artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Wakacje z psem - zasady, porady, przepisy
  fot. Freepik

Wakacje z psem - zasady, porady, przepisy

Czas czytania 7 minut

Wakacje z psem – to temat, który wywołuje liczne pytania i wątpliwości. Jakie są zasady przewożenia czworonoga w pociągu? Czy mały piesek może siedzieć na kolanach pasażera w kamperze? Jak przetransportować pupila samolotem? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym poradniku.

Wakacje z psem – podstawowe zasady

Na wyjazd możemy zabrać tylko psa, który jest zdrowy. Dalekie i skomplikowane podróże oraz wyjazdy do krajów egzotycznych warto skonsultować z weterynarzem.

Każdy pies ma trochę inne usposobienie, nastawienie do świata i charakter. Niektóre właściwości są charakterystyczne dla danej rasy, inne to indywidualne cechy twojego pupila. Jeśli masz pieska, który boi się wszystkiego, a zwłaszcza nowych miejsc, ludzi, hałasów, zapachów i przemieszczania się – poważnie rozważ, czy zabieranie go na wakacje to dobry pomysł. Niektóre zwierzęta potwornie męczą się podczas wyjazdów i nie odczuwają z nich żadnej radości. Bywa, że zestresowane psy nie chcą jeść lub czują się tak zdezorientowane, że zaczynają zachowywać się agresywnie. W takim wypadku warto zastanowić się nad zostawieniem pieska pod opieką zaufanej osoby lub w profesjonalnym hotelu dla zwierząt, bo wakacje powinny cieszyć, a nie męczyć. 

wakacje z psem - zasady

Photo by Jimmy Conover on Unsplash

Istnieją również psy, które wręcz uwielbiają podróże i na sam widok jakiegokolwiek środka lokomocji popadają w euforię. Na polskich kempingach można znaleźć stałych bywalców na czterech łapach, którzy co roku odwiedzają z właścicielami to samo miejsce od szczeniaka i są powszechnie znani w okolicy. Jeśli nie wiesz, czy twój pies jest stworzony do wojaży, przetestuj to podczas krótkiego, najlepiej jednodniowego wyjazdu blisko miejsca zamieszkania.

ReklamaWakacje z psem - zasady, porady, przepisy 2

 

Zanim wyjedziesz na wakacje z psem, sprawdź, czy masz niezbędne rzeczy. Oto lista:

 1. Paszport, adresówka, książeczka zdrowia ze szczepieniami, świadectwo odrobaczenia lub inne dokumenty wymagane przy wjeździe do danego kraju (to może być na przykład wynik testu na wściekliznę lub innego badania, wykonanego do 48 godzin przed przekroczeniem granicy).
 2. Smycz, obroża, kaganiec, szelki.
 3. Zabawki. Zabierz co najmniej dwie zabawki i gryzak. Prawdopodobnie przyda się piłeczka do aportowania.
 4. Karma. Lekarze weterynarii radzą, aby podczas wyjazdu nie zmieniać psu diety i nie testować nowej karmy. Ewentualny stres związany z wyjazdem w połączeniu z nowym jedzeniem to poważne ryzyko kłopotów żołądkowych pupila.
 5. Miska. Niektóre psy jedzą tylko z własnej miski, bo z żadnej innej im nie smakuje.
 6. Szczotka do czesania.
 7. Apteczka. Należy zabrać podstawowe środki pierwszej pomocy, które będą potrzebne, jeśli psu coś się stanie oraz termometr weterynaryjny, nożyczki do obcinania pazurów, środek na kleszcze i pchły oraz leki przeciwpasożytnicze.
 8. Woda do picia w czasie podróży. 
 9. Transporter.
 10.  Kocyk, poduszka lub ręcznik do transportera, najlepiej używane o znajomym zapachu. 

Jeśli wyjeżdżasz z psem kamperem lub przyczepą na kemping, dodatkowo przydadzą się:

 • Legowisko do spania,
 • Klatka do przewozu,
 • Koc,
 • Kilka ręczników,
 • Miski na karmę i wodę,
 • Szmaty do wycierania psich łapek (najlepiej kilka).

Podróż pociągiem z psem

Psa wolno przewozić pociągiem, ale zasady mogą się różnić w zależności od przewoźnika i trzeba dokładnie sprawdzić je przed podróżą. Pies na smyczy wymaga dodatkowego biletu, który najlepiej jest kupić razem z własnym biletem. W Polsce koszt biletu nie zależy od długości trasy, w innych krajach bywa inaczej. Małe psy można przewozić podobnie jak inne małe zwierzęta, czyli bezpłatnie w transporterach, z jedną uwagą: transporter nie może zajmować miejsca dla pasażera, nawet jeśli jest ono puste.

