artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior - Ważne informacje

Czas czytania 8 minut
Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior - Ważne informacje

DANE OGÓLNE

Dokumenty podróży uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni:
• paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub
• dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy.
Turysta podróżujący indywidualnie zobowiązany jest zameldować się w ciągu 3 dni od daty przybycia na terytorium Austrii. Turyści zatrzymujący się w hotelach lub schroniskach i na kempingach mają obowiązek wypełnienia formularza rejestracyjnego.
Ubezpieczenia:
• krajowe ubezpieczenie komunikacyjne OC
• oprócz posiadania karty NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

Wyposażenie pojazdu:

• pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach
• apteczka pierwszej pomocy
• trójkąt ostrzegawczy
• opony: głębokość profilu bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm dla samochodów osobowych i 2 mm dla samochodów ciężarowych i autokarów.

Zimowe wyposażenie pojazdu
W przypadku zbytniego ośnieżenia/oblodzenia nawierzchni drogi obowiązkowe jest zakładanie łańcuchów przeciwślizgowych na koła napędowe. Przypominają o tym drogowe znaki nakazu. Dozwolona prędkość- 40 km/h. Używanie opon okolcowanych dozwolone w okresie od 15.11 do 1.05, dla pojazdów o ciężarze do 3,5 tony (i nacisku - 1,8 t/oś). Z uwagi na warunki atmosferyczne używanie ich może być przedłużone. Dozwolona prędkość: na autostradach - 100 km/h; na pozostałych drogach - 80 km/h. W przypadku, gdy pojazd ciągnący jest wyposażony w opony okolcowane ciągnięta przez niego przyczepa winna być też w nie wyposażona. Z tyłu pojazdu należy umieścić tabliczkę wskazującą ograniczenie prędkości.

ReklamaKaryntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior - Ważne informacje  1

Światła mijania
Używanie świateł mijania przez 24h obowiązkowe przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym.

Kamizelki bezpieczeństwa
Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach 2-osiowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 14 euro, pobieranym na miejscu.

Zakazy
Zakaz wymijania autobusów szkolnych podczas jego postoju spowodowanego zabieraniem lub wysadzaniem dzieci - autobus ma włączone żółte światła migające. Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy, bez zainstalowanego sprzętu głośnomówiącego.

Dozwolone wymiary pojazdu:
• wysokość - 4,0 m
• szerokość - 2,55 m
• długość:
- przyczepy kempingowej lub innej - 12,0 m
- zespołu, tj. pojazdu + przyczepy - 18,75 m
Całkowity ciężar przyczepy wyposażonej tylko w hamulce bezwładnościowe nie może przekraczać ciężaru pojazdu ciągnącego określonego w dowodzie rejestracyjnym.

Prawo jazdy. Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg, w tym przyczepa do 750 kg.

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 14 i o wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku 14 i więcej lat o wzroście powyżej 150 cm obowiązane są używać pasów bezpieczeństwa dla dorosłych; natomiast poniżej 150 cm wzrostu mogą używać 3-punktowych pasów bezpieczeństwa bez siedzenia na podwyższeniu pod warunkiem, że pasy nie przebiegają na linii gardła dziecka. Obowiązuje przepis, wg którego jedno miejsce może zajmować tylko 1 osoba (bez względu czy jest to osoba dorosła, czy też dziecko).
ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

Parkowanie
W większości miast ustanowione są strefy ograniczonego czasu parkowania tzw. strefy „niebieskie”. Parkowanie w strefie „niebieskiej” jest dozwolone maksymalnie od 1,5 do 3 godzin w zależności od miejsca i jest płatne (Wiedeń, Graz, Linz, Klagenfurt, Innsbruck itp.). Karty parkingowe są do nabycia w kioskach z gazetami i papierosami, bankach i niektórych stacjach obsługi; kartę należy umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu. Opłata za 1 godzinę parkowania wynosi średnio od 0,80 do 1,50 euro. Pojazd zaparkowany nieprawidłowo może być odholowany przez policję, a kierowca ponosi koszty jego odzyskania.

Niepełnosprawni
Turysta legitymujący się legitymacją inwalidzką korzysta z:
• postoju przy drodze oznaczonej zakazem postoju
• postoju nielimitowanego czasem w strefie ograniczonego czasu parkowania
• w strefie pieszych, na zasadzie jakim podlegają samochody dostawcze.

KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,49 prom.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest surowo karane:
• od 0,5 do 0,8 prom - od 218 do 3633 euro + zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 tygodni
• od 0,8 do 1,19 prom. - od 581 do 3633 euro + zatrzymanie prawa jazdy na okres min. 4 tygodni,
• od 1,2 do 1,59 prom. - od 872 do 4367 euro + zatrzymanie prawa jazdy na min. 3 miesiące,
• powyżej 1,6 prom. - od 1162 do 5813 Euro + zatrzymanie prawa jazdy na min. 4 miesiące.

Za wykroczenia drogowe policjant jest upoważniony ukarać sprawcę mandatem, do wysokości 36 euro, pobieranym na miejscu. W stosunku do cudzoziemców policjant ma prawo zażądać kaucji w wysokości równej mandatowi lub do 1308 euro. Odmowa złożenia kaucji może spowodować konfiskatę dóbr osobistych o wartości równej wysokości nałożonej kaucji.

