artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Wycieczka do Norwegii
  fot. Dariusz Wołodźko Wycieczka do Norwegii

Wycieczka do Norwegii

Czas czytania 6 minut

W Twoich planach figuruje wycieczka do Norwegii? Zebraliśmy wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem. Pamiętaj, że obostrzenia związane z COVID mogą ulegać szybkim zmianom. Aktualne informacje dla podróżnych należy sprawdzić na stronie MSZ.

Sprawdź kempingi w Norwegii

Jedziesz przez Szwecję? Zobacz szwedzkie kempingi

Wjazd
Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport ważny przynajmniej 90 dni od daty wjazdu. Bez wizy możesz przebywać na terenie tego kraju do 90 dni.

Ubezpieczenie
Akceptowane jest polskie ubezpieczenie komunikacyjne OC. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego
zaleca się, poza kartą EKUZ, wykupienie dobrowolnej polisy obejmującej koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Przydatne informacje
Przy wymianie waluty konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. Akceptowana jest większość kart. Zdarza się, że przy tego typu transakcjach nie jest uznawany dowód osobisty i trzeba okazać paszport.

Drogowe przejścia graniczne

 • ZE SZWECJĄ: przy wszystkich ważniejszych drogach;
 • Z ROSJĄ: Storskog przy drodze E105 czynne dla turystów w poniedziałki, środy, piątki i niedziele od 07.00 do 21.00;
 • Z FINLANDIĄ:

- Kilpisjärvi – Silasstuen
- Kivilompolo – Kautokeino
- Karigasniemi – Karasjok
- Utsjoki/Ochejohka – k/Mieraslompolo
- Nuorgam – Polmak

Prawo jazdy
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Dozwolone wymiary pojazdu:

 • wysokość – 4 m;
 • szerokość – 2,55 m;
 • długość zespołu pojazdów (samochód osobowy + przyczepa) – maks. 19,5 m.

Lusterka wsteczne powinny być dostosowane do szerokości zestawu pojazdów.

Wyposażenie pojazdu:

 • trójkąt ostrzegawczy; 
 • pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamontowane;
 • min. głębokość profilu rzeźby opon – 1,6 mm (opon zimowych – 3 mm);
 • samochód ciągnący przyczepę winien być wyposażony w specjalne lusterka wsteczne;
 • kask ochronny dla motocyklisty/ rowerzysty i pasażera;
 • zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek.

Kamizelka odblaskowa
W Norwegii funkcjonuje obowiązek wożenia ze sobą kamizelek odblaskowych i używania ich przy opuszczaniu pojazdu poza terenem zabudowanym. Obowiązuje ponadto nakaz posiadania kamizelek ratunkowych na pokładach motorówek, łodzi i pontonów. Kamizelki powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Nie ma natomiast nakazu ich używania.

Zimowe wyposażenie
Okres zimowy obowiązuje od 15 października lub 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. Opony zimowe muszą być zamontowane na wszystkich kołach pojazdu. Dozwolone jest używanie opon z kolcami pod warunkiem, że są zamontowane na wszystkich kołach. W gminach Oslo, Trodheim i Bergen od 1 listopada do 27 kwietnia pobierana jest opłata wjazdowa od pojazdów wyposażonych w opony z kolcami. Winietka jednodniowa kosztuje 30 NOK, miesięczna 400 NOK, a roczna 1200 NOK. Obowiązkowo trzeba wozić ze sobą łańcuchy przeciwślizgowe.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Przewóz dzieci
Dziecko o wzroście do 135 cm musi być przewożone w zabezpieczeniu odpowiednim do jego wymiarów. Dzieci o wzroście 135–150 cm mogą korzystać z pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów i podwyższenia. Wszystkie systemy zabezpieczeń muszą być homologowane.

Światła mijania
Obowiązek używania świateł mijania panuje przez całą dobę, przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym.

Parkowanie
W głównych miastach parkingi wyposażone są w parkometry. Średnia opłata za parkowanie wynosi 8 NOK za pół godziny. W centrum miast, zwłaszcza w Oslo, na głównych ulicach jest umieszczonych dużo znaków zakazu parkowania. Strefy, w których parkowanie jest zabronione, są niekiedy oznaczone znakami poziomymi, tj. białymi liniami namalowanymi wzdłuż jezdni.

