artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Na narty do Szwecji
  fot. archiwum Ośrodka Narciarskiego Riksgränsen

Na narty do Szwecji

Czas czytania 7 minut

Planujesz wyjazd na narty do Szwecji? Z pewnością to doskonały wybór. Szwecja kojarzy nam się głównie dzięki pięknym krajobrazom i zróżnicowaniu terenu, jakie daje pasmo Gór Skandynawskich.  Z całą pewnością przyciąga urokiem i gościnnością zarówno początkujących jak i wytrawnych caravaningowców. Czy warto jechać na narty do Szwecji? Oczywiście, że tak. To kraj mający do zaoferowania bardzo dużo w kwestii sportów zimowych. Narty są tu No. 1, a za tym idzie doskonała oferta zimowych kurortów. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście o kierunku zimowego wyjazdu, warto wziąć pod uwagę szlak na północ.

Na narty nie tylko na południe…

Wśród miłośników białego szaleństwa prym popularności wiodą Alpy czy Dolomity. Te znane rodakom destynacje słyną przede wszystkim za sprawą niemal pewnych warunków zjazdowych, dobrej oferty ośrodków, ale i wysokiej kultury uprawiania sportów zimowych. To jednak nie oznacza, że jak na narty to tylko na południe. Warto przekonać się, że w Szwecji panują równie dobre warunki narciarskie, a potrzebna temu infrastruktura stoi na wysokim poziomie. Co ważne, nie jeździ tam na nartach pół Europy…

Na narty do Szwecji - Narciarze na wyciągu krzesełkowym

Charakterystyczne dla tego skandynawskiego kraju są stosunkowo nisko położone tereny, począwszy od 400 m, dochodzące do 1277 m. Sezon narciarski trwa tutaj niespełna pół roku, a przy sprzyjających warunkach startuje w niektórych rejonach nawet w październiku i potrafi trwać nawet do końca kwietnia. Niezależnie od tego, czy na nartach „zjedliście zęby” czy to Wasz pierwszy poważny wyjazd po szkółce, dobre ośrodki zapewnią niezapomnianą zimową przygodę. Nie są to obiekty największe, ale oferują wysoki standard.

ReklamaNa narty do Szwecji 2
Ile kosztuje skipass w Szwecji?

Koszty karnetów są zbliżone, ale każdy ośrodek ustala stawki indywidualnie na każdy sezon. Różne są też ich czasookresy. Podczas, gdy ośrodki z reguły oferują karnety 1, 2 czy 6-cio dniowe, inne wychodzą z ofertą np. za 4 godziny. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Gdzie jechać na narty w Szwecji?

Ośrodków narciarskich pod dostatkiem. Interesuje Was północna część Szwecji, a może bliżej południa? Wszędzie znajdziecie rozbudowane ośrodki narciarskie. Które z nich cieszą się popularnością? Oto zestawienie najciekawszych propozycji:

Branäs to raj dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji małych i dużych są 33 trasy, zakwaterowanie niemal u stóp stoków. Do tego restauracje przyjazne najmłodszym. Najdłuższa trasa ma tutaj zaledwie 2,4 km. Tutaj warto zaufać instruktorom szkoły narciarskiej, gdzie lekcje dostosowuje się do wieku gości i co ważne, ich wcześniejszego doświadczenia w jeździe na nartach. Sezon narciarski w Branäs zaplanowano od 13 grudnia 2024 do 13 kwietnia 2025 roku. Trasa dojazdu od promu w Karlskronie - 600 km. W okolicy szukajcie Branäs camping. W sezonie zimowym za dobę pobytu trzeba zapłacić 495 SEK. Prąd płatny jest dodatkowo 2,95 SEK/kWh.

Na narty do Szwecji 3Na narty do Szwecji 4Sälen położony jest w centrum kraju i w porównaniu do Vendalen jest znacznie większy. Działa tam 6 stacji narciarskich: Lindvallen, Stöten, Kläppen, Hundfjället, Högfjället i Tandadalen. Łączna długość tras mierzy ponad 90 km z czego najdłuższa 10 km. Narciarzom oddano do dyspozycji 93 trasy. Niemal ze wszystkich tras bez obaw skorzystają początkujący. Jeśli chcielibyście wybrać jednak coś najłatwiejszego, najbardziej łagodnym nachyleniem stoków charakteryzuje się stacja Stöten. 

Na narty do Szwecji - narciarze na stoku.

ReklamaNa narty do Szwecji 6
Jeśli zaś lubicie narciarstwo biegowe, nigdzie indziej jak w Sälen nie poczujecie się lepiej. Jest doskonale przygotowane dla narciarzy biegowych. Tam bowiem zlokalizowana jest linia startu jednych z najsłynniejszych zawodów biegowych. Tutaj również działa kilka świetnie przygotowanych snowparków. Sauna, tradycyjna kuchnia regionalna, muzyka na żywo, kino, kręgielnie, basen, siłownie – tak, to wszystko daje Sälen. Sezon narciarski w Sälen zaplanowano od 29 listopada 2024 do 21 kwietnia 2025 roku. Trasa dojazdu od promu w Karlskronie - 670 km. Mnóstwo turyctów zatrzymuje się kamperami na Ställplats Skistar Sälen. Opłata dobowa za postój wynosi 32€ dla maksymalnie 8 osób.

