artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Portugalia – ważne informacje dla zmotoryzowanych

Portugalia – ważne informacje dla zmotoryzowanych

Wjazd
Dokumentem podroży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorow obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. 

Ubezpieczenie
Akceptowane jest polskie ubezpieczenie komunikacyjne OC.

Prawo jazdy
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, ktore ukończyły 18 lat. 
Dozwolone wymiary pojazdu:
• wysokość – 4 m,
• szerokość – 2,55 m,
• długość zespołu pojazdów
(samochód + przyczepa) – 18,75 m.

Wyposażenie pojazdu:
• pasy bezpieczeństwa;
• trójkąt ostrzegawczy;
• min. głębokość rzeźby bieżnika opon – 1,6 mm;
• kask ochronny dla motocyklisty i pasażera;
• samochód i motocykl powinny być wyposażone w dwa zewnętrzne lusterka wsteczne (jedno umieszczone z prawej, drugie z lewej strony). Jedynie samochody osobowe, których wewnętrzne lusterko wsteczne umożliwia doskonałą widoczność, nie muszą posiadać prawego zewnętrznego lusterka wstecznego; 
• zaleca się posiadanie apteczki i gumowych rękawiczek, gaśnicy, kompletu zapasowych żarówek, zabezpieczenia antywłamaniowego. 

Przydatne informacje
• Zakaz palenia w miejscach zamkniętych, publicznych, w miejscach pracy (można palić wyłącznie w palarniach), w środkach transportu  publicznego itp.
• Zakaz instalowania kamer na desce rozdzielczej.

Kamizelka odblaskowa

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Obowiązek posiadania w samochodzie kamizelek z pasami odblaskowymi, które należy zakładać przy wychodzeniu z pojazdu, np. z powodu awarii lub zatrzymania w zatoce parkingowej, aby być widocznym dla innych użytkowników drogi. 

Zimowe wyposażenie
Nie ma specjalnych przepisów dotyczących używania opon zimowych. Okres zimowy jest uzależniony od warunków pogodowych. Zabronione jest korzystanie z opon z kolcami. Dozwolone jest używanie łańcuchów przeciwślizgowych w przypadku ośnieżonej lub  oblodzonej drogi.

Przewóz dzieci
Dzieci do lat 12 i poniżej 1,35 m wzrostu, zarówno na przednim, jak i na tylnym siedzeniu samochodu, muszą być przewożone w fotelikach lub być zabezpieczone innymi urządzeniami przystosowanymi do ich rozmiarow. Dzieci do lat 3 mogą być przewożone tylko w fotelikach typu „kołyska”. Zakaz sadzania dzieci tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne. Zakaz przewozu na motocyklu dzieci do lat 7. 

Światła mijania
Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym dozwolone jest podczas jazdy nocą; w dzień – tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Obowiązek używania świateł mijania przy przejazdach tunelami i drogą IP5 (droga głowna i łącznik Aveiro/Vilar Formoso) przy granicy z Hiszpanią. Tylna tablica rejestracyjna powinna być oświetlona. Pojazd musi być wyposażony w dwa światła białe lub żółte – z przodu; 1 czerwone – z tyłu (2 światła czerwone z tyłu tylko w przypadku gdy szerokość pojazdu przekracza 2 m). Motocykl i motorower – obowiązek używania świateł mijania przez 24 h. 

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
Parkowanie 
Strefy ograniczonego parkowania, wyposażone w parkometry, oznaczone są niebieskimi tablicami z białą literą P i napisem PAGO (płatne), znajdują się tylko w centrach dużych miast. Średnia opłata  za godzinę parkowania – 0,50 euro.

Niepełnosprawni
Posiadacz karty parkingowej dla niepełnosprawnych może korzystać z miejsc parkowania zarezerwowanych dla inwalidów.

Plakietka i dokumenty wystawione za granicą są akceptowane. Ograniczenia prędkości, km/h
Teren zabudowany – 50 km/h (motorowery – 40 km/h), o ile znaki nie wskazują inaczej.
Teren niezabudowany – patrz: tabela 1.

Kary za wykroczenia drogowe
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,05 promila. Osoby posiadające prawo jazdy od mniej niż 3 lat i kierowcy zawodowi – 0,02% promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest: 
• przy zawartości alkoholu 0,5-0,8 promila – grzywną w wysokości od 250 do 1250 euro i zatrzymaniem prawa jazdy na okres od miesiąca do roku; 
• przy zawartości alkoholu powyżej 0,8 promila – grzywną w wysokości od 500 do 2500 euro i zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 2 miesięcy do 2 lat, zgodnie z orzeczeniem sądu; 
• prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających – od 500 do 2500 euro. Przykładowa wysokość mandatów, pobieranych na miejscu, za: 
1. Nieprawidłowe parkowanie:
a) w mieście, na chodniku/przejściach dla pieszych – od 60 do 300 euro,
b) poza terenem zabudowanym i w nocy – od 250 do 1250 euro.
2. Nieużywanie pasów bezpieczeństwa, kamizelki odblaskowej, używanie telefonu bez urządzenia
głośnomówiącego – od 120 do 600 euro.
3. Nieużywanie trójkąta ostrzegawczego – od 120 do 600 euro.
4. Ucieczka z miejsca wypadku – od 500 do 2500 euro.
5. Przekroczenie prędkości (min. i maks. Wysokość mandatów w euro – patrz tabela 2).
Plus zawieszenie prawa jazdy na okres od 1 miesiąca do 2 lat. W przypadku odmowy uregulowania mandatu, braku ubezpieczenia OC pojazdu lub dowodu rejestracyjnego policja może zatrzymać pojazd. Kierowca zagraniczny musi uregulować mandat na miejscu gotówką. W przypadku odmowy zapłacenia mandatu musi złożyć kaucję równą przewidzianemu maksimum mandatu, w przeciwnym razie policjant ma prawo zatrzymać jego prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub w ostatecznym przypadku skonfiskować pojazd.

Opłaty drogowe
Sieć drogowa Portugalii liczy 2600 km autostrad, z których 1517 km jest płatnych. Drogi są sklasyfikowane i ponumerowane w następujący sposób:
• AE – autostrady (numery od 1 do 48),
• IP – szlaki główne (numery od 1 do 9),
• IC – szlaki uzupełniające (numery od 1 do 37),
• EN – drogi krajowe (numery od 1 do 400),
• EM – drogi komunalne/miejskie (od numeru 500 do 1000),
• CM – pozostałe drogi komunalne/miejskie (od numeru 1000 do 2000). Opłaty za korzystanie z sieci drogowej można regulować w systemach:
• Easy Toll (Welcome Points). Automatyczne opłaty elektroniczne przeznaczone dla turystów zagranicznych, którzy posiadają karty kredytowe Mastercard i Visa. Kierowca wkłada kartę do terminala, a system automatycznie przypisuje nr rejestracyjny pojazdu do karty kredytowej. Opłaty obciążają bezpośrednio konto karty. System działa przez 30 dni od chwili przyłączenia. Potwierdzenie rejestracji należy zachować. Kierowca ma zawsze możliwość zmienić dane rejestracyjne lub anulować przyłączenie za pośrednictwem call center: 707 500 501 (połączenie krajowe) lub 00351 212 879 555 (z zagranicy), lub przez stronę www.portugaltolls.com.

Punkty zaopatrzenia w Easy Toll znajdują się na:
EN13 – Vila Nova de Cerveira, A24 – Chaves, A25 – Vilar Formoso i A22 – Vila Real de Santo Antonio.
• TollCard. Karty opłat drogowych o wartościach 5, 10, 20 i 40 euro. Uaktywnia się je SMS-em lub bezpośrednio na stronie www.ctt.pt.

Karty można zakupić w:
– kioskach „Easy Toll” usytuowanych w punktach przy wymienionych wjazdach na autostrady,
– urzędach pocztowych lub bezpośrednio na stronie www.ctt.pt,
– niektórych zatokach wypoczynkowych w Hiszpanii i Portugalii,
– niektórych hotelach i biurach podroży. Nieuregulowanie opłaty za przejazd, niezależnie od obywatelstwa kierowcy, karane jest mandatem w wysokości dziesięciokrotności stawki za przejazd i może wynieść od 25 do 125 euro. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu i odcinka autostrady – tabela 3.
Portugalia utrzymuje rzeczną linię promową (na rzece Guadiana) na przejściu granicznym z Hiszpanią z Vila Real de Santo Antonio do Ayamonte; prom kursuje co 40 minut, od 08.20 do 19.00. 

Koszt przejazdu:
• samochód osobowy (w tym kierowca) – 4,50 euro,
• pasażer – 1,35 euro. Zamiast promem przez rzekę Guadiana można przejechać też mostem na drodze IP1 (E01). 

Ważne telefony
Pomoc drogowa automobilklubu portugalskiego (ACP) obejmuje cały kraj przez 24 h na dobę:
• z telefonu stacjonarnego: 707 509 510,
• telefonu komórkowego: +351 219 429 113.

Aby uzyskać pomoc bezpłatnie, zapoznaj się z informacjami na www.sospzmot.com.pl.
W przypadku holowania autostradami kierowca pokrywa koszty opłat drogowych. Zintegrowany numer wezwań (policja, pogotowie ratunkowe, straż): 112.

Placowki dyplomatyczne
• Ambasada RP w Republice Portugalskiej Avenida das Descobertas 2, 1400-092 Lisboa tel. dyżurny: + 351 913 254 442 e-mail: lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.lizbona.msz.gov.pl
• Konsulat Honorowy RP w Albufeira Quinta da Bolota – Lote 4 A, Apartado 2360, 8201-918 Albufeira
tel. dyżurny: +351 968059595
e-mail: consul.polonia@mail.telepac.pt
e.viegas@mail.telepac.pt

Autor: Dariusz Wołodźko

Artykuł pochodzi z numeru 2(87) 2019 Polskiego Caravaningu


Administrator07.05.20200