artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Nasz wspólny kemping marzeń

Nasz wspólny kemping marzeń

Czas czytania 8 minut

Kemping marzeń, taki ukochany, idealny, z którego nie chce się wyjeżdżać, a jak już wakacje się kończą i wracamy do domu, to… chcemy nań jak najszybciej wrócić. Jaki jest wymarzony kemping polskiej braci caravaningowej? Jak wygląda ten ideał? Sprawdzamy!

Pozwólcie, że zacznę od podziękowań. W ciągu tygodnia naszą ankietę wypełniło ponad 830 osób! Dziękuję z całego serca każdemu, kto poświęcił czas, aby odpowiedzieć na pytania. Dodam tylko, że odpowiadając na nie, można było zawsze wskazać nie więcej niż 2-3 odpowiedzi. Wiem, czekacie na wyniki, więc bez przedłużania zaczynamy! 3, 2, 1… start!

Morze, góry, a może…?

Najchętniej wybierane lokalizacje na wypoczynek to te z dostępem do wody. Ponad 73% ankietowanych postawiło na wypoczynek nad jeziorem czy rzeką. Jako ulubioną lokalizację wskazywaliście również morze (ponad 62%). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się góry (prawie 46%) oraz odpoczynek w lesie (ponad 25% ankietowanych). Zaskakująco małym zainteresowaniem cieszyły się kempingi w pobliżu miast – tylko nieco ponad 18% ankietowanych wybrało taką lokalizację. Wniosek – wybieramy kempingi na łonie natury, a ideał to dostęp do akwenu.

Nasz wspólny kemping marzeń 1

Infrastruktura na kempingu. Co jest ważne?

Podczas wyjazdów przyczepami czy kamperami najczęściej mamy dostęp do własnej łazienki czy kuchni. Jednak nie zawsze z nich korzystamy, wolimy mieć do dyspozycji pełną infrastrukturę na kempingu. Co jest dla nas najważniejsze? Bezpłatny prysznic (ponad 86% ankietowanych), dostęp do pralni, pralki czy suszarki do ubrań (prawie 36% ankietowanych). Także łazienki rodzinne. Tak, nieco mnie to zaskoczyło, że wśród priorytetów na kempingu są nie tylko łazienki jako takie (bo to już standard), ale łazienki rodzinne. Są one ważne dla ponad 24% ankietowanych.

ReklamaNasz wspólny kemping marzeń 2
W dobie elektronicznego pieniądza nie dziwi fakt, że najważniejszym aspektem w kwestii płatności jest możliwość płacenia kartą (ponad 75% ankietowanych). A jak z płatnościami za wciąż drożejący prąd? Ponad 47% ankietowanych wskazuje, że preferuje kempingi, gdzie płatność za prąd jest zgodna ze zużyciem. Zapewne jest to pokłosiem montażu na wielu kamperach czy przyczepach paneli fotowoltaicznych lub korzystania z tych wolnostojących, prąd pobieramy jedynie w sytuacjach większego zapotrzebowania. Zaskoczenie stanowi, że jedynie dla 40% ankietowanych ważna jest możliwość rezerwacji parceli poprzez automatyczny formularz na stronie www kempingu. W ten sposób kupujemy bilety do kina czy teatru, a miejsca na kempingu już niekoniecznie. Czas pokaże, czy ten trend się z biegiem czasu zmieni. 
Serwis techniczny na kempingu to podstawa i nie ma tu miejsca na półśrodki. Możliwość opróżnienia toalety chemicznej i zrzutu szarej wody są ważne dla prawie 80% ankietowanych. Tu nie ma zaskoczenia, prawda? Przyłącze prądu na parceli jest ważne dla ponad 78%, a możliwość tankowania czystej wody dla prawie 60%. Właścicielu kempingu, jeśli na twoim kempingu nie ma tego typu infrastruktury, sam widzisz, jak wielu potencjalnych klientów tracisz. Inwestycje w infrastrukturę są ważne i na pewno się zwrócą.

