artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - WCF 26.04-12.05 Sebastian

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu

Czas czytania 18 minut
Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu

Bezkresne plaże, tysiące zatoczek, malownicze góry, odludne miejsca i masowa turystyka, a także liczne zabytki z czasów starożytnych. Taki właśnie jest ten region – niepowtarzalny i wyjątkowy...

Większa część Turcji leży na półwyspie Azja Mniejsza, a tylko 3 proc. z liczącego 779 452 km2 kraju znajduje się w Europie na Płw. Bałkańskim. Stolicą republiki jest Ankara. Aż 73 proc. granic państwa stanowią morza. Na południu kraju znajduje się Morze Śródziemne i wyjątkowo atrakcyjny region – Turkusowe Wybrzeże. Obejmuje on wspomniane wcześniej morze i sąsiadujące z nim południowe stoki gór Taurus. O atrakcyjności turystycznej tego regionu decydują przede wszystkim krystalicznie czyste wody morza i przepiękny zróżnicowany krajobraz.

Południowe wybrzeże Turcji ma 600 km długości i uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc nad Morzem Śródziemnym. Nazywane jest właśnie Turkusowym Wybrzeżem lub Riwierą Turecką. Pas nadmorski można podzielić na dwa rejony. Ze względu na położenie regionu można wymienić obszar zachodniego i wschodniego wybrzeża. W regionie zachodnim dominują strome klify i skaliste przylądki, gdzieniegdzie przeplatane żyznymi równinami aluwialnymi. Niezwykłą atrakcją turystyczną są miejsca, w których znajdują się ślady pozostawione przez liczne cywilizacje. Z kolei zwiedzanie wschodniego wybrzeża powinno obejmować Delte Göksu – raj dla miłośników ptaków, a także zamki Ormian i krzyżowców oraz ważne miejsce hetyckie w Karatepe.

ReklamaTurkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 1

POŁUDNIOWY ZACHÓD

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 2

Kurort Dalyan kojarzy się najczęściej z zagrożonym wymarciem żółwiem karetta. Dzięki miękkiemu piaskowi i plaży z ciepłą wodą właśnie w tym miejscu znalazły sobie idealne miejsce do lęgów. Żółwie, których długość pancerza dochodzi do 1,2 m, przyciągają do miasta wielu turystów. W miasteczku żółwie mają nawet swój pomnik. W przeciwieństwie do innych kurortów,

Dalyan nie leży nad morzem, lecz nad kanałem łączącym z nim jezioro Köyceğiz. Jest to przy okazji jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Turcji. Główną atrakcją tego kurortu są pobliskie ruiny antycznego miasta Kaunos. Ze 152-metrowego akropolu roztacza się niezapomniany widok na deltę, aż do plaży i na wielkie jezioro Köyceğiz. Główną atrakcją wioski Köyceğiz jest zarośnięte trzcinami jezioro o tej samej nazwie. Jego głębokość dochodzi miejscami do 10 m, a w okolicach zobaczyć można ostoje wielu ptaków wodnych, w tym smyrneńskiego zimorodka.


Na zachodzie rubieży krainy zwanej Licją leży Fethiye, położone nad zatoką obramowaną wysokimi skałami. Obecnie miasto położone jest na ruinach miasta Telmessos, po którym nie pozostało wiele pamiątek. Miejsce to wraz z dużym portem jest często odwiedzane przez miłośników nurkowania i sportów wodnych. Dla większości turystów Fethiye stanowi bazę wypadową do pobliskich zatok i licyjskich zabytków. W tutejszym porcie rozpoczyna się rozreklamowany „Błękitny Rejs” – podróż drewnianą żaglówką wzdłuż wybrzeża. W klifach nad miejskim targowiskiem znajdują się licyjskie groby, niektóre nawet z IV wieku p.n.e. Na szczycie niszczeją ruiny twierdzy krzyżowców. Koło ratusza ustawiono olbrzymi sarkofag, jeden z najpiękniejszych spośród znalezionych w Licji. Na uwagą zasługuje także twierdza wybudowana w XV w. przez joannitów na miejscu hellenistycznego akropolu z IV w p.n.e. Z jej murów rozciąga się wspaniały widok na miasto i zatokę. Kolejnym interesującym miejscem są odkryte stosunkowo niedawno ruiny antycznego teatru z czasów rzymskich, wybudowanego w stylu hellenistycznym.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 4

Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego kojarzone jest z turkusową wodą, słońcem i błękitem nieba. Właśnie w tym miejscu znajdują się malownicze plaże oblegane przez miłośników sportów wodnych i kąpieli słonecznych. Tureckie plaże oferują wszelkie udogodnienia, od aktywnego wypoczynku, na życiem nocnym kończąc. Największą popularnością cieszy się oddalona o 15 km od Fethiye plaża Ölü Deniz, przy ośrodku turystycznym Belcekiz. Nazywana „martwym morzem” jest miejscem, gdzie w lazurowej lagunie prawie nigdy nie słychać wiatru i wzburzonego morza. Ölü Deniz to laguna z najpiękniejszą plażą w Turcji. Miejsce to zostało odkryte w latach 70. XX wieku przez Brytyjczyków, a dzisiaj należy do najpopularniejszych motywów fotograficznych tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Od strony lądu opasana jest półkolem gór porośniętych lasem sosnowym, których zbocza odbijają się w lazurowo-błękitnej wodzie. Miejsce to zamknięte jest dla jachtów, jednak mimo to jest prawie zawsze zatłoczone i


Czy wiesz, że...

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 5

Niektórzy Turcy na odludziu mogą zaprosić Cię na herbatę lub małą przekąskę. Wtedy niewskazana jest odmowa, a mile widziany drobny upominek dla dzieci. W ogóle dzieci w tym kraju są bardzo lubiane i mieszkańcy często okazują im spore zainteresowanie. Publicznie nie powinno się wyrażać swojego zdania na temat religii czy polityki. Zwiedzanie meczetu w krótkich spodenkach, czy nawet wizyta w restauracji w klapkach wywołuje duże oburzenie. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć koniecznie buty. Na plażach przyhotelowych strój topless jest czymś zupełnie normalnym, na innych plażach raczej już nie. Opalanie się nago jest zakazane i karane najczęściej upomnieniem. Nikogo też nie powinno zdziwić muzułmańskie bikini lub też burkini noszone na plażach zdominowanych przez muzułmanów. Okazywanie czułości w miejscach publicznych jest niemile widziane, a publiczne wskazywanie palcem i głośne wydmuchiwanie nosa uchodzą za wyjątkowo obraźliwe. Zakupy w Turcji to prawdziwy rytuał: oglądanie, targowanie się, pogawędka i przerwa na herbatkę. Wędrówka po mieście z fajką wodną (sziszą) nie powinna nikogo zaskoczyć.

Na turystów czekają liczne restauracje i wyjątkowo malownicze kempingi. Z miejsca tego widoczna jest pobliska góra Baba Daği, punkt startowy dla lotniarzy, którzy szybują nad laguną. W Ölü Deniz ma także swój początek Droga Licyjska, pierwszy turecki długodystansowy szlak pieszy. Godna polecenia jest także Dolina Motyli, której płaskie dno jest ograniczone wysokimi skałami. Nazwa doliny pochodzi od efektownej trzykolorowej ćmy (czerwono-czarno-białej), której tysiące osobników pojawiają się tutaj w lecie. Miasto Caunos to kolejny interesujący cel podróży po regionie Morza Śródziemnego. Warto odwiedzić to miejsce chociaż na jeden dzień, aby obejrzeć mury obronne z IV wieku p.n.e., teatr z II wieku p.n.e., świątynię Apollina i rzymskie łaźnie. Pozostałe ciekawe miejsca to świątynia dorycka, agora i nimfeum.

Malownicza Turcja i przepiękne Polki...

