Chałupy oraz kąpielisko Jastrzębia Góra. W okolicach znajdziemy kilka kempingów o różnym standardzie. Częścią administracyjną Władysławowa są Chałupy, ze słynną plażą dla naturystów.
Jastarnia
Uzdrowisko dorównuje popularnością Juracie. W okolicy znajduje się Camping 110, a szerokość Mierzei na tym odcinku wynosi zaledwie 200 metrów. Wokół mamy też kilkumetrowe wydmy, w tym najwyższą na Mierzei Górę Lubek. Częścią Jastarni jest uzdrowisko Kuźnica, gdzie znajduje się miejsce, w którym tory kolejowe są położone najbliżej brzegu morskiego na całym polskim Wybrzeżu.
Jurata
Znany i lubiany kurort, który też leży w granicach Jastarni. Jedną z głównych aktrakcji jest nadmorskie molo.
Najstarsza ulca Helu- Wiejska i zabytkowe czecze- synna Maszoperia
MOW
Muzeum Obrony Wybrzeża to kolejne miejsce, które musi znaleźć się na trasie każdego turysty. Siedzibą muzeum są dwa największe obiekty ze znajdujących się na jego terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein kalibru 406 mm. Ta monstrualna bateria z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata (większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki), składa się z 6 obiektów, wśród których są trzy stanowiska artyleryjskie – jedne z największych stanowisk artyleryjskich świata - załogę każdego ze stanowisk stanowiło 88 marynarzy! Muzeum znajduje się przy wjeździe do Helu.
Najstarsza ulca Helu- Wiejska i zabytkowe czecze- wntrze
Historyczna bateria helska im. Heliodora Laskowskiego.
Plusy i minusy
Jedna droga przez Mierzeję powoduje latem, szczególnie w okresie przyjazdów i powrotów, duże korki. Czasami też ciężko jest kamperem czy przyczepą w naszego kempingu gdzieś wyjechać – ale od czego są rowery? Jedno jest pewne: na Mierzei trzeba być!
Pamiątki po Rejonie umocnionym Hel-torpedy.
Fokarium.
Juliusz Stożek
Zdjęcia: Grzegorz Waloch