W badaniu na zlecenie Vasco Electronics, Polacy zostali zapytani o plany na tegoroczne wakacje, ze szczególnym uwzględnieniem wyjazdów za granicę – o sposoby planowania wakacji zagranicznych, bariery językowe i sposoby radzenia sobie z nimi. Okazuje się bowiem, że najczęstszym powodem wyjazdu na wakacje za granicę jest chęć zobaczenia czegoś nowego i poznania innej kultury (43%).
Najnowsze badanie na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-70 lat ujawnia nie tylko plany wakacyjne na sezon 2023. Badani w większości uważają, że znajomość języka obcego jest niezbędna na wakacyjnych wyjazdach (78%). Daje im to możliwość swobodnego komunikowania się (75%), poczucie bezpieczeństwa (64%) oraz swobody (62%).
Tak wynika z sondażu przeprowadzonego końcem maja przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Vasco Electronics. Respondenci podzielili się także doświadczeniami związanymi z planowaniem podróży zagranicznych oraz tym, jak radzą sobie z komunikacją w obcym kraju.
Tu wspomnijmy, że Vasco zajmuje się projektowaniem, programowaniem i produkcją elektronicznych tłumaczy. Z urządzeń korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy, urzędy, służby mundurowe, placówki medyczne. Firma jest liderem sprzedaży w Europie, a urządzenia dostępne są w Ameryce Północnej oraz na rynkach azjatyckich. W 2022 roku firma sprzedała 75 tys. urządzeń, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej (więcej na: www.vasco-electronics.pl).
53 procent Polaków planuje wakacje 2023 „na własną rękę”
Od planowania, rezerwacji miejsc pobytu po podroż – nieco ponad połowa ankietowanych planuje samodzielnie realizować wakacje 2023. Większość osób planujących wyjazd na własną rękę po prostu lubi to robić samodzielnie (65%), a 45% osób wskazało także, że ceni sobie to, że mogą mieć kontrolę nad planem wyjazdu. Tu oczywiście znajdziemy fanów caravaningu. 5 % rodaków jeszcze się waha, a 43 % stawia na zorganizowany wyjazd, np. przez biuro podróży, pośredników.Dlaczego jedziemy za granicę i jak przygotowujemy swoje podróże? Najczęstszym powodem wyjazdu na wakacje za granicę jest chęć zobaczenia czegoś nowego i poznania innej kultury (43%). 1/3 Polaków wyjeżdża ze względu na pewność pogody (34%) oraz dlatego, że lubią dalekie podróże (32%). Wśród zagranicznych destynacji wakacyjnych wybieramy najchętniej południowe kraje europejskie, m.in. Hiszpanię, Chorwację, Włochy i Grecję.
Wakacje a języki obce
Ponad połowa Polaków deklaruje, że zna język angielski w stopniu przynajmniej komunikatywnym (56%), a ¼ potrafi porozumieć się w języku rosyjskim (24%), nieco mniej twierdzi, że komunikuje się po niemiecku (17%). Wyjeżdżający za granicę częściej deklarują znajomość języków: angielskiego (77%), rosyjskiego (29%), niemieckiego (24%).
- Badanie pokazało, że znajomość języków obcych na zagranicznych wyjazdach jest ważna dla Polaków, ponieważ ułatwia komunikację oraz daje im poczucie bezpieczeństwa. Natomiast w grupie badanych, którzy mają już doświadczenie w zagranicznych wojażach ¼ respondentów uważa, że brak znajomości języka nie musi być przeszkodą w podróżowaniu - komentuje Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics.
Czy znajomość języka obcego jest niezbędna na wakacjach za granicą?
O ile badani w większości uważają, że znajomość języka obcego na wakacyjnych wyjazdach jest niezbędna, to brak znajomości języków nie musi być barierą w podróżowaniu. 64% respondentów uważa, że można wspomóc się w komunikacji, korzystając z elektronicznych tłumaczy lub zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże się porozumieć (51%). 40% badanych twierdzi, że można porozumieć się również pozawerbalnie.
Fot. CIVD/Vasco