Już w październiku region śródziemnomorski w Turcji odwiedzą najpiękniejsze Polki – modelki i fotomodelki. Właśnie w tym miejscu odbędzie się finał Foto Models Poland 2008, organizowany przez Maxima Models i transmitowany przez telewizję Polsat. Wydarzenie to jest polską edycją prestiżowego międzynarodowego konkursu Foto Models World. Finalistki w czasie ośmiodniowego pobytu nad Riwierą Turecką będą mieszkały w ekskluzywnym hotelu Rixos w miejscowości Belek. Dodatkową atrakcją dla uczestniczek będzie delfinarium i największy w Turcji aquapark Troyaqua. Finał polskiej edycji konkursu odbędzie się 27 października 2008 r. w miejscowości Side. Dzięki Sun & Fun uczestniczki zobaczą najpiękniejsze miejsca w Turcji oraz zwiedzą liczne zabytki z czasów starożytnych.

ANTALYA I WYBRZEŻE LICYJSKIE

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 6Antalya, leżąca nad zatoką o tej samej nazwie, to jedno z najpiękniejszych i najszybciej się rozbudowujących miast Turcji. Góry, plaże i morskie pejzaże są silnym magnesem dla ruchu turystycznego, stąd miasto stało się jednym z największych kurortów w tym kraju. Jest tu lotnisko i nowoczesna przystań jachtów morskich. Od 200 lat Antalya jest najważniejszym śródziemnomorskim portem Turcji, który przed kilkoma laty zdobył nagrodę za atrakcyjne usytuowanie, rozplanowanie i wykorzystanie warunków otoczenia. Po południowo-wschodniej stronie portu znajduje się park usytuowany na grzbiecie klifu z egzotycznymi drzewami, na których zobaczyć można papugi. Niezapomnianych wrażeń dostarcza widok na zatokę Antalya, górę Tahtali i odległe góry Beydağlar. Opodal parku Karaalioğlu znajduje się wieża Hidirlik pochodząca z II w. p.n.e., która dawniej pełniła funkcję latarni morskiej. Najwspanialszym zabytkiem Antalyi jest budowla Yivli Minare (Żłobiony Minaret), wybudowana z czerwonej cegły przez Seldżuków w XIII wieku. Stojący obok meczet nadal pełni swoje funkcje. Niezwykłą atrakcją turystyczną jest Minicity Antalya, park z małymi plażami i żaglówkami, w którym znajdują się odtworzone w miniaturze tureckie zabytki (np. cmentarz z półwyspu Gallipoli). Prawdziwym klejnotem tego miasta jest Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja obejmuje rzeźby, sarkofagi oraz mozaiki ze starożytnych miast wybrzeża, a przede wszystkim z Perge. To jedno z niewielu tureckich muzeów reprezentujących najwyższy poziom. Pozostałe zabytki tego miasta to otoczona murami starówka, Wieża Zegarowa z 1244 roku, wieża Ścięty Minaret oraz Brama Hadriana, wybudowana około 160 roku.

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 7

Demre zachwyca turystów ruinami starożytnego miasta Myra, słynącego z najwspanialszych licyjskich grobowców skalnych. Pochodzą one z V i IV w. p.n.e. Jedne wykuto na kształt domostw, inne przypominają świątynie. Obok stoi rzymski teatr z widownią 36 rzędów, który został uznany jako największy w Licji. Budynek był wspaniale zdobiony ciekawymi płaskorzeźbami. Najstarszą część Myry stanowiło wzgórze akropolu z murami obronnymi z V wieku p.n.e.

Malownicze miasteczko Kalkan to ulubiony ośrodek wypoczynkowy zamożnej tureckiej elity. Samo miasteczko leży obok stromego zbocza, które schodzi do zatoki. Niezwykły klimat tego miejsca tworzą małe hoteliki i pensjonaty z tarasami widokowymi. W miejscu tym zatrzymują się także statki wycieczkowe i jachty. Kalkan jest również dobrą bazą wypadową do zwiedzania najważniejszych antycznych ruin Licji, takich jak Ksantos i Letoön. Oba te miejsca figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO i przedstawiają jak przenikały się dwie kultury, helleńska i licyjska.