Postępowanie w razie wypadku. O wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia należy natychmiast poinformować policję. W przypadku szkód materialnych obowiązek ten istnieje tylko wtedy, gdy nie doszło do wzajemnego ustalenia tożsamości. Obowiązek zgłoszenia faktu wypadku drogowego, w którym były osoby ranne (zwłaszcza rowerzyści i piesi) nawet wówczas, gdy doznały one niewielkich obrażeń. Kierowcy pojazdów, którzy polegają na zapewnieniach rowerzystów lub pieszych, iż nic im się nie stało i nie wezwą policji lub pogotowia, narażają się na ryzyko poniesienia wysokiej kary nawet do 2180 euro. Według kodeksu drogowego, kierowca ma obowiązek poinformowania policji nawet w przypadkach niewielkich lub niepozornych obrażeń. Gdy policja zostanie sprowadzona na miejsce wypadku, w którym nikt nie został ranny i gdzie wszyscy uczestnicy wypadku wymienili swoje dane osobowe, uiszcza się opłatę w wysokości 36 euro; jeżeli okaże się później, że jednak ktoś jest ranny, można zażądać zwrotu tej opłaty.

OPŁATY DROGOWE
Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego – dla samochodów do 3,5 tony - jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii. Brak winietki na autostradzie lub drodze ruchu szybkiego karany jest mandatem w wysokości od 65 do 2180 euro+ koszt wykupienia winietki. Na terytorium Austrii winietki można nabyć w biurach automobilklubu austriackiego (OAMTC), urzędach pocztowych, kioskach, na stacjach benzynowych oraz w punktach pobierania opłat drogowych, a w Polsce w biurach turystyki PZM i delegaturach granicznych PZM.

Dla pojazdów powyżej 3,5 tony został zniesiony system opłat drogowych w formie winietek. Od 1.01.2004 r. został wprowadzony całkowicie elektroniczny system poboru opłat drogowych. Bliższe dane o systemie i niezbędnym do niego wyposażeniu znajdują się na stronach: www.go-maut.at - również w języku polskim, i www.asfinag.at

Dla samochodów kempingowych o dmc powyżej 3,5 tony została wprowadzona stawka kilometrowa, np.:
• samochody 2-osiowe płacą wg stawki 0,130 euro/km
• samochody 3-osiowe płacą wg stawki 0,182 euro/km
• samochody powyżej 3 osi płacą wg stawki 0,273 euro/km

Niezależnie od posiadania winietki dodatkowo obowiązują opłaty za przejazd tunelami i drogami wysokoalpejskimi: Arlberg, Brenner, Felbertauern, Gerlos, Grossglocknern, Karawanken, Pyhrn, Tauern, Silvretta, Timmelsjoch

Zakaz ruchu pojazdów z przyczepami i samochodów kempingowych przez przełęcze czynne cały rok: Gerlos (droga) * Loibl (tunel) * Wurzen (granica ze Słowenią) * Zirlerberg (Seefeld) - od strony północnej.

Odradza się przejazd samochodami kempingowymi i pojazdów z przyczepami przez przełęcze czynne cały rok: *Alpl * Arlberg (dozwolony przejazd tylko na odcinku Vorarlberg-Lech) * Buchauer Sattel * Flexen(Zurs) * Gaberl/Stubalpe * Hengst * Hochentauern * Hochtannberg * Holzleiten Sattel * Kartitscher Sattel * Klipptztörl * Kreuzberg Sattel (Karyntia) * Kühtai Sattel * Neumarkter Sattel* Norberthöhe * Ochsattel * Plöcken * Präbichl * Radl (granica ze Słowenią) * RadstädterTauern * Seeberg/Aflenz * Soboth * Turracher Höhe * Zellerrain * Zirlerberg (strona południowa). Aktualne informacje o stanie dróg, przejezdności i warunkach atmosferycznych można uzyskać pod adresem: www.oeamtc.at/verkehrsservice

PALIWO
W Austrii można zakupić tylko benzyny bezołowiowe i diesel. Stacje paliwowe czynne są zazwyczaj w godz. 8 - 20. Tylko część stacji w dużych aglomeracjach miejskich i stacje usytuowane przy autostradach są czynne 24h. Adresy internetowe stacji, gdzie kupimy LPG: www.fluessiggas.net i www.bpgas.at

TELEFONY ALARMOWE
- pomoc drogowa automobilklubu austriackiego (OAMTC) 24h telefon – 120 Pomarańczowe telefony pomocy są usytuowane wzdłuż autostrad w odległości 2-3 km. Kierowca wzywający pomoc winien podać dane aparatu, z którego korzysta, opisać problem i poinformować czy jest członkiem automobilklubu. Aby uzyskać pomoc bezpłatnie, szukaj na: www.pzmot.pl
• policja – 133
• pogotowie ratunkowe – 144
• straż pożarna – 122
lub zunifikowany numer - 112


POLSKIE PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada RP,
Hietzinger Hauptstraße 42c, A-1130 Wien; P.O. Box 17. tel. (0-0431) 870-15-0 do 46 , całodobowy 870015-100; fax (0-0431) 87015-222; e-mail: sekretariat@botschaftrp.at, info@botschaftrp.at, internet: www.botschaftrp.at
Wydział Konsularny, adres – jw. tel. (00431) 870-15-0, 870-15-100; fax 870-15-136 e-mail: konsul@botschaftrp.at lub patrz: www.msz.gov.pl

Źródło: PZM-Travel


31.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News