artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior

Czas czytania 10 minut
Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior

Austria jest od dawna jednym z ulubionych celów podróży, nie tylko zimą. Niewielka, bo licząca zaledwie 83 854 km2, pełna jest miejsc, które warto odkryć. Warto wybrać się tam kamperem lub z przyczepą i je zobaczyć. Na początek proponujemy pojechać najbardziej na południe – do Karyntii (Kärnten).

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 1


Austria to wiele możliwości czynnego wypoczynku - od turystyki pieszej po ekstremalną wspinaczkę wysokogórską, od żeglowania, surfingu i nurkowania po kajakarstwo, od gry w golfa przez kolarstwo do kolarstwa górskiego. Doskonała sieć połączeń drogowych, wygodne autostrady i drogi prowadzą we wszystkich kierunkach. Dziewięć krajów związkowych stanowi jedność pod względem politycznym, ale nie pod względem krajobrazowym czy kulturalnym.

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 2

Karyntia to położony najbardziej na południe land– kraj związkowy Austrii. Na południu graniczy ze Słowenią i Włochami, na północy z austriackim Tyrolem Wschodnim. Land jest górzysty, choć znajdziemy tu też jeziora (latem mające temperaturą nawet do 28 stopni Celsjusza). W stolicy landu Klagenfurcie, rosną nawet nieliczne palmy! W zachodniej części regionu znajdują się Wysokie Taury (na terenie których znajduje się najwyższy szczyt Austrii Grossglockner, którego wysokość to blisko 4 tysiące m n.p.m.), Alpy Karnijskie i Gailtalskie. We wschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką landu jest Drawa, a największymi jeziorami
Wörthersee i Ossiacher See.

ReklamaKaryntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 3
Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 4

Klagenfurt nocą.

W Karyntii przecinają się dwie strefy klimatyczne, co oznacza obfite opady śniegu zimą i bardzo słoneczne lato. Północny zachód znajduje się pod wpływem atlantyckim, południe zaś pod śródziemnomorskim. 56 proc. landu leży powyżej 1000 m n.p.m.

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 5



Wypoczynek nad jeziorem Wörthersee.

Klagenfurt

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 6

Stolica Karyntii liczy niespełna sto tysięcy mieszkańców. Warte zobaczenia są przede wszystkim muzea rolnictwa i górnictwa, Minimundus (opisany poniżej), planetarium, obserwatorium Kreuzbergl, Europark. Z Klagenfurtu warto wybrać się w rejsy po jeziorze Wörthersee, które jest najsłynniejszym jeziorem landu. Statek odbija ze stolicy Karyntii, mija po drodze Velden oraz ciche zatoki i ekskluzywne wille.

Wieża widokowa w Pyramidenkogel.

Minimundus

Miniaturowy świat nad jeziorem Wörthersee to zbiór ponad 150 zminiaturyzowanych modeli słynnych budowli z całego świata. Wykonane są one w skali 1:25 z oryginalnych materiałów budowlanych! Wokół nich, w zadbanych ogrodach znajdziemy też miniaturowy port oraz model kolei żelaznej. Całość przypomina nieco holenderski Madurodam, z jego modelami budowli, statków, trakcji kolejowej.

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 7


Kampery u podnóża Grossglockner.







Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 8

Karyntia słynie z czystej wody.

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 9

Minimundus.

Droga na szczyt

Wysokoalpejska droga panoramiczna na Grossglockner prowadzi obok najwyższego szczytu Austrii, usytuowanego w samym centrum Parku Narodowego Wysokie Taury. Pod nim znajduje się potężny lodowiec o nazwie Pasterze. Samochodem dojedziemy do wysokości ponad 2500 m n.p.m.

ReklamaKaryntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 10
Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 11

Grossglockner.

Park Narodowy Nockberge

Park leży na wysokości 1300–2440 m n.p.m. Charakterystycznym elementem krajobrazu są kopulaste szczyty, zbudowane ze skał krystalicznych. Tereny parku są jednocześnie świadectwem wielowiekowych tradycji rolniczych tego regionu Karyntii.


Katedra w Gurk

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 12

Jest to jeden z najważniejszych pomników europejskiej sztuki sakralnej. Ta romańska katedra powstała w XII wieku i stanowi dziś centrum religijne Karyntii. Wewnątrz znajduje się najstarsze w landzie płótno zakrywające ołtarz w czasie postu. Wielkie wrażenie sprawia też wsparta na stu kolumnach krypta i wspaniałe freski o tematyce religijnej.

Katedra w Gurk.


Lodowiec Mölltaler Gletscher

Na lodowiec dotrzemy kolejką górską w zaledwie osiem minut. Znajdziemy się tu na wysokości ponad trzech kilometrów, by móc podziwiać panoramę Grossglockner i Sonnblick. Na narciarzy czekają zaś nasłonecznione i zaśnieżone nartostrady.

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 13

Zimą jezioro Wörthersee wygląda wspaniale.