Kaş to jeden z najbardziej znanych kurortów w Licji z wieloma uroczymi hotelami i elegancką promenadą. Nie ma tu pięknych piaszczystych plaż, a do wody skacze się prosto ze skałek. Na turystów czeka kilka starożytnych zabytków i pozostałości po antycznym mieście Antefellos. Nieco poza miastem wznosi się bardzo dobrze zachowany niewielki amfiteatr grecki. Budowla wciśnięta została w zbocze ok. I w. p.n.e., a przebudowa nastąpiła w II w. n.e. Z teatru podziwiać można wspaniały widok na zatokę i grecką wyspę. Jest to jedyny antyczny teatr w Turcji, którego audytorium skierowane jest w stronę morza. W Kaş obejrzeć można także licyjski sarkofag lwa (zwany też królewskim) z IV wieku p.n.e. Na wzgórzu podziwiać można dorycki grobowiec datowany na IV w. p.n.e., czyli wielki głaz wyrzeźbiony na kształt domu, na którego rogach znajdują się płytkie pilastry.

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 8

Ostatnią atrakcją są pozostałe licyjskie grobowce skalne, znajdujące się w północno-wschodniej części miasta. Na wschód od miasta Kaş znajduje się niezwykle malownicze miejsce – wyspa Kekova. Po północnej stronie wyspy znajdują się dobrze zachowane zatopione miasta. Wpatrując się w wodę można zobaczyć kolumny, ciągi murów, schody, a także licyjskie sarkofagi, które nadają mu niepowtarzalny klimat miejscu. Nad wybrzeżem Kaş znajduje się popularna i piękna plaża Kaputas, która położona jest nad zatoką przy niezwykle malowniczym górskim wąwozie. Na szczególną uwagę zasługuje także plaża położona przy ruinach Patary. Na rzece Düde znajduje się kilka interesujących wodospadów. Górny wodospad Düden sprawia duże wrażenie ze względu na spływającą szerokim strumieniem wodę. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia wodospadu od środka. Najbardziej widowiskowy jest dolny wodospad Düden, ponieważ spada z wysokości 60 m do morza. W pobliżu obu wodospadów urządzono piękny park, czyli idealne miejsce na spacer. Z kolei na północny wschód od Antalyi znajduje się wodospad Kurşunlu. Woda rozdzielona kilkoma strumieniami spływa dwoma stopniami po porośniętych dziką roślinnością skałkach. Miejsca te są licznie odwiedzane przez turystów.

Niezapomnianych wrażeń dostarcza także wycieczka wąwozem Saklikent, który wcina się w skaliste zbocze szczytu Gömbe Akdaği (3016 m n.p.m.). Zwiedzanie tego miejsca umożliwiają specjalnie wykonane pomosty. Dla miłośników wspinaczki po skałkach organizowane są specjalne wycieczki, jedną z nich jest przechodzenie przez wodospady. W okolicy znajdują się ruiny miasta Tlos, jednego z najstarszych i najważniejszych miast Licji. Licyjskie i rzymskie pozostałości obejmują stadion, groby wykute w skale, gimnazjon i łaźnię.

TURECKA RIWIERA

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 9

Alanya jest ostatnią wielką miejscowością turystyczną na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na którym kończy się łańcuch wspaniałych plaż. Największą atrakcją tego kurortu jest potężna wyrastająca z morza skała. Na jej szczycie zachowała się zadziwiająca twierdza z czerwonej cegły z wydatnymi blankami. Podwójna linia murów obronnych wspina się na przylądek i otacza twierdzę (Kale), w obrębie której znajduje się bizantyjski kościół. Nad portem góruje 35-metrowa Czerwona Wieża, zbudowana na planie ośmioboku, która miała strzec bezpieczeństwa portu. Jest tak wielka, że kiedyś mogła pomieścić jednocześnie pięć budowanych okrętów. Dzisiaj na parterze w jej wnętrzach mieści się niewielkie Muzeum Etnograficzne, ze sporą kolekcją wyrobów rękodzielniczych, wśród których wyróżniają się piękne dywany. Na zachodnim krańcu Damlataş znajduje się Muzeum Alanyi. Zgromadzono w nim interesujące zbiory obejmujące okres od epoki brązu do czasów osmańskich. Najciekawsze zbiory pochodzą z czasów hellenistycznych i rzymskich. W pobliskich skałach jest kilka interesujących grot, między innymi Fosforyzująca, Piratów i Kochanków. Największym powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się pełna stalaktytów grota Damlataş. Grotę odkryto w 1948 r., a jej wilgotne i duszne wnętrze służy kuracjuszom chorym na astmę. Plaże wokół Alanyi są piaszczyste i bardzo oblegane przez turystów. Na zachód od twierdzy rozciąga się Kleopatra Plaj, czyli plaża Kleopatry o bardzo czystej i klarownej wodzie.

