Reklama
Bilbord - bookingcamper

PRZEPISY PRAWNE

ABC CARAVANINGU

PODRÓŻE

3 miesiące temu  07.01.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu

Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu fot. MyMalaga.pl

Od 9 stycznia wchodzi w życie nowy dekret, który zabrania noclegów „na dziko” w kamperze lub w przyczepie na miejscach innych, niż wyznaczone. To oznacza, że Portugalia całkowicie zakazała postojów „na dziko”, tak bardzo lubianych przez chociażby vanlife’owców, którzy spędzali tam okres zimowy. Warto przeanalizować tę sytuację pod kątem Polski - dlaczego portugalski zdecydował się na taki ruch? Co zrobić by podobny przepis nie został wprowadzony w naszym kraju?

Dekret, który zmienił kodeks drogowy w słonecznej Portugalii, jest jasno skonstruowany. Czytamy w nim, że „parkowanie samochodów kempingowych i podobnych” jest zabronione poza miejscami wyraźnie do tego wyznaczonymi (czyli kempingami). Zdefiniowano też, że „samochód kempingowy lub podobny” to pojazd z częścią mieszkalną lub przystosowany do korzystania z przestrzeni życiowej, zakwalifikowany jako „kamper”, „przyczepa kempingowa” lub pojazd „specjalny kempingowy”. Nocleg z kolei oznacza pobyt kampera lub „czegoś podobnego” na parkingu, wraz z pasażerami, od godziny 21:00 jednego dnia do 7:00 dnia następnego. 

Za złamanie nowych przepisów grozi mandat w wysokości od 60 do nawet 300 euro. Jeżeli nocleg odbywa się na obszarze „Natura 2000” lub innych obszarach chronionych, wówczas kara może wynieść nawet 600 euro. 

Tyle fakty. Na caravaningowych forach w Polsce i Niemczech można przeczytać wiele komentarzy na temat nowych przepisów. Podróżnicy zastanawiają się, dlaczego rząd zaczął w ogóle rozważać pomysł wprowadzenia tak drastycznych zmian. Głównym powodem miały być pozostawiane przez caravaningowców śmieci. Tych było na tyle dużo, że lokalni mieszkańcy zaczęli coraz głośniej mówić „dość”. Na niemieckich forach można też przeczytać o wylewaniu szarej wody czy nawet zawartości chemicznych kaset toaletowych. Gdzie? Gdziekolwiek.

Inna opinia (tym razem już z polskiej grupy) mówi o tym, że Portugalczycy są coraz bardziej świadomi znakomitego położenia swojego kraju i chcą zacząć zarabiać na turystyce podobnie jak Chorwaci czy Włosi. Ci pierwsi już dawno zabronili postojów na dziko dając w zamian fantastyczne, „wszystko-mające” kempingi. Drogie? Oczywiście, ale w Chorwacji znajdziemy też kameralne pola, o wiele tańsze, mogące się pochwalić znakomitym klimatem. Portugalia chce również podążać tą ścieżką. 

Szeroko pojęty vanlife i caravaning były obecne w Portugalii już od dawna. Polska jest dopiero na początku swojej drogi do odkrycia zalet kamperów i przyczep kempingowych. Warto już teraz zadbać o nasz wizerunek w oczach lokalnych mieszkańców danych regionów. Zabranie ze sobą worka ze śmieciami, wylanie toalety chemicznej nawet na stacji benzynowej to absolutne minimum. Uważacie, że te rady są zdecydowanie na wyrost, że nasz rynek jest jeszcze zbyt mały? Zaledwie kilka lat temu mieszkańcy Gminy Władysławowo postulowały o całkowity zakaz wjazdu kamperów na Półwysep Helski. Powód? Śmieci i wylewanie brudnej wody oraz toalety chemicznej na tereny ogólnodostępne. Na szczęście idea została odrzucona, ale kto wie, kiedy powróci?

KEMPINGi w okolicy

Quinta da Cerca

quinta da cerca

 Portugalia, 136 Midões-Tábua

Parque Orbitur Foz do Arelho

parque orbitur foz do arelho

 Portugalia, 516 Foz do Arelho

Parque de Campismo Rural da Silveira

parque de campismo rural da silveira

 Portugalia, 479 Alcobaça

Góis Camping

góis camping

 Portugalia, 309 Góis

Parque Orbitur Gala / Figueira da Foz

parque orbitur gala / figueira da foz

 Portugalia, 458 Figueira da Foz

Parque de Campismo Redondo

parque de campismo redondo

 Portugalia, - 035 Poço Redondo

Parque de Campismo da Praia do Pedrógão

parque de campismo da praia do pedrógão

 Portugalia, - 458 Praia do Pedrógão

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 10
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Krysia 4 miesiąc temuocena: 100%  Kampervany i ich popularność to odpowiedź na ograniczeniu w turystyce. Niestety poszło to na żywioł. Campingi są bardzo drogie i stąd vanlifie na taką skalę. Ale ludzie nie dbają o otoczenie, a wyjazdy kamperów do serwisu kamperów kłopotliwe, no to stąd wylewanie w krzaki szarej wody i wc. To jest konsekwencja zabrudzenia!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jerzy 3 miesiąc temuocena: 100%  Niestety ludzie sami są sobie winni. Mieszkanie na dziko tak, ale trzeba dbać o otoczenie ! W Portugalii i Hiszpanii były dzikie tłumy, bo nie dało się dostać m.in. do Maroka. Niestety biedne kraje będą nadal zaśmiecane
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jerzy 2 miesiąc temuocena: 100%  Niestety ludzie sami są sobie winni. Mieszkanie na dziko tak, ale trzeba dbać o otoczenie ! W Portugalii i Hiszpanii były dzikie tłumy, bo nie dało się dostać m.in. do Maroka. Niestety biedne kraje będą nadal zaśmiecane
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jerzy 1 miesiąc temuocena: 100%  Niestety ludzie sami są sobie winni. Mieszkanie na dziko tak, ale trzeba dbać o otoczenie ! W Portugalii i Hiszpanii były dzikie tłumy, bo nie dało się dostać m.in. do Maroka. Niestety biedne kraje będą nadal zaśmiecane
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony