artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Zapraszamy na Hel!

Zapraszamy na Hel!

Czy na Hel trzeba zapraszać? Zgodnie z zasadą „cudze chwalicie, swego nie znacie” jednak warto. Malownicza Mierzeja Helska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.

Długość Mierzei Helskiej (zwanej też Półwyspem Helskim) wynosi zaledwie 35 km. Szerokość: od 300 m u poczatków, przez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Mierzeja zaczyna się we Władysławowie i oddziela Zatokę Pucką i – od Jastarni – Zatokę Gdańską od Morza Bałtyckiego. Kolejne miejscowości na mierzei to: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel.

Zapraszamy na Hel! 1Mierzeja Helska z lotu ptaka (fot. Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu).

Władysławowo
Władysławowo otrzymało prawa miejskie w 1963 roku, a herb dziesięć lat później. Wtedy także do gminy Władysławowo przyłączono sołectwa: Chłapowo, Ostrowo, Karwia, Tupadły, Chałupy oraz kąpielisko Jastrzębia Góra. W okolicach znajdziemy kilka kempingów o różnym standardzie. Częścią administracyjną Władysławowa są Chałupy, ze słynną plażą dla naturystów.

Jastarnia
Uzdrowisko dorównuje popularnością Juracie. W okolicy znajduje się Camping 110, a szerokość Mierzei na tym odcinku wynosi zaledwie 200 metrów. Wokół mamy też kilkumetrowe wydmy, w tym najwyższą na Mierzei Górę Lubek. Częścią Jastarni jest uzdrowisko Kuźnica, gdzie znajduje się miejsce, w którym tory kolejowe są położone najbliżej brzegu morskiego na całym polskim Wybrzeżu.

Jurata
Znany i lubiany kurort, który też leży w granicach Jastarni. Jedną z głównych aktrakcji jest nadmorskie molo.

ReklamaSródtekstowy YT PC

Hel
Hel położony jest w odległości 33 km od stałego lądu. Dopiero w 1960 roku zbudowano drogę asfaltową przez Mierzeję. Wcześniej uważano, że ruch samochodowy zepsułby urok pierwotnej natury... Na Helu atrakcji znajdziemy wiele, m.in. możemy obejrzeć latarnię morską i port Marynarki Wojennej (sic!), co kiedyś było nie do pomyślenia. W tym sezonie uruchomiono wodne tramwaje, kursujące z Helu do Gdyni
i Gdańska. Dwugodzinne rejsy cieszą się ogromnym powodzeniem, dlatego proponujemy zakupić bilety długo przed planowaną wycieczką.

Fokarium
Będąc na Helu, koniecznie trzeba zobaczyć helskie fokarium, które jest częścią doświadczalnego kompleksu hodowlanego Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Stację powołano do życia w 1992 roku i jest ona jedyną tego typu placówką w Polsce. Stacja to krajowe centrum badań ssaków morskich występujących w polskiej części Bałtyku. Trzeba koniecznie zobaczyć foki w basenie!

Zapraszamy na Hel! 2Najstarsza ulca Helu- Wiejska i zabytkowe czecze- synna Maszoperia

MOW
Muzeum Obrony Wybrzeża to kolejne miejsce, które musi znaleźć się na trasie każdego turysty. Siedzibą muzeum są dwa największe obiekty ze znajdujących się na jego terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein kalibru 406 mm. Ta monstrualna bateria z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata (większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki), składa się z 6 obiektów, wśród których są trzy stanowiska artyleryjskie – jedne z największych stanowisk artyleryjskich świata - załogę każdego ze stanowisk stanowiło 88 marynarzy! Muzeum znajduje się przy wjeździe do Helu.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Zapraszamy na Hel! 3Najstarsza ulca Helu- Wiejska i zabytkowe czecze- wntrze

Zapraszamy na Hel! 4Historyczna bateria helska im. Heliodora Laskowskiego.

Plusy i minusy
Jedna droga przez Mierzeję powoduje latem, szczególnie w okresie przyjazdów i powrotów, duże korki. Czasami też ciężko jest kamperem czy przyczepą w naszego kempingu gdzieś wyjechać – ale od czego są rowery? Jedno jest pewne: na Mierzei trzeba być!

Zapraszamy na Hel! 5Pamiątki po Rejonie umocnionym Hel-torpedy.

Zapraszamy na Hel! 6Fokarium.

Juliusz Stożek
Zdjęcia: Grzegorz Waloch


31.03.20090