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 10

Miejscowość Side należy odwiedzić ze względu na starożytne zabytki i nieduży port, w którym widoczne są fragmenty starożytnych falochronów. Nastrój tego miasta tworzą zabytki i malownicze wąskie uliczki. Właśnie w tym wczasowisku wakacje spędzała Kleopatra z Markiem Antoniuszem. Jedną z atrakcji jest duży teatr rzymski, zbudowany na hellenistycznych fundamentach w II wieku n.e. Był to największy teatr w Pamfilii, mieszczący do 17 tys. widzów. Budowla pochodzi z czasów rzymskich, ale architekt był prawdopodobnie Grekiem albo miłośnikiem greckiej architektury. W rzeczywistości budowa ma charakter mieszany grecko-rzymski. Drugim najważniejszym zabytkiem w Side jest świątynia Apolla. Wybudowana została w II w. n.e. w stylu korynckim na planie peripterosu, czyli budynku otoczonego jednym rzędem kolumn. Marmurowe kolumny oraz odtworzone frontony świątyń Apollina i Ateny tworzą niezwykłą oprawę dla widoków na zatokę Antalya. Dobrze zachowała się część fryzu z głową Gorgony (Meduzy), która pochodzi z II wieku. W dawnych łaźniach rzymskich (V w. n.e.) mieści się Side Müzesi (Muzeum Side). Można w nim obejrzeć eksponaty znalezione w tym mieście, w tym wspaniałe posągi, rzeźby i marmurowe sarkofagi.

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 11

Główną atrakcją Aspendos jest znakomicie zachowany amfiteatr rzymski, zbudowany przez Zenona około 162 roku. Całą widownię zamyka budynek sceniczny, kiedyś przykryty drewnianym dachem. Na skene (budynku scenicznym) widać ślady malowideł z XIII wieku. Obecnie w teatrze tym odbywa się doroczny Festiwal Opery i Baletu. Inne atrakcje Aspendos to najlepiej zachowany akwedukt rzymski w całej Azji Mniejszej. Dolina rzeki Selge jest niezwykle interesująca ze względu na urozmaicony krajobraz. Wyniosłe skały i wąwozy to zupełnie odmienny klimat, jaki panuje przy płaskich regionach nadmorskich. Jest to idealne miejsce dla osób, którym dokuczają wysokie temperatury. Niezwykłą atrakcją jest doskonale zachowany rzymski most, cud starożytnej inżynierii budowlanej, który łączy brzegi rzeki Selge. W okolicy znajdują się także dziwaczne formacje skalne zwane baśniowymi kominami, które powstały na skutek erozji. Spacerując po okolicy, zobaczyć można imponujący gmach teatru, na tle ośnieżonych górskich szczytów, a także ruiny bizantyjskiej bazyliki, a dalej starożytne mury miejskie.