Niepełnosprawni
Niepełnosprawni kierowcy zagraniczni korzystają z miejsc oznakowanych i dla nich przeznaczonych pod warunkiem posiadania imiennej legitymacji, na której wpisany jest numer rejestracyjny pojazdu.

Ograniczenia prędkości
Teren zabudowany – 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej;
W terenie niezabudowanym na drogach wszystkie typy pojazdów obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h, natomiast na autostradach pojazdy o ciężarze do 3,5 t mogą jechać z prędkością 90–100 km/h, pojazdy o ciężarze powyżej 3,5 t oraz ciągnące przyczepę do 80 km/h, natomiast pojazdy ciągnące przyczepę z systemem hamulcowym oraz pojazdy ciągnące przyczepę bez systemu hamulcowego i o wadze powyżej 300 kg do 60 km/h.

Zanieczyszczenie powietrza
W następstwie wzrostu zanieczyszczenia powietrza w Oslo władze miasta mogą wydać zakaz ruchu w odniesieniu do pojazdów ciężarowych i osobowych z napędem diesla. Władze będą uprzedzały o tym fakcie komunikatami w radio i telewizji. Nieprzestrzeganie zarządzenia będzie karane mandatami. Zakaz nie będzie dotyczył tylko pojazdów osób niepełnosprawnych i korpusu dyplomatycznego.

Opłaty drogowe
W Norwegii jest ok. 300 km autostrad. Autostrady 4-pasmowe oznaczone są literą A, autostrady 2-pasmowe – literą B. Inne drogi oznaczone są symbolami: E – drogi europejskie; RV – drogi krajowe; FV – drogi lokalne. Przejazd drogami jest płatny. Większość punktów poboru opłat jest zautomatyzowana. Opłaty można regulować kartą kredytową lub w systemie elektronicznym Autopass. Kartę kredytową należy zarejestrować na 14 dni przed przyjazdem w systemie online. Jeżeli kierowca nie zrobi tego wcześniej, to może to uczynić po przejechaniu przez punkt poboru opłat na najbliższej stacji benzynowej oznaczonej znakiem „KR-service”. Zasady korzystania oraz stawki opłat „AutoPASS” są dostępne na stronie: www.autopass.no.

Uwaga: „Bramki poboru opłat” w Oslo są zamknięte. Kierowcy, którzy nie posiadają elektronicznych urządzeń, mogą opłacić należność na stacjach benzynowych Esso w Oslo i Akershus w ciągu 3 dni. Jeżeli opłata nie zostanie uiszczona, faktura zostanie przesłana na adres właściciela pojazdu zgodnie z jego tablicą rejestracyjną. Kierowca pojazdu niezarejestrowanego w Norwegii, który nie uregulował opłaty za przejazd w ciągu 3 dni roboczych, jest obciążany należnością przez firmę Euro Parking Collection (EPC) z siedzibą w Londynie.

Drogi zamknięte dla ruchu
Zimą wiele dróg górskich, mostów i przepraw promowych jest zamkniętych dla ruchu okresowo bądź na stałe. Dlatego przed podjęciem zimowej wyprawy należy upewnić się, czy planowana trasa będzie przejezdna. Serwis informacji drogowej: www.vegvesen.no/en/Home. Do podróżowania na północ Norwegii najlepszym okresem jest maj – wrzesień.

Ważne telefony

Usługi pomocy drogowej świadczą dwa automobilkluby:

 • Norges Automobil Forbund (NAF), telefon 08 505 – czynny 24 h. W Oslo, Bergen i Stavanger patrole pomocy drogowej działają przez cały rok.
 • Kongelig Norsk Automobilklub (KNA) – telefon 800 31660 lub 22 30 30 50 czynny 24 h.

Aby uzyskać pomoc bezpłatnie, zapoznaj się z informacjami na stronie: www.sospzmot.pl

Dariusz Wołodźko. Tekst powstał na podstawie materiałów PZM Travel.

Artykuł pochodzi z numeru 1 (92) 2020 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News