Nasz wspólny kemping marzeń 3

Net, zwierzaki i pory roku

Dostęp do internetu jest dla nas ważny, nawet jeśli zarzekamy się, że wyjeżdżamy na wakacje i robimy sobie chwilowy detoks, to jednak… prawie 59% ankietowanych wskazuje, że Wi-Fi na terenie kempingu jest jednym z kryteriów wyboru. Dodam tylko od siebie, że internet z odpowiednią przepustowością, a nie internet „ślimak”, który tylko irytuje.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
46% ankietowanych wskazuje, że istotne jest dla nich, aby kemping był otwarty przez cały rok. Kłóci się to nieco z naszą caravaningową aktywnością, bo… niewielu z nas podróżuje „domkami na kółkach” po kraju poza sezonem. W styczniu-lutym jest to 12% ankietowanych, w marcu – 17%, kwietniu – 39%, listopadzie – 17,6%, a w grudniu – 13,3%. Czyżby brak otwartych kempingów poza sezonem był przyczyną tak znikomej caravaningowej aktywności? Sama jadąc na Hel, ze smutkiem patrzę na zamknięte poza sezonem kempingi, bo wypoczynek nad morzem poza sezonem, bez tłumu turystów czy hałasu to idealny sposób na wyjątkowy relaks.
Kochamy nasze zwierzaki i bierzemy je również w podróż. Dla prawie 37% ankietowanych możliwość pobytu na kempingu z czworonogiem jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru miejsca wypoczynku. Chyba nie jesteśmy tym zaskoczeni, prawda?
Na stronach kempingów warto również informować, czy jest wydzielony teren/parcele dla kamperów i przyczep, czy nie. Wśród uczestników naszego badania jest to ważne dla ponad 30% ankietowanych. Również fakt, czy teren jest monitorowany (27%). Wcale niezaskakującym udogodnieniem na terenie kempingu jest… zacienienie. W dobie coraz wyższych temperatur w miesiącach wakacyjnych nie powinno nas to dziwić. A posadzenie drzew czy wyższych krzewów dających cień tylko doda uroku.

Nasz wspólny kemping marzeń 5

Czy gastronomia jest ważna?

Niekoniecznie. Jedynie 25% ankietowanych wskazało, że oczekuje na kempingu baru czy kawiarni, a 34% restauracji czy pizzerii. Jednym słowem, większość z nas gotuje w kamperze czy przyczepie lub stołuje się poza kempingiem, choć produkty też trzeba gdzieś kupić, prawda? Dla 57% ankietowanych ważne jest, aby na terenie był sklep spożywczy. Właściciele kempingów, pamiętajcie o tym i informujcie na swoich stronach www czy w mediach społecznościowych.

Maluchy na kempingu

Pewnie zaskoczy was, bo mnie to nieco zaskoczyło, że rodzice wcale nie stawiają na zorganizowane animacje dla dzieci (tylko niecałe 20% ankietowanych). A co jest najważniejsze? Zewnętrzne aktywności na świeżym powietrzu, takie jak np. basen, plac zabaw czy kąpielisko dla dzieci. Taką odpowiedź udzieliła ponad połowa ankietowanych. Nie jest zaskoczeniem, że wewnętrzne świetlice dla dzieci, ogrzewane poza sezonem cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem rodziców. Czym jest to spowodowane? Klimatem oczywiście. Wybieramy wakacyjny caravaning w ciepłych miesiącach (maj – wrzesień), kiedy maluchy najchętniej przebywają na świeżym powietrzu, a nie w zamkniętych pomieszczeniach.

Nasz wspólny kemping marzeń 6

Sport i rekreacja

Kochamy wypoczynek nad wodą. Nie dziwi więc, że dla prawie połowy ankietowanych bardzo ważne jest kąpielisko. A co jeszcze? Znając nasze narodowe zamiłowanie do grillowania, nie jest zaskoczeniem, że wyznaczone miejsce na grilla czy wiata są również bardzo ważne, równie ważne jak wspomniane kąpielisko. Oprócz tego? Wymieńmy w kolejności te najważniejsze:

 • wiata grillowa/dozwolone grillowanie – 50,1%,
 • kąpielisko – 49,8%,
 • basen (kryty lub na świeżym powietrzu) – 41,7%,
 • trasy rowerowe – 35,4%,
 • wypożyczalnia sprzętu wodnego – 24,3%,
 • boisko do koszykówki/siatkówki/siatkówki plażowej/piłki nożnej – 19%,
 • wypożyczalnia rowerów – 13,4%.