NA WSCHÓD OD ALANYI

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 12

Antakya to obok Stambułu najstarsze zamieszkane bez przerwy miasto w Turcji. Na szczególną uwagę zasługuje starówka, która uważana jest jako najpiękniejszy osmański zespół staromiejski w kraju. Z kolei Muzeum Archeologiczne mieści jedną z największych kolekcji rzymskich mozaik na świecie. Silifke to prowincjonalne miasto, którego początki sięgają czasów Aleksandra Wielkiego. O dumnej przeszłości tego miasta świadczy górujący nad miastem zamek i malownicza Starówka. Z kawiarni obok zamku roztacza się przepiękny widok na Silifke i deltę rzeki Göksu. Interesująca jest także świątynia Jowisza z zabytkowymi kolumnami, bizantyjski zbiornik wodny i rzymski most. Jedną z atrakcji tego miasta jest muzeum, które szczyci się tzw. skarbem z Gülnür – interesującym zbiorem srebrnych i złotych monet, a także srebrnej biżuterii z okresu Aleksandra Wielkiego. Pozostałe eksponaty to wyroby tkactwa artystycznego, stroje, rzeźby i ceramika użytkowa. Na południe od Silifke, przy ujściu rzeki Göksu do morza, utworzono rezerwat przyrody obejmujący 145 km2. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać gniazdujące i wędrowne ptaki wodne, takie jak: pelikany kędzierzawe, kormorany małe, rybołowy i rybitwy. Delta rzeki jest również miejscem lęgowym żółwi karetta i żółwi zielonych. Przylądek Anamur słynie przede wszystkim z interesujących ruin fortec. Zamek Mamure Kalesi (z XII wieku) jest najlepiej zachowaną i najpiękniejszą twierdzą krzyżowców na południowym wybrzeżu Turcji. Niedaleko zamku na zboczach pagórka znajdują się pozostałości bizantyjskiego miasta Anemurium. Na skalnym urwisku widać puste kościoły, akwedukty, domy mieszkalne i mury obronne. Karatepe to twierdza hetycka z IX wieku p.n.e., zbudowana na wzgórzu nad rzeką Seyhan. Była to prawdopodobnie ufortyfikowana rezydencja hetyckiego króla Adany, Azatiwatasa. Najlepszym sposobem na odwiedzenie tego miejsca jest ponad 70-kilometrowa podróż z Adany. Dużą atrakcją są ceremonialne bramy ozdobione płytami z płaskorzeźbami i napisami starofenickimi oraz hieroglifami hetyckimi. Niezwykłe widoki podziwiać można ze wzgórza Karatepe, które wcina się w wody sztucznego jeziora, powstałego po wybudowaniu tamy Aslantas. Nad brzegiem jeziora zorganizowano kilka miejsc przeznaczonych na pikniki.


Wybrane kempingi w rejonie Morza Śródziemnego rekomendowane przez ACSI. Więcej na www.eurocampings.pl

Pullu Orman Kamp

Okres funkcjonowania: 1/01 do 31/12
Cena orientacyjna: € 8.50 / € 8.50
Liczba miejsc przechodnich: 60
Powierzchnia: 2 ha
33640 Anamur/Pullu
Tel. +90 (0)324-8271151

Kemping Club Kervan
Okres funkcjonowania: 1/01 do 31/12
Cena orientacyjna: € 10.00 / € 12.00
Liczba miejsc przechodnich: 100
Powierzchnia: 5,6 ha
Weg 400
33790 Kizkalesi
Tel.+90 (0)324-5232149

Kemping Yesil Vada
Okres funkcjonowania: 1/01 do 31/12
Cena orientacyjna: € 5.70 / € 8.50
Liczba miejsc przechodnich: 15
Powierzchnia: 1,2 ha
Ciglik Kasabasi Aydinlar mah.
07190 Termessos
Tel.+90 (0)242-4237555

Kemping Akçakil
Okres funkcjonowania: 1/01 do 31/12
Cena orientacyjna: € 10.00 / € 10.00
Liczba miejsc przechodnich: 30
Powierzchnia: 2,5 ha
Anamuryolu
33900 Tasucu
Tel.+90 (0)324-7412985

Kas Camping
Okres funkcjonowania: 1/01 do 31/12
Cena orientacyjna: € 16.00 / € 24.00
Liczba miejsc przechodnich: 15
Liczba miejsc stałych: 40
Powierzchnia: 2 ha
Hastahane Caddesi
07580 Kas
Tel.+90 (0)242-8361050



AKTYWNIE I ZDROWO

Region Morza Śródziemnego to idealne miejsce do pływania, nurkowania, żeglowania i jazdy na nartach wodnych. Dzięki urozmaiconemu krajobrazowi oferta sportowo-rekreacyjna jest wyjątkowo ciekawa. Na bogatą ofertę korzystnie wpływa połączenie morza i gór. W niektórych miejscach (np. w Antalyi) długo po nadejściu wiosny można łączyć urlop narciarski z kąpielami w morzu.


