artykuły

podrozePODRÓŻE
Reklama

Niebo na Ziemi? Jest tutaj, w Trentino

Niebo na Ziemi? Jest tutaj, w Trentino

„Jest to prawdopodobnie najpiękniejszy widok, jaki kiedykolwiek widziałem” - powiedział Bode Miller, amerykański narciarz alpejczyk, wielokrotny medalista olimpijski podczas wizyty we włoskim Trentino. To prawdziwy raj dla zakochanych w górach.

Zima w naszym kraju już odpuściła - przed nami wiosna, deszcze, wiatry. Jednym słowem - aura dość nieprzyjemna. A co byście powiedzieli na to, aby raz jeszcze pojeździć na nartach, poprzebywać „w towarzystwie” białego puchu, poczuć na twarzy orzeźwiający pomruk alpejskiego słońca?

Jeżeli choćby jedna z odpowiedzi brzmiała „tak”, to mamy coś dla Was. Trentino.

Urlop w którejś z miejscowości narciarskich Trentino. To tu, u podnóża Dolomitów, nie tylko w dosłownym sensie, spotykają się zimne wiatry wiejące znad Alp i ciepłe podmuchy znad brzegów Morza Śródziemnego. Z uwagi na swe położenie, Trentino stanowi geograficzny i kulturowy pomost pomiędzy Europą Północną a śródziemnomorską częścią Półwyspu Apenińskiego. Od dawien dawna ludzie w tych stronach noszą w sobie cenny odcisk śródziemnomorskiej historii i kultury. Bliskość basenu Morza Śródziemnego ogrzewa nie tylko klimat; łagodzi charaktery i objawia się na każdym kroku - w kuchni, kulturze i krajobrazie. Tutaj słońce świeci jaśniej i częściej. Aż trzy czwarte dni w roku to dni słoneczne. W Alpach trudno o drugi region z podobną statystyką. Dolomity powinno się nazywać „górami słońca”. Skrzący się w jego promieniach zimowy krajobraz upaja, wyzwala pokłady energii, napełnia lekkością.

Dlaczego Trentino?

Alpy są rozległe. Dlaczego Trentino? Wszystko jest kwestią wyboru. Powodów, by odwiedzić Trentino, jest wiele. Tutaj są Dolomity. „Blade góry” wznoszą się w niebo jak kamienne katedry, skalne pałace, pierwotne pomniki - niepowtarzalne w swym nieokiełznanym pięknie, wyjątkowe. Od 2009 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To tu doświadczyć można niezwykłego fenomenu natury, zjawiska „Enrosadiry”, o którym pisali z zachwytem już dziewiętnastowieczni poeci romantyzmu. Każdego wieczoru wierzchołki gór spowija poświata zachodzącego słońca, a wówczas wapienno-dolomitowe masywy oblewa feeria barw: od jasnej żółcieni, przez intensywną czerwień, po miękki fiolet i indygo, aż w końcu zapada ciemność. Bez cienia przesady i śladu egzaltacji powiedzieć można: Dolomity to cud natury. Baśniowo piękny w zimowej odsłonie.

95% nartostrad objętych systemem sztucznego naśnieżania

Dolomity to nie tylko niezapomniane widoki. To również raj dla miłośników narciarstwa. Setki kilometrów skąpanych w słońcu tras, należących do dwóch wielkich regionów narciarskich: Dolomiti Superski i Skirama adamello brenta, zbiegają się w granicach Trentino. Świetnie przygotowane trasy zjazdowe, nowoczesne, szybkie i bezpieczne wyciągi, fantastyczne trasy biegowe i miejscowości górskie z długimi tradycjami w sportach zimowych. Powierzchnię wszystkich regionów narciarskich prowincji przyrównać można do 2600 boisk narciarskich! Biorąc pod uwagę, że 95 proc. nartostrad objętych jest systemem sztucznego naśnieżania, naprawdę jest po czym jeździć.

Wydarzenia w Trentino

W Trentino o każdej porze roku wiele się dzieje. Czy będzie to wielkie wydarzenia sportowe, jak osławiona Marcialonga, czy tradycyjne święto w małej wiosce alpejskiej, czy festiwal lokalnych potraw i win, czy ciekawa wystawa w jednym z licznych muzeów regionu, czy - w okresie adwentowo-świątecznym – pełen korzennych smaków i zapachów bożonarodzeniowy jarmark - co roku zimowy program imprez jest bardzo bogaty.Miejscem wyjątkowym, które warto odwiedzić nawet podczas krótkiego urlopu, jest MUSE -   Muzeum Nauki w Trento, otwarte dla zwiedzających w 2013 roku. Na powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych rozlokowano niezwykle ciekawą i inspirującą ekspozycję, m.in. tropikalny ogród botaniczny i największą w rejonie alpejskim ekspozycję związaną z dinozaurami. Niemal wszystko tutaj zbudowane zostało z naturalnych materiałów i funkcjonuje na bazie energii z odnawialnych źródeł. 

Smacznie zjeść, dobrze wypić

Trentino to kraina smakoszy i dla smakoszy niezwykle łaskawa. Słodkie śniadania, antipasti, makarony, dania na bazie ryb, dziczyzny, grzybów, doskonałych lokalnych serów, wspaniałe desery i lody…  Do tego kieliszek grappy lub lampka wina z miejscowej winnicy... Każdy, kto stąd wyjeżdża, zabiera kulinarny odcisk tych stron w swoim sercu. Pielęgnowane od setek lat tradycje kulinarne pozwoliły na stworzenie kuchni bardzo różnorodnej smakowo, pożywnej, ale nie ciężkiej. Dziś kuchnia i lokalnie produkowane wina są jedną z wizytówek regionu. Z roku na rok rośnie liczba turystów, którzy przyjeżdżają tu dla lokalnych smaków. 

Trentino, o czym nie wszyscy wiedzą, to także kraina winnic. Króluje szczep Chardonnay – powstają z niego wina białe i musujące. Najbardziej znanym i cenionym winem regionalnym jest - produkowane tradycyjnymi metodami - musujące wino Trentodoc. Warto wspomnieć o Marzemino, “czerwonym nektarze”, uwiecznionym w libretcie opery “Don Giovanni”. Koneserów zachwyci  czerwone wytrawne Teroldego Rotaliano Doc. Przyjemny smak owoców z gorzkawą nutą to wizytówka białego wina Nosiola, którego klasyczną odmianą jest słodkie vin santo.

Szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie Trentino - kliknij Administrator24.02.20170 zdjęć 20