Zamek Hochosterwitz

To jedna z najczęściej odwiedzanych budowli w całej Austrii. Od ponad tysiąca lat Hochosterwitz trzyma straż nad Karyntią. Do zamku można dostać się przez czternaście bram, by w środku obejrzeć zbrojownię i skosztować austriackich specjałów w zamkowej karczmie.

Terrarium

W pobliżu parku Minimundus znajduje się największe w Austrii terrarium z gadami i dinozaurami. Ten austriacki „Park Jurajski” otwarty jest cały rok. Podziwiać w nim można 60 gatunków węży, 20 gatunków żółwi i 16 gatunków jaszczurek, a w insektarium czekają na nas ptaszniki i skorpiony.

Droga Malta – Hochalm

Jest to jedna z najpiękniejszych tras wycieczkowych całego kraju. Wiedzie przez wysokogórski krajobraz masywu Taurów i liczne imponujące wodospady. Kończy się po 14,5 km przy potężnej zaporze Kolnbrein, której mur zaporowy wznosi się na wysokość dwustu metrów!

Droga widokowa Nockalmstrasse

Jest to płatna droga widokowa o długości 35 kilometrów, która wiedzie przez krajobraz pasma górskiego Nockberge. Pasmo charakteryzuje się łagodnymi wzniesieniami i bezkresnymi halami. Wyjątkowość krajobrazu została doceniona przez nadanie mu statusu parku narodowego w 1987 roku.

Kolejki górskie

W Karyntii jest 15 górskich kolejek, które zawiozą nas na słoneczne szczyty, do najpiękniejszych szlaków wędrownych i edukacyjnych, punktów widokowych, górskich schronisk i początków nartostrad. Podróż nimi jest oczywiście płatna, jednak wykupując Kartę Turystyczną Karyntii, możemy z nich korzystać za darmo.

Rejsy po jeziorach

Czasami trzeba opuścić naszą przyczepę i kamper, by móc podróżować w inny sposób. Znakomitą okazję do tego stwarza rejs pierwszym w Austrii pasażerskim statkiem kołowym, którym można popłynąć z centrum Villach do jeziora Faaker See. Możemy również wybrać się w rejs po mniejszym jeziorze Ossiacher See.

Wieża widokowa

W miejscowości Pyramidenkogel (nomen omen!) znajduje się wieża widokowa, do której możemy dostać się natomiast windą. Z wysokości 905 metrów roztacza się wspaniały widok na całą Karyntię.

Muzeum Heinricha Harrera

Muzeum znajduje się w miejscowości Huttenberg – rodzinnym mieście wybitnego podróżnika, od którego muzeum wzięło swoją nazwę. Zgromadzono tu eksponaty sztuki ludowej, maski szamanów, zatrute strzały. Możemy także zobaczyć replikę tybetańskiej ścieżki pielgrzymów.

Wąwóz skalny

Kto natomiast lubi wędrówki po wiszących mostkach, powinien koniecznie udać się do Tscheppaschlucht w Ferlach. Przed milionami lat wąwóz został wyżłobiony przez potok górski Loiblbach. Dziś czekają na nas nie tylko wiszące mosty, ale też wąskie i kręte ścieżki tuż nad przepaścią...

Jaskinie

Na grotołazów też czekają atrakcje, choć już „ucywilizowane”. Warto odwiedzić szczególnie dwie jaskinie: Obir w Bad Eisenkappl i Griffen, która znajduje się w skale góry zamkowej w miejscowości o tej samej nazwie.

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 14


Rejs po jeziorze Ossiachersee.

Terra Mystica

„Terra Mystica” to dosłownie „tajemnicza ziemia”. Pod tą nazwą kryje się niezwykły świat we wnętrzu góry koło Bad Bleiberg na południu Karyntii. Oprócz tajemniczości, czekają nas także atrakcje: zjeżdżalnia dla górników, kopalniana kolejka, pokaz multimedialny i muzeum górnictwa.

W Karyntii warto nabyć Kartę Karyncką (Kärnten Card), która umożliwia darmowe korzystanie ze 100 atrakcji: od kolejek górskich, przez żeglugę po jeziorach, po wstęp do muzeów i zabytków kultury. Karta Karyncka kosztuje 34 euro (14 euro dla dzieci w wieku 6-15 lat), a dzieci do 6 lat lub trzecie i dalsze dziecko gratis. Ważna jest przez 14 dni. Można ją bez problemu nabyć w wielu punktach w Karyntii.

Termy

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 15

Po trudach zwiedzania i podróży możemy nabrać sił w termach Karyntii. Znajdują się one w miejscowościach: Bad Kleinkirchheim, St. Kathrein, Bad Eisenkappel i Warmbad-Villach. Pobyt w takich termalnych miejscach znakomicie wzmacnia serce, układ krążenia i nasze mięśnie. Dla dzieci przygotowano wodne zjeżdżalnie, sztuczne rzeki i wiry. Zresztą, czy tylko dla dzieci...?


