To, że technika satelitarna nie jest najłatwiejszym działem wiedzy, nie muszę nikomu wyjaśniać. Wiele razy słyszałem jak sprzedawca tłumaczył kupującemu, techniczną chińszczyzną, jakiś problem, używając takich słów jak decybel, offset, ERIP, Footprint i tłumacząc, co to jest liczba szumów konwertera i delektował się niewiedzą klienta. Często to, o czym mówił sprzedawca dalekie było od prawdy. Instrukcje dołączone do anten, odbiorników satelitarnych i sprzętu towarzyszącego najczęściej pisane są przez konstruktorów i to językiem tylko im znanym. Pomijając ważne sekwencje i twierdząc „to jest przecież ogólnie znane”, powodują, że po przekartkowaniu taka instrukcja ląduje w szufladzie. Pewne informacje techniczne przedstawimy w cyklu „W drodze” w możliwie najprostszy sposób, także pojęcia czysto techniczne.
dB (decybel)
Decybel – to magiczne słowo spotykane jest w całej technice antenowej. Zysk energetyczny anteny, liczba szumów konwertera, czułość odbiornika, tłumienność kabla, pojęcia, z którymi będziemy się spotykać w całym cyklu „W DRODZE”, podawane są w decybelach. Muszę w tym miejscu zmartwić czytelników, że bez wzorów matematycznych nie obejdzie się, ale postaram się to wyjaśnić możliwie jak najprościej i tam gdzie to możliwe użyję tabel. Decybel jest logarytmicznym stosunkiem dwóch wielkości i nie, jak to niektórzy twierdzą, jednostką pomiarową. Można także twierdzić, że decybel jest mnożnikiem. Jeżeli jednak przyjmiemy, że:
Footprint HotBird.
A oto dwa przykłady takich footprintów, HotBird 2, 3, 4, 5, Widebeam i Astra 1E. Footprint udostępniane przez EUTELSAT dla satelitów HotBird oznakowane są jednostką dBW. Z przytoczonej tabeli można odczytać średnicę anteny jaką trzeba zastosować. Przy wielkość 50 dBW, prawie w całej Europie, odbiór możliwy jest przy pomocy anteny Footprint średnicy 60 cm Footprint programy emitowane Footprint technice cyfrowej nawet anteną 40 centymetrową. Footprinty udostępniane przez ASTRĘ oznakowane są średnicą anteny. W podanym przykładzie widać, że niebieskie pole pokrywa prawie całą Europę, jedynie państwa w południowo-wschodniej części kontynentu są poza jego zasięgiem, zatem stosując antenę średnicy 60 cm mamy bezproblemowy odbiór. Dane podawane są dla programów analogowych, dla cyfrowych wystarcza antena 40-centymetrowa.
Przytoczone grafiki to tylko jedne z wielu. Wszystkie można znaleźć na stronach internetowych operatorów satelitarnych, w naszym wypadku ASTRY i EUTELSATA.
Opisałem najważniejsze pojęcia teoretyczne, które pomogą czytelnikom zrozumieć techniczne niuanse, występujące w opisie poszczególnych elementów instalacji satelitarnej. Caravaningowcy muszą walczyć z kompromisami, którymi rządzą dwa słowa; „małe i lekkie”, czyli mała antena, ale i mały odbiornik oraz telewizor. Coraz częściej producenci prezentują kombinacje obu tych komponentów w jednej obudowie, i to z płaskim (3 cm) telewizorem LCD, co jest wymarzonym rozwiązaniem dla amatorów caravaningu.
Footprint ASTRY - astra_footprint
Drugim wiodącym tematem tego cyklu będzie uniwersalność. Wtedy kiedy nie jesteśmy w drodze, antenę, konwerter i odbiornik satelitarny można używać w domu.
W następnym wydaniu zajmę się antenami, konwerterami, kablem i wtyczkami, czyli sprzętem do odbioru satelitarnego, na co należy zwrócić uwagę przy ich kupnie i eksploatacji.
Marian Pokorski
Redaktor Naczelny SATacademy
www.satacademy.eu