Co buduje klimat?

Wakacje spędzamy aktywnie, więc dobrze by było, żeby kempingi nam to umożliwiały. Oczywiście na trasy rowerowe budowane przez gminy czy miasta kemping nie ma wpływu, ale przygotowanie map z trasami po najbliższych okolicach, np. lasach, czy trasy krajobrazowe może turystów przyciągnąć. Wyznaczone miejsca na grilla na terenie większych kempingów nie powinno stanowić problemu, bo wspólne biesiadowanie to nasz sport narodowy, także możliwość nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. A to między innymi tworzy klimat miejsca, w którym wypoczywamy, prawda?

Nasz wspólny kemping marzeń 7

Właścicielu, przeczytaj koniecznie!

Nie zawsze jeździmy w to samo miejsce. Po to mamy „domy na kołach”, żeby zwiedzać i poznawać różne rejony naszego kraju. Czym kierujemy się przy wyborze kempingu? Nasi ankietowani mogli zaznaczyć maksymalnie 2 odpowiedzi. Co wskazali jako najważniejsze? 

 • opinia w internecie, np. Google opinie – 55,3%,
 • przystępna cena – 53%,
 • opinia na forach caravaningowych – 40,4%,
 • opinia znajomych – 21%,
 • liczba gwiazdek, jakie posiada kemping (kategoryzacja) – 9,4%.

Zatem patrzymy głównie na ceny. W dobie nadal wysokiej inflacji i rosnących kosztów utrzymania liczymy się z każdym groszem, choć równie ważne są opinie innych użytkowników kempingu. Zaskakujące jest, że tak mało osób zwraca uwagę na kategoryzację – wszak za liczbą gwiazdek idzie standard.
Jak po zbliżającym się ku końcowi sezonie 2023 oceniamy ceny, które zaoferowały nam kempingi? Warto dodać, że tegoroczne ceny rozpalały dyskusje na facebookowej grupie „Polski Caravaning – nasza społeczność” do czerwoności. Faktem jest, że w drugiej połowie roku nieco przycichły. Być może: po pierwsze, przyzwyczailiśmy się do wyższych cen, a po drugie, przyjęliśmy do wiadomości, z czego one wynikają. Dla ponad 41% ankietowanych były one na akceptowalnym poziomie, dla prawie 35% za wysokie, dla ponad 15% zdecydowanie za wysokie. Warty odnotowania jest fakt, że jedynie 3,6% naszych ankietowanych nie korzysta z kempingów, bo wolą wypoczynek „na dziko”.

Nasz wspólny kemping marzeń 8

Czas na wnioski

Jaki jest zatem nasz wymarzony kemping? Z dostępem do akwenów wodnych, bezpłatnymi prysznicami, z infrastrukturą na świeżym powietrzu przeznaczoną dla dzieci, choć warto zaznaczyć, że ponad 41% ankietowanych nie podróżuje z małymi dziećmi i taka infrastruktura nie jest dla nich kluczowa przy wyborze, akceptujący płatności kartą, ze sklepikiem na terenie. Infrastruktura to klucz do sukcesu – możliwość opróżniania toalety chemicznej i zrzutu szarej wody, przyłączenia prądu na parceli oraz możliwość tankowania czystej wody są bardzo istotne. Nasz wymarzony kemping powinien posiadać na terenie wyznaczone miejsce na grillowanie, basen i/lub kąpielisko, Wi-Fi, umożliwiać przyjechanie przez cały rok.
Czy są to bardzo wysokie wymagania? Wiele kempingów posiada taką infrastrukturę, a te, które zastanawiają się, jak przyciągnąć do siebie brać caravaningową, mają jak na talerzu podane, czego oczekujemy. Może teraz podjęcie decyzji o inwestycjach czy jak promować kemping będzie nieco łatwiejsze. Pamiętajmy również, że nawet najlepszy kemping bez przyjaznej i pomocnej obsługi w dzisiejszych czasach się nie obroni.

Justyna Wojtaszczyk

Artykuł pochodzi z numeru 6 (114) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator02.02.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News