Na narty do Szwecji 7Na narty do Szwecji 8Vemdalen to kurort położony między Sälen i Åre. Już w październiku panują tan świetne warunki do jazdy na nartach. W ośrodku znajdują się trzy stacje narciarskie: Björnrike, Klövsjö-Storhogna i Vemdalsskalet. Łącznie do dyspozycji jest 56 tras o długości 45 km. Trasy dedykowane są dla wszystkich narciarzy, niezależnie od posiadanego doświadczenia w tym sporcie.  Co ważne, przy każdej ze stacji narciarskich działa snowpark. Po nartach można rozkoszować się miejscowymi saunami czy popływać w krytym basenie. Sezon narciarski w Vemdalen zaplanowano od 29 listopada 2024 do 20 kwietnia 2025 roku. Trasa dojazdu od promu w Karlskronie - 830 km. W okolicy znajdziecie kemping Sonfjälls campen. W okresie od 1 października do 30 kwietnia za postawienie przyczep lub kampera zapłacicie 385 SEK/dzień. Prąd płatny jest dodatkowo 3,75 SEK/kWh

Na narty do Szwecji 9Na narty do Szwecji 10Åre to kolejny ośrodek sportów zimowych, zlokalizowany w pobliżu wspomnianego w pobliżu Sälen. Ten położony w środkowo - zachodniej części Szwecji ośrodek uchodzi za najnowocześniejszy i największy w Skandynawii. To właśnie w Åre odbywają się najbardziej prestiżowe zawody narciarskie. W 1954 i 2007 roku goszczono tu zawodników z całego świata! W Åre znajdziecie najlepiej przygotowane trasy, niezależnie czy będzie to stacja Åre Björnen, Duved czy Tegefjäll. Wszystkie trasy zjazdowe, a jest 80, swoją długością dochodzą do 120 km. To tutaj znajdziecie najnowocześniejszy snowpark w całej Szwecji. Ośrodek może poszczycić się znaczną ilością wyciągów. Sezon narciarski w Åre zaplanowano od 6 grudnia 2024 do 1 maja 2025 roku. Trasa dojazdu od promu w Karlskronie - 970km. kampera można ustawić np. na pobliskim Åre Camping.

Na narty do Szwecji 11Na narty do Szwecji 12

Riksgränsen to najdalej na północ wysunięty ośrodek narciarskim w Szwecji. Dzieli go zaledwie ok. 200 km od koła podbiegunowego. Trzeba być twardym, ponieważ walory krajobrazowe tego malowniczego regionu mogą okazać się bardziej interesujące niż same narty. Wytrwali skorzystają tu z 16 tras o różnych nachyleniach i poziomie trudności zjazdu. Łączna długość tras mierzy 15 km. Riksgränsen dedykowany jest w znacznej części osobom doświadczonym w narciarstwie. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest 6 wyciągów. Sezon narciarski w Riksgränsen zaplanowano od 21 lutego do 25 maja 2025 roku. Trasa dojazdu od promu w Karlskronie - 1800 km. Dobrą opcją do rozważenia na bazę wypadową jest Campings Björkliden. W zimie opłata wynosi 435 SEK za dobę.

Na narty do Szwecji 13Na narty do Szwecji 14Trzeba pamiętać, że ceny karnetów są zmienne, zatem, aby mieć najświeższe informacje nie tylko o karnetach, ale i o trasach zjazdowych, pogodzie, promocjach znajdziecie na stronach internetowych ośrodków. Wyszczególnione w publikacji ceny były aktualne na dzień 5 grudnia 2024 roku.

Kamperem na narty do Szwecji? Oczywiście!

Narciarstwo i caravaning to dla wielu turystów dwa nierozłączne style życia. Szwedzkie ośrodki narciarskie dzieli od naszej granicy znaczna odległość, ale lwią część tej drogi możemy pokonać promem dzięki specjalnie przygotowanej dla caravaningowców – narciarzy ofercie StenaLine.

Na narty do Szwecji - prom do SzwecjiZ oferty mogą korzystać wszyscy caravaningowcy, nie tylko klienci platformy BookingCamoper. Warto skorzystać z rejsu nocą, aby nazajutrz skoro świt zjechać kamperem na skandynawską ziemię i będąc wypoczętym chłonąć widoki podczas dojazdu do celu.

Odległości do pokonania, w zależności od wybranego ośrodka narciarskiego są różne, ale na szczęście olej napędowy w Szwecji nie jest aż tak bardzo drogi, jak w niektórych krajach Europy. W chwili przygotowywania publikacji średnia cena 1 litra w oscylowała w granicach 16,94 SEK.

Wybór w kempingach i kamper-parkach jest dosyć spory. Zwróćcie uwagę na to, że nie wszystkie kempingi oferują usługi cały rok, zaś te, zlokalizowane blisko ośrodków narciarskich lepiej rezerwować z wyprzedzeniem. Niewiele obiektów ma przygotowane cenniki dobowe na sezon zimowy, a ich gospodarze zachęcają do kontaktu meilowego, aby uzyskać więcej informacji. 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News