artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Kwitnąca Litwa. Pomysł na wiosenną podróż

Kwitnąca Litwa. Pomysł na wiosenną podróż

Czas czytania 4 minuty

Wiosna to doskonały czas, by odkryć prawdziwe piękno Litwy. – W nadchodzących miesiącach kraj będzie w pełnym rozkwicie, a turyści będą mogli podziwiać kwitnącą przyrodę w całym kraju – zachęca ekspert ds. turystyki lokalnej w Lithuania Travel Neringa Sutkaitytė.

Przedstawiamy pięć pomysłów na niezapomnianą wiosenną wycieczkę po regionach kwitnienia na Litwie. W podróż zaprasza krajowa agencja rozwoju turystyki Lithuania Travel.

1. Święto Żonkila w kurorcie na Litwie
Co prawda pierwsze wzmianki o żonkilu, zwanym też narcyzem, pochodzą już ze starożytnej Grecji, ale w Europie kwiat ten zyskał popularność dopiero kilka wieków temu. W Druskiennikach, litewskim kurorcie znanym z licznych ośrodków spa i wellness, kwiat ten jest szczególnie ceniony.
Co roku park Vijūnėlė rozświetla się żółcią kwitnących żonkili – wiosenne kwiaty pokrywają niemal całą powierzchnię parku, kwitnie ich ponad pół miliona, co sprawia, że jest to widok, którego nie można przegapić.

2. Pierwiosnki prosto z kart książki noblisty
Szetejnie, miejsce narodzin noblisty Czesława Miłosza. W dolinie Nevėžis, zwanej też Łąką Miłosza, kwitną pierwiosnki. Kwiat ten był wielokrotnie wspominany w autobiograficznej powieści poety „Dolina Issy”. 
Ponieważ pierwiosnek uważany jest za kwiat poprawiający nastrój, jest on najbardziej odpowiedni dla osób żyjących w dużym stresie lub mających często zły humor. Kwiat ten, nazywany pieszczotliwie „złotym kluczem”, oznacza przejście do lata i będzie zachwycał w maju podczas wizyty w Kiejdanach.

ReklamaKwitnąca Litwa. Pomysł na wiosenną podróż 1
3. Poznaj sakurę za pomocą wzroku, zapachu i smaku
Japońskie drzewo wiśni, czyli sakura, jest uwielbiana przez wszystkich, a obecnie można ją znaleźć rozkwitającą na terenie prawie całej Litwy. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania dla miłośników tego drzewa jest park Sakura w Wilnie. To miejsce uwielbiane przez mieszkańców i turystów, którzy przychodzą tu zjeść obiad, zrobić sobie zdjęcie, posłuchać spontanicznej muzyki lub obejrzeć występy artystyczne. Park został założony w 2001 roku dla uczczenia setnej rocznicy urodzin japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary – zbiór 200 drzewek był prezentem od narodu japońskiego dla Litwy w celu wzmocnienia przyjaznych stosunków między oboma krajami.

4. Litewski kwiat wolności wśród 200 tysięcy krzyży
Kwiaty myosotis, znane również jako niezapominajki, są na Litwie używane dla upamiętnienia agresji sowieckiej na Wilno na początku lat 90. Co roku w maju tysiące niezapominajek zakwitają na Górze Krzyży – znanym na całym świecie, obowiązkowym miejscu odwiedzin w pobliżu Šiauliai. Tradycja przynoszenia krzyża, aby zostawić go na wzgórzu, rozpoczęła się prawie 200 lat temu, a na początku XX w. wzgórze było już znane jako święte miejsce mszy, nabożeństw i pielgrzymek.
Wprawdzie jest to niezwykły widok o każdej porze roku, ale wiosną wzgórze staje się niebieskie od tysięcy niezapominajek, co sprawia, że widok jest jeszcze bardziej zjawiskowy, zwłaszcza podczas tak zwanej „złotej godziny”. Wówczas zwiedzający, którzy przybędą na wzgórze krótko po wschodzie lub przed zachodem słońca, mogą w pełni podziwiać bujne, falujące pola i niebieskie kwiaty.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
5. Malutkie stokrotki w autentycznym dworku
Stokrotki są dumą dworu Ilzenbergas, znajdującego się na granicy litewsko-łotewskiej. Park o powierzchni 17,5 hektara jest doskonałym miejscem do spacerów i przeniesienia się w realia życia szlacheckiego. Na terenie parku znajduje się wiele rzeźb, autentycznie odrestaurowana stodoła, wędzarnia, sauna, bateria artyleryjska, a nawet trójwymiarowa replika drzewa Stelmužė, jednego z najstarszych dębów w Europie.
Po zakończeniu zwiedzania można skosztować smakołyków z gospodarstwa Ilzenbergas – jedynego dworku w krajach bałtyckich, który kontynuuje tradycje rolnictwa naturalnego – i urządzić piknik wśród stokrotek, zapewniający niezapomniane wiosenne wrażenia.

Informacje o innych „kwitnących” miejscach można znaleźć na stronie Lithuania Travel.


Krzysztof Dulny 22.04.2022 zdjęć 5
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News