Mniejsza niż ćwiartka Polski, na skrzyżowaniu Europy i Azji – Gruzja to połączenie wyjątkowości i różnorodności. Tutaj znajdziemy górskie pasma Kaukazu, piękne wybrzeża Morza Czarnego, leczniczy klimat i dobrodziejstwo wód mineralnych.
„Podróż zaczynałem od Gruzji i to był błąd. Gruzja powinna być zakończeniem, a nie początkiem. Wszystko tu stwarza wrażenie przybicia do przystani, dotarcia pod dach. Wszystko – klimat, krajobraz i obyczaje – namawia, żeby przysiąść w cieniu, łyknąć wina, odetchnąć i pomyśleć „fajnie tu” – wspomina Ryszard Kapuściński, który opisał Gruzję w wydanym w 1968 r. zbiorze reportaży „Kirgiz schodzi z konia”.
Ręcznie wykonane drewniane domki w okolicach Batumi.
Gruzja to kraj, choć nieczęsto wybierany jako kierunek wyjazdów wakacyjnych, bardzo atrakcyjny i kryjący wiele ciekawych niespodzianek. Od architektury Starego Miasta w Tbilisi do winnic Kakheti, od starożytnych kamiennych wież Svaneti do modnego kurortu wakacyjnego Batumi. Nie można też pominąć inspirujących szczytów Kaukazu – najwyższe pasmo górskie w Europie, które wielu wybiera na zimowy wypoczynek, czy też Morza Czarnego, którego słoneczne brzegi zachęcają do relaksu nad wodą. Tutaj spotkamy się z wyjątkową kulturą, wieloetniczną społecznością i gościnnością.
Adżaria kusi turystów licznymi atrakcjami.
Na skrzyżowaniu Jednym z największych atutów Gruzji jest jej różnorodność krajobrazu i kultury. To niezwykłe, atrakcyjne turystycznie miejsce kusi egzotyczną i barwną przyrodą, licznymi zabytkami i oryginalnością. Dzięki ciekawemu położeniu geograficznemu możemy tu doświadczyć niemal wszystkich stref klimatycznych, a także poznać różne grupy etniczne, języki i religie. Ten niewielki kraj, położony między Morzem Czarnym i Kaspijskim, na skrzyżowaniu Europy i Azji, do dziś jest przedmiotem sporów geografów i polityków, którzy nie mogą ustalić przynależności Gruzji do któregoś z wymienionych kontynentów. W Polsce uznawana jest granica ustalona przez Międzynarodową Unię Geograficzną, według której Gruzja formalnie należy do Azji.
Tzw. Stare Tbilisi przypomina krajobraz opisywany przez iberyjskich pisarzy.
Podróżując po tutejszych miastach i miasteczkach, nie sposób ominąć wszechobecnych kościołów. To jeden z pierwszych krajów na świecie, w którym oficjalnie przyjęto chrześcijaństwo (w 337 r.), a jego historia sięga nawet o wiele dalej. Przez lata jej granice i stolice zmieniały się na skutek różnych wojen i zmieniających się władców. Obecnie to stabilny i bezpieczny kraj. Bank Światowy określił Gruzję nawet mianem „reformatora numer jeden na świecie”. Zagraniczne inwestycje wzrastają tu z roku na rok, a przyszłość zapowiada się jeszcze lepiej.
W Tbilisi powstaje coraz więcej nowoczesnych budowli.
Garść kultury Od początku XX w. Gruzja znana jest jako miejsce wypoczynku dla obywateli Europy Wschodniej i byłego Związku Radzieckiego. Dziś to kraj silnie związany z tradycją, a jednocześnie to nowoczesne, demokratyczne państwo urzeczywistniające zachodnie wartości.Po upadku Związku Radzieckiego to otwarty, gościnny kraj dla wszystkich podróżników spragnionych nowych zabytków, dźwięków, zapachów i egzotycznej kultury. Od brzegu Morza Czarnego do strzelistych szczytów Kaukazu – od bogactwa wyśmienitych win we wschodniej Gruzji do miast-jaskiń w południowej części kraju. Unikalna mieszanka różnych wpływów, takich jak: turecki, perski, rzymski i rosyjski sprawia, że możemy tu spotkać wciąż dobrze zachowane perełki architektoniczne. Do dziś przetrwały oryginalne świątynie chrześcijańskie liczące ponad 1000 lat, antyczne twierdze, monumentalne miasta skalne, a wreszcie malownicze starówki miast. Przez wieki Gruzja pozostawała w sferze wpływów obu cywilizacji – Wschodu i Zachodu. Przez zmieszanie ich z własnymi tradycjami wiekowymi, Gruzja tworzy oryginalną kulturę narodową, w której sztuka odgrywa decydującą rolę, zwłaszcza freski i obrazy. Poza tym należy też wspomnieć o koncertach oraz występach słynnych na świecie zespołów tanecznych i wokalnych, które również stanowią część tutejszej kultury.
Stolica Gruzji nocą prezentuje się po prostu pięknie.
