Prowansja – miejsca, które warto zobaczyć- Ważne informacje
Czas czytania 8 minut
DANE OGÓLNE Dokumenty podróży uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni: paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy. We Francji nie ma obowiązku meldunkowego, jednak policja i żandarmeria są uprawnione do kontrolowania tożsamości cudzoziemców oraz długości i legalności ich pobytu we Francji.
Ubezpieczenia: • krajowe ubezpieczenie komunikacyjne OC • oprócz posiadania karty NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO Wyposażenie pojazdu • pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, a na tylnych o ile są zamontowane • trójkąt ostrzegawczy • zewnętrzne lusterko wsteczne • zabezpieczenie antywłamaniowe • min. grubość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm • komplet zapasowych żarówek • zaleca się posiadanie apteczki
Zimowe wyposażenie pojazdu Używanie łańcuchów przeciwślizgowych obowiązkowe w przypadku, gdy umieszczone są znaki nakazu ich używania; niestosowanie się do ww. znaków karane jest mandatami. Używanie opon okolcowanych dla pojazdów do 3,5 tony dozwolone w okresie od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca; jednak ze względu na warunki atmosferyczne może być przedłużone. Dozwolona prędkość - 90 km/h. Zaleca się umieszczenie z tyłu pojazdu plakietki wskazującej ograniczenie prędkości.
Światła mijania Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym zalecane przez całą dobę przez wszystkie pojazdy silnikowe. Motocykle - używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h przez cały rok.
Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy, bez zainstalowanego sprzętu. Zakaz używania urządzeń antyradarowych.
Dozwolone wymiary pojazdu: • wysokość - brak ograniczeń • szerokość - 2,55 m • długość - 12,0 m • długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa kempingowa) - 18,75 m. Każda przyczepa o dozwolonym ciężarze całkowitym przekraczającym 500 kg winna być wyposażona w trójkąt ostrzegawczy.
Przewożenie dzieci. Zakaz przewozu dzieci do lat 10 na przednim siedzeniu, o ile nie jest wyposażone w fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3-4 lat winny być przewożone w tzw. fotelikach-kołyskach. Zakaz sadzania dzieci tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne. Kierowca jest odpowiedzialny za zapewnienie wszystkim pasażerom poniżej 18 rok życia zabezpieczenia odpowiedniego do ich wieku (pasy bezpieczeństwa, foteliki).
Specjalne ograniczenia prędkości: • samochód osobowy z przyczepą lub samochód kempingowy: • pojazd lub zespół pojazdów do 3,5 tony - prędkość jak dla samochodu osobowego • pojazd lub zespół pojazdów równy 3,5 tony lub więcej - prędkość jak dla samochodu ciężarowego • pojazd z przyczepą przekraczającą ciężar pojazdu ciągnącego: • do 30 proc. - 65 km/h • powyżej 30 proc. - 45 km/h (zespół ww. pojazdów nie może zajmować szybkiego pasa ruchu autostrady 3-pasmowej; z tyłu przyczepy musi być umieszczona tabliczka określająca maksymalną prędkość. Na drodze ekspresowej lub odcinku autostrady przebiegającej przez gęsto zabudowany teren - 100 km/h
Uwaga: na terytorium ANDORY dla wszystkich pojazdów obowiązują prędkości maksymalne: • teren zabudowany - 40 km/h • teren niezabudowany - 70 km/h
Parkowanie Strefy ograniczonego parkowania (tzw. niebieskie) oznaczone są tablicami informacyjnymi oraz namalowaną na jezdni niebieską linią. W tych strefach postój i parkowanie ograniczone jest do 1,5 godziny w godzinach od 9 do 19, za wyjątkiem pory obiadowej, tj. 11.30-14.30. Parkowanie dozwolone tylko za specjalnymi dyskietkami dostępnymi w biurach turystyki, komisariatach i niektórych sklepach. W niedziele i święta korzystanie z dyskietek nie jest obowiązkowe.
Niepełnosprawni Oznaczone są miejsca parkingowe zarezerwowane dla niepełnosprawnych. Przewidziane są też zniżki za parkowanie.
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi - 0,5 prom. za wyjątkiem kierowców transportu publicznego i autokarów, dla których dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 prom. • przy stwierdzeniu zawartości alkoholu we krwi w granicach 0,5 prom. -0,8 prom. grzywna wynosi od 135 euro + 6 punktów karnych • powyżej 0,8 prom. kierowcy grożą następujące kary: natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy na przynajmniej 72 godziny; grzywna w wysokości do 4500 euro; zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat; kara więzienia do 2 lat; konfiskata pojazdu; do tych kar doliczane jest jeszcze 6 punktów karnych. Każda z ww. sankcji zostaje podwyższona w następstwie wypadku, w którym są ciężko ranni. Kierowcy transportu komunalnego i autokarów mający powyżej 0,2 prom. alkoholu we krwi karani są grzywną w wysokości 135 euro; 6 punktami karnymi i zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 3 lat. Prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających (test ślinowy) karane jest grzywną do 4500 euro i 2 latami więzienia. Kierowcy będącemu pod wpływem środków odurzających i w stanie upojenia alkoholowego wymierzona zostanie grzywna w wysokości 6000 euro i zatrzymaniu prawa jazdy na 3 lata i/lub karze więzienia do 3 lat.