Reklama
Podczas podróży z psem PKP najlepiej jest wybierać wagony bezprzedziałowe. Dlaczego? Ponieważ w regulaminie PKP znajduje się zapis o zgodzie innych pasażerów na przewóz psa. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś nie wyrazi zgody (np. dlatego, że ma alergię na sierść lub po prostu nie lubi zwierząt) będziesz zmuszony opuścić wagon przedziałowy i nie ma znaczenia, że posiadasz bilet. Nowy przedział powinien wskazać ci konduktor, ale jeśli wszystkie będą zajęte, sprawa stanie się problematyczna. Istnieje ryzyko, że spędzisz całą drogę na korytarzu. Psy z reguły dobrze znoszą podróż pociągiem, nawet na długich trasach. Przewóz psa w wagonach sypialnych PKP Intercity jest możliwy, ale kosztowny, ponieważ wymaga wykupienia wszystkich miejsc w danym przedziale. Duże psy w pociągu muszą mieć kaganiec i zapinane smycze. Zwierząt nie można prowadzić do wagonu restauracyjnego.

wakacje z psem - przewóz psa w pociągu

Photo by Egor Gordeev on Unsplash

Wakacje z psem na kempingu

Nigdy nie zabieraj na kemping psa, który zachowuje się agresywnie wobec innych zwierząt lub ludzi, a zwłaszcza dzieci. Przed przyjazdem skontaktuj się z kempingiem i dopytaj o panujące w nim zasady, na niektórych kempingach psa można prowadzić tylko na smyczy. Zazwyczaj za pobyt czworonoga pobierana jest dodatkowa opłata, liczona za dobę. Niektóre kempingi nie akceptują ras psów powszechnie uważanych za niebezpieczne i agresywne. Pamiętaj, że inni użytkownicy kempingu przyjechali w to miejsce, żeby odpocząć. Dlatego zadbaj o to, aby twój pies nie przeszkadzał innym np. uciążliwym ujadaniem.

wakacje z psem na kempingu Photo by Qi Li on Unsplash

Nie wolno zostawiać psa samego w kamperze lub przyczepie, zwłaszcza w nowym miejscu. To bardzo stresujące dla twojego pupila. W najlepszym przypadku: będzie się tylko denerwował. W najgorszym: wpadnie w panikę, będzie próbował się wydostać i zniszczy wnętrze pojazdu. Zostawienie psa w przyczepie lub kamperze w upały lub zimą jest skrajnie nieodpowiedzialne i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia zwierzaka.

Podróż samolotem z psem 

Dla większości psów lot samolotem to potężny stres. Dlatego weterynarze zalecają rozwagę i zabieranie pieska wówczas, gdy jest to niezbędne i po odpowiednim przygotowaniu. Istnieją rasy psów, dla których latanie jest skomplikowane i potencjalnie niebezpieczne. Należą do nich: mops, pekińczyk, buldog angielski, czyli zwierzęta o bardzo krótkim pysku, powodującym potencjalne kłopoty z oddychaniem na wysokości i podczas zmiany ciśnienia. Ich podróż warto skonsultować z weterynarzem. Zasady przewozu różnią się w zależności od linii lotniczych, dlatego niezbędne jest dokładnie poznanie regulaminów u danego przewoźnika.

Praktycznie wszystkie tanie linie lotnicze nie wpuszczają na pokład dużych psów, z wyjątkiem przewodników osób niewidomych. Niektóre linie posiadają ograniczenia dotyczące niebezpiecznych ras. Żaden przewoźnik nie przewiezie psa bez aktualnej książeczki zdrowia i szczepień. Całkowita waga psa z transporterem nie może przekraczać 8 kg, zaś sam transporter musi być takiej wielkości, aby zmieścił się pod siedzeniem. Pies traktowany jest jako dodatkowy bagaż i wymaga dopłaty (biletu). Rzecz nie jest tania i wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Pies w kamperze lub przyczepie 

Podczas jazdy kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową trzeba zabezpieczyć psa, analogicznie jak dziecko. Pies nie może przebywać luzem w pojeździe i już na pewno biegać sobie po kamperze! Podczas gwałtownego hamowania stanie mu się krzywda. Nawet małego pieska nie należy trzymać na kolanach ani po prostu „położyć” na siedzeniu. Zwierzę trzeba umieścić w transporterze lub specjalnej klatce do przewozu. Transporter można przypiąć pasami do siedzenia.

pies w kamperze

Photo by Chris Cordes on Unsplash

Nie zalecamy długiej trasy bez przerw. Raz na jakiś czas warto się zatrzymać, żeby pies mógł choć trochę pobyć na zewnątrz, napić się lub załatwić. Będzie spokojniejszy w czasie drogi. Zwierzęta czują się lepiej w transporterze, jeśli wnętrze zostało wysłane kocem lub ręcznikiem, którego używały w domu. Znajomy zapach nie będzie stresował. Jeśli zwierzak ewidentnie się nudzi, warto umieścić w transporterze zabawkę lub gryzak. Niektóre psy bardzo lubią podziwiać widoki za oknem. 


Redakcja23.06.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News