ALE TO SMACZNE.....

Odwiedzanie restauracji, barów i kawiarni to ulubiony przez Turków sposób spędzania wolnego czasu. Główny posiłek dnia sporządza się wieczorem. Kuchnia turecka obok francuskiej i chińskiej należy do najlepszych na świecie. Właśnie stąd pochodzą takie nazwy jak jogurt, chałwa, pilaw czy kebab. Największym specjałem kuchni tureckiej jest meze, zestaw smacznych małych zakąsek. Jedną z nich jest dolma, potrawa która przypomina nasze gołąbki, jednak o nieco ostrym smaku. Najpopularniejszym gatunkiem mięsa jest baranina, z której przyrządza się şiş kebab i döner kebab, a także pikantne kulki mięsne köfte. Ostatnio popularne są nieco suche szaszłyki z przyprawionej tureckiej szynki, a także kurczaka. Głównym przysmakiem są przyprawione kawałki ryby (np.: okoń morski, krewetki, barwena). Dodatek do dania głównego to najczęściej ryż (pilav) serwowany czasami z orzeszkami ziemnymi, rodzynkami i przyprawami oraz najróżniejsze sałatki. Jedną z nich jest çoban salata – sałatka pasterska z pomidorów, ostrego pepperoni, ogórków, cebuli i czarnych oliwek. Na deser oprócz owoców i lodów, może być budyń lub Pępek Damy - ciasteczka miodowe z orzechami. Do popicia podaje się zwykłą herbatę çay – turecki napój narodowy, albo ayran – smaczny napój na bazie jogurtu. Wysokoprocentową anyżkową wódkę należy kosztować z umiarem. Kuchnia w regionie Morza Śródziemnego jest niezwykle różnorodna. Można wybierać pośród świeżych owoców, warzyw i ryb, a także olejów roślinnych. Specjalnością tego regionu jest çupra izgara - grillowany okoń morski. Na wsiach gospodarze podają oliwę z oliwek z tymiankiem (kekik), w której macza się chleb.

Turkusowe Wybrzeże – skąpane w morzu 13

Oprócz tradycyjnych ofert sportowo-rekreacyjnych, takich jak jeździectwo, tenis i jazda na rowerze, turyści mają także do wyboru grę w golfa, paragliding, trekking i rafting. Turkusowe Wybrzeże to przede wszystkim jeden z najpopularniejszych regionów żeglarskich w Europie. Najpopularniejsze mariny znajdują się w Bodrumie, Fethiye i Antalyi. Mają tu filie prawie wszystkie firmy czarterowe.Region ten jest wyjątkowo atrakcyjny dla turystyki pieszej i narciarstwa. Góry Taurus umożliwiają urządzanie interesujących wypraw trekkingowych i zwykłych wędrówek. Na szczególną uwagę zasługuje góra Sandras (2294 m n.p.m.) oraz Dolina Motyli u stóp Baba Dağ. Warto pamiętać, że szybowanie na paralotni z Baba Dağ to jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc w Turcji. Z kolei Hala Saklikent (1850 m n.p.m.) to usytuowany najbliżej morza ośrodek narciarski na świecie. Sporo ciekawych pól golfowych znajduje się w okolicach Antalyi. Między Side a Antalyą w Belek znajduje się jeden z najnowocześniejszych ośrodków golfowych w Turcji. Cztery pola golfowe położone wśród lasów pinowych, oczek wodnych i wielkich drzew odwiedzane są przez wybitnych graczy z całego świata. Co roku przybywają tu goście na kilka turniejów golfowych.

Wojciech Witkowski
zdjęcia pochodzą ze strony www.turkinfo.at


Źródło: PZM-Travel


26.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News