artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Prokletije - Dolina Grebaje
Prokletije - Dolina Grebaje

Od górskich szczytów po malownicze wybrzeże. Nowe horyzonty turystyki w Czarnogórze

Czas czytania 5 minut

Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach. Turystów przyciąga naturalnymi zasobami i coraz ciekawszą infrastrukturą turystyczną. Poza popularnym wybrzeżem warto zainteresować się północą kraju, aby doświadczyć gościnności mieszkańców i nawiązać kontakt z dziką naturą. Aktywizacja tej części kraju jest jednym z priorytetów strategii rozwoju turystyki w Czarnogórze, która zakłada prowadzenie inwestycji turystycznych w sposób zrównoważony i równomierny.

– Czarnogóra cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo lubiane jest adriatyckie wybrzeże i nadmorskie miasta, takie jak Budva, Kotor czy Herceg Novi. Zależy nam też na tym, aby zachęcić turystów do podróżowania w głąb kraju i w północne regiony, rejony miast Žabljak i Kolašin, gdzie można doświadczyć bliskości z dziką naturą, autentycznej lokalnej kultury i kuchni – mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

Rozwój terenów górskich polega na wsparciu turystyki wiejskiej poprzez zwiększenie liczby gospodarstw domowych, zróżnicowanie i wyspecjalizowanie ich oferty. Otwiera to rynek dla produktów lokalnych, które trafiają bezpośrednio do turystów. Część gospodarstw rozwija się w kierunku niezależnych atrakcji, podczas gdy inne, w zależności od lokalizacji, uzupełniają rekreację nadmorską lub narciarską. W ostatnich latach uproszczono proces rejestracji działalności gastronomicznej na obszarach wiejskich, co stanowi zachętę, by wprowadzać je w prawnie regulowane ramy, konieczne dla zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju turystyki.

ReklamaOd górskich szczytów po malownicze wybrzeże. Nowe horyzonty turystyki w Czarnogórze 1
Istotnym krokiem było również wsparcie „katunów” w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletije, dzięki któremu 60 rodzin otrzymało panele słoneczne i przeszło szkolenia, co zwiększyło ich możliwości świadczenia usług turystycznych i gastronomicznych. Jakość oferty turystyki wiejskiej i zastosowanie ekologicznego podejścia do biznesu sprawiły, że wiele wiejskich gospodarstw domowych na północy otrzymało międzynarodowe certyfikaty ekologiczne „Travellife” i „EU Ecolabel”.

Czarnogóra zachwyca naturą i widokami. Znana turystom Zatoka Kotorska uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Bałkanach, a otwarta tam niedawno kolejka gondolowa Kotor Cable Car pozwala podziwiać panoramę okolicy z nowej perspektywy. W 11 minut zawozi turystów na szczyt Kuk, który znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest we wsi Dub, około 8 kilometrów od historycznego centrum Kotoru. 

– Ta nowa atrakcja turystyczna, z której można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść się w góry i zachęca do odkrywania tej części Czarnogóry. Dzięki inwestycji zostanie też zmniejszony ruch na starej drodze z Njeguši do Kotoru, co ograniczy emisję CO2 i pozytywnie wpłynie na obszary przybrzeżne i te w głębi lądu – podkreśla Ana Tripković Marković.

W Czarnogórze znajduje się aż 5 parków narodowych, które chronią unikalne ekosystemy i umożliwiają bliski kontakt z naturą. W Parku Narodowym Durmitor, który słynie ze szczytów w kształcie stożków, znajduje się 18 jezior polodowcowych, w tym Jezioro Czarne – najgłębsze w całej Europie Południowo-Wschodniej. Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a przecinająca go rzeka Tara ma status rezerwatu biosfery.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Park Jezioro Szkoderskie to największy słodkowodny zbiornik na Bałkanach, który zachwyca urozmaiconą linią brzegową i pięknymi krajobrazami. Jest siedliskiem wielu gatunków ryb, ssaków oraz 280 gatunków ptaków. To ostatnie miejsce w Europie, gdzie naturalnie żyją pelikany.

Z kolei atrakcją Lovćen jest góra Jezerski Vrh, na której szczycie znajduje się mauzoleum króla Piotra II Petrovicia Njegosa, największego czarnogórskiego władcy i poety.

Biogradska Góra to park narodowy z jedynym w Europie lasem bukowym o charakterze pierwotnym i jednym z najstarszych jezior polodowcowych w Europie – Jeziorem Biogradskim.

Natomiast rezerwat Prokletije obejmuje najdziksze i najbardziej niedostępne pasmo górskie w Europie, a także najwyższy szczyt Czarnogóry – Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Prokletije znaczy dosłownie „góry przeklęte” i odnosi się do surowości tych górskich terenów.

Obszary górskie stanowią 60% powierzchni Czarnogóry, dlatego rozwijająca się oferta turystyczna w znacznej mierze uwzględnia potencjał turystyki górskiej.

Oferta turystyczna w połączeniu z dogodnymi połączeniami lotniczymi, ale także opcją dojazdu na własną rękę, czynią Czarnogórę niezwykle ciekawym i dostępnym miejscem wypoczynku. Ten niewielki bałkański kraj zachwyca różnorodnością, pozwalając czerpać z piękna dziewiczej natury terenów górskich, odpoczywać na piaszczystych plażach oraz zwiedzać średniowieczne miasta. W dodatku wszystkie te atrakcje są osiągalne w ciągu jednego dnia.

Więcej na: www.montenegro.travel


Redakcja22.12.2023 zdjęć 8
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News