Oprac. Dariusz Wołodźko
Konsultacja: Jadwiga Pribyl
Zdjęcia: ®Kärnten


Polecam Karyntię

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 16

Jadwiga Pribyl z Joe i Sally, pingwinami-maskotkami promującymi Austrię.

Rozmowa z Jadwigą Pribyl z austria.info sp. z o.o.

Warto wybrać się z przyczepą lub kamperem do Austrii? Będziemy mieli się gdzie zatrzymać?

Jak najbardziej. Austria to malowniczy kraj z bardzo dobrze rozwiniętą siecią dróg i dużą liczbą kempingów – w całym kraju, który jest czterokrotnie mniejszy od Polski, jest ich 461. Prawie na każdym z nich mamy możliwość pozbycia się nieczystości czy nabrania wody. Infrastruktura jest więc ogromna – gdziekolwiek chcemy się w Austrii zatrzymać, mamy taką możliwość. W naszym ośrodku w Warszawie można zamówić bezpłatnie mapę Austrii z zaznaczonymi miejscami kempingowymi.

A jak to wygląda w Karyntii?
Karyntia to najbardziej na południe wysunięty kraj związkowy Austrii, chwalący się swoim prawie śródziemnomorskim klimatem. Sieć kempingów jest gęsta i przystosowana do przyjmowania turystów caravaningowych. Istnieją one od wielu lat, a powstawały z myślą o podróżujących do Austrii Niemcach i Holendrach, no i oczywiście samych Austriakach. Mają za sobą długą tradycję i oferują wysoki standard usług. Zlokalizowane są w atrakcyjnych miejscach, często z dostępem do jeziora.

Czy w Austrii i Karyntii możemy zatrzymać się i przenocować kamperem czy z przyczepą tylko na kempingu? Czy możliwe jest przenocowanie np. na parkingu?
W tej kwestii przepisy są, niestety, bardzo surowe: nie ma możliwości nocowania poza kempingami.

Co jest głównym atutem Karyntii?
Przede wszystkim połączenie alpejskiego krajobrazu – od wysokich gór w północno-zachodniej części, po łagodniejsze wzniesienia na wschodzie (do dwóch tysięcy metrów) – z ciepłymi jeziorami. W latach osiemdziesiątych w landzie przeprowadzono akcję oczyszczania jezior i teraz władze z dumą podkreślają, że wodę z nich można bez obaw pić! Caravaningowcy, lubiący wypoczywać na łonie natury, na pewno to docenią. Hasłem reklamowym Karyntii jest: „Urlop u przyjaciół” – tutejsi gospodarze słyną ze swojej gościnności, począwszy od właścicieli kempingów, a skończywszy na właścicielach luksusowych hoteli. Warto w Karyntii zatrzymać się choćby na kilka dni np. w drodze nad Morze Śródziemne. To bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku zarówno letniego, jak i zimowego.

A co warto zobaczyć przede wszystkim?
Warto wybrać się do stolicy landu – Klagenfurtu, które jest uroczym miastem z renesansową starówką, położonym nad jeziorem Wörthersee. Na pewno też najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner, który co prawda jest punktem zbiegania się granic trzech krajów związkowych, ale mieszkańcy Karyntii twierdzą, że sam szczyt leży na ich terytorium... Polakom warto polecić miejscowość Ossiach nad jeziorem Ossiacher See, gdzie znajduje się grób Bolesława Śmiałego.

Proszę powiedzieć coś o słynnej Drodze Wysokoalpejskiej Grossglockner-Hochalpenstrasse.
Trasa otwarta jest tylko w sezonie, mniej więcej od maja do października, w pozostałym okresie zalega na niej gruba warstwa śniegu. Jest to bardzo malownicza trasa, do wysokości ponad 2500 metrów. Przejazd jest płatny, chyba że posiadamy kartę gościa miejscowości znajdującej się w okolicy lub kempingu, których w okolicy mamy kilka, m.in. w Heiligenblut czy Obervellach - wtedy nie płacimy za przejazd. Miejscowi radzą jednak, aby nie wybierać się na nią samochodami z przyczepą kempingową.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Dariusz Wołodźko
Więcej informacji na: www.austria.info



Wybrane kempingi całoroczne w Karyntii, rekomendowane przez renomowanego wydawcę przewodnika po kempingach ACSI.

National Park Camping Grossglockner – Heiligenblut

Kemping z warunkami do uprawiania sportów zimowych
Cena orientacyjna: € 19.80 / € 25.80
Powierzchnia: 2,5 ha
Liczba miejsc przechodnich: 120
Położenie na wysokości: 1300 m
Tel: (+43) (0)4824-2048
nationalpark-camping@heiligenblut.at

Rutar Lido – Eberndorf

Kemping z warunkami do uprawiania sportów zimowych
Kemping dla naturystów
Cena orientacyjna: € 25.70 / € 35.30
Powierzchnia: 15 ha
Liczba miejsc