Uwaga: Obowiązują przepisy nakazujące kierowcom zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami w ruchu. Odległość ta mierzona w metrach jest odpowiednikiem 2 sekund pojazdów w ruchu (tj. przy prędkości 50 km/h - 28 m; przy 90 km - 50 m; przy 110 km/h - 62 m i przy 130 km/h - 73 m). Nieprzestrzeganie przepisu karane jest mandatem w wysokości 90 euro.
OPŁATY DROGOWE We Francji są dwie kategorie dróg: drogi krajowe i drogi departamentalne. Ponadto istnieje gęsta sieć autostrad i dróg ekspresowych, z których większość jest płatna. Równolegle do głównych magistrali biegną drogi zwane bisons-futes oznaczone tablicami z zieloną strzałką na białym tle (stopniowo są zastępowane tablicami żółto-czarnymi), które mają na celu rozładowanie natężenia ruchu na autostradach. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu, ich ceny wynoszą od kilku do kilkudziesięciu euro. Aktualne ceny na stronie PZM-Travel.
Opłaty za przejazd tunelami: FREJUS łączy Francję (Modane) z Włochami (Bardoneche) - długość 12,8 km. Dozwolona prędkość: min. 60 km/h, maks.70 km/h. Przeznaczony dla ruchu osobowego i handlowego. Opłata za przejazd 1-razowy wynosi: • pojazdy lub zespoły pojazdów o wysokości do lub równej 1,30 m, a wysokość całkowita nie przekracza 2 m – 30,50 • pojazdy lub zespoły pojazdów wyżej niewymienione, których wysokość całkowita nie przekracza 3 m – 40,40 • pojazdy 2-osiowe, o wysokości całkowitej równej lub powyżej 3 m: - 108,70 (emisja spalin Euro 2 – 3) - 115,30 (emisja spalin Euro 1) • pojazdy 3-osiowe o wysokości całkowitej równej lub powyżej 3 m: - 218,50 (emisja spalin Euro 2 – 3) - 321,70 (emisja spalin Euro 1) (wysokość mierzona przy przedniej osi)
Przez Pireneje przebiegają 2 tunele łączące Francję z Hiszpanią: • Bielsana trasie z Tuluzy do Saragossy • Somportna trasie Pau - Saragossa (droga N134) Przejazd ww. tunelami jest bezpłatny.
Opłaty za przejazd mostami i wiaduktami: • most Tancarville (przez ujście Sekwany na autostradzie A15). Opłata za jednorazowy przejazd, w zależności od rozstawu osi, wynosi od 2,30 do 6,10 euro (pojazdy o rozstawie osi poniżej 2,30 m - przejazd bezpłatny). • most Normandie (przez ujście Sekwany do wschodniej części Le Havre k.Honfleur). Opłata za jednorazowy przejazd, w zależności od rozstawu osi pojazdu, wynosi od 5,00 do 12,50 euro (pojazdy o rozstawie osi poniżej 2,30 m - przejazd bezpłatny).
EUROTUNEL pod kanałem La Manche z Calais do Folkestone. Czas trwania przejazdu ok. 35 minut; częstotliwość kursowania co 15 minut w dzień i co 30 minut w godzinach nocnych. Ze względu na bezpieczeństwo Eurotunel nie przewozi samochodów z instalacją gazową (LPG). Zakup i rezerwacja biletów w PZM-Travel w Warszawie i wybranych biurach PZM na terenie kraju.
TELEFONY ALARMOWE • policja – 17 • straż pożarna – 18 • pogotowie ratunkowe (SAMU) – 15 lub zunifikowany – 112 • pomoc drogowa - w razie awarii pojazdu kierowca korzysta z telefonów awaryjnych (kolor pomarańczowy) usytuowanych wzdłuż autostrad co 2 km, wzywając policję lub pomoc drogową danej autostrady. Wybrany przez siebie warsztat lub pomoc drogową może wezwać dopiero po zjeździe z autostrady.
Wybrane polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP 1 rue de Talleyrand, 75007 Paris, France tel. (0-033) 14 31 73 405; fax (0-033) 14 31 73 407 e-mail: info@ambassade.pologne-org.net internet: h.ambassade.pologne.net
Konsulat Generalny RP w Lyonie rue Crillon, 69006 LYON, Cédex 06, France tel. (0-033) 04 78-93-14-85; fax (0-033) 4 37 51 12 36 e-mail: polecolyon@asi.fr internet:www.lyon.consulat.pologne.net
PRZYDATNE ADRESY Maison de la France w Warszawie, ul. Mokotowska 19 tel. (0-22) 696 75 97; fax 696 75 90 e-mail: info.pl@franceguide.com internet: www.franceguide.com i www.narty-francja.com
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).