Słońce Gruzji Adżaria to jeden z regionów tego kraju, który kojarzy się głównie z czarnomorskimi, słonecznymi plażami, polami herbaty oraz gruzińskim islamem. Zyskała łatkę „muzułmańskiej Gruzji” z uwagi na liczne meczety i położenia geograficznego, gdyż gruzińskie królestwo Tao-Klardżeti – obecnie część Adżarii – niegdyś znajdowało się pod tureckimi rządami. Do niedawna, bo do 2004 r., Adżaria była też na wpół niezależnym „księstwem”, a władzę sprawował tu komunista z korzeniami arystokratycznymi – Asłan Abaszydze. Obecnie region ten obejmuje powierzchnię 2900 km², a zamieszkuje go ok. 400 000 obywateli – w tym Gruzini, Rosjanie, Ormianie, Grecy, a także Abchazi i Ukraińcy. Dzięki swemu korzystnemu położeniu, na wschodnim brzegu Morza Czarnego, Adżaria wabi urlopowiczów z całego świata, bo oprócz morza są tu również góry, obszary dziewicze oraz przyjazny klimat subtropikalny. Bardzo dobrze rozwinięte kurorty nadmorskie i bogate zaplecze hotelarsko- -gastronomiczne sprosta wymaganiom najbardziej wymagających turystów. Oprócz luksusowych hoteli i obiektów sportowych, w Adżarii zachowały się staroświeckie, drewniane domy, wykonane ręcznie z wysokiej jakości drewna. Takie domy są interesujące ze względów etnograficzno-kulturowych oraz materialnych. Te ręcznie wykonane domy są niewątpliwie częścią bogactwa kulturowego Gruzji, które warto zobaczyć podczas podróży w te strony.
Tbilisi. Nowocześnie oświetlone miasto robi wrażenie.
Batumi, ach Batumi Znane chociażby z piosenki polskiej nieistniejącej już grupy „Alibabki” jest stolicą Adżarii, która wzniesiona nad brzegiem morza obfituje w palmy i winorośle. To trzecie co do wielkości miasto w kraju jest siedzibą Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego, w przeszłości strategiczny port, gdzie cumowały takie legendarne statki, jak Jazona i jego Argonautów, rzymskie galery czy też okręty floty czarnomorskiej. Jednym z najcenniejszych zabytków jest Teatr Adżarii oraz doskonale zachowana starożytna twierdza w Gonio, nad Morzem Czarnym. Poza tym warto wybrać się do ogrodu botanicznego, dziewiętnastowiecznego meczetu, a także przejść się imponującą, ośmiokilometrową promenadą. Tam zobaczymy symbol przyjaźni między Gruzją a Azerbejdżanem – pomnik Ali i Nino. Na powierzchni prawie 5 hektarów wznosi się warownia, której aż 18 baszt i grube mury wznieśli sami Rzymianie. Batumi to miasto, które ma pewien niepowtarzalny urok i sprawia, że niemal każdy odwiedzający je podróżnik zakochuje się chociażby w tutejszej starówce. To tutaj znajdują się kawiarenki, gdzie przy filiżance kawy spotkać można każdego, niezależnie od wieku czy płci. Niedawno odrestaurowana starówka otoczona jest przez budowle, które mogą przypominać dawny styl kolonialny. Liczne kafejki i restauracje znajdują się w historycznym centrum tego miasta, a główną jego atrakcją jest tzw. Piaza, czyli replika weneckiego placu św. Marka.
Swanetia – region w Gruzji znany z zapierających dech w piersiach krajobrazów!
Gdzie czas płynie wolniej... Stolicą Gruzji jest Tbilisi. To największe miasto w tym kraju zamieszkuje około 1,5 mln ludności. Leży nad rzeką Kurą. Bardzo malownicze położenie, oryginalne zabytki i gościnni mieszkańcy tworzą niepowtarzalną atmosferę. Tbilisi różni się nieco od przeciętnej europejskiej stolicy, a już na pewno nie może się równać do zatłoczonego Nowego Jorku czy Bangkoku. Mimo to jest w tym miejscu coś wyjątkowego – atmosfera, sporo zieleni i ta przestrzeń... Głównym punktem Tbilisi jest duży owalny plac Wolności, z którego wychodzi reprezentacyjna ulica miasta jaką jest aleja Szoty Rustawelego. Kusząc licznymi restauracjami, ekskluzywnymi sklepami i eleganckimi hotelami, skupia całe życie towarzyskie miasta. Warto też odwiedzić Stare Miasto, które oprócz wspaniałych, urokliwych kamienic i dawnych świątyń (Sioni i Metechi), ma do zaoferowania wiele różnych atrakcji, np. twierdza Narikala. By podziwiać piękną panoramę miasta, najlepiej udać się na stoki gór Mtacminda, gdzie znajduje się również Mamadavitis Manasteri, czyli malowniczo położony klasztor św. Dawida. Tbilisi pełne jest koncertów i sezonowych kiermaszów, zwłaszcza podczas dorocznego tradycyjnego festiwalu Tbilisoba.
Batumi już od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością.
Zapraszamy na suprę Oryginalna i bardzo specyficzna gruzińska kuchnia ukształtowała się przede wszystkim poprzez łagodny i zróżnicowany klimat i żyzną glebę. Proponowane dania są bogate w zioła i przyprawy, świeże mięsa, takie jak wieprzowina i jagnięcina, a także ryby i drób. Tutejsza kuchnia nawiązuje do tradycji i widać w niej zarówno wpływy bliskowschodnie, jak i europejskie tradycje kulinarne. Oprócz dań mięsnych, pełna jest również rozmaitych potraw wegetariańskich, które przygotowywane są podczas uczty zwanej suprą. To okazja do spotkania się w gronie przyjaciół i rodziny, by przy suto zastawionym stole porozmawiać na wiele interesujących tematów. Tradycyjnie podczas supry wznoszone są toasty przez przewodnika stołu czy też tzw. hosta, który tutaj nazywany jest tamadą, a że Gruzja znana jest na świecie z jednych z najlepszych win – wznosi się je kieliszkiem wina. A więc, na zdrowie!
Tekst: Katarzyna Mendelson-Maciejak Współpraca: Michel Janowski Zdj.: Georgian National Tourism Administration, www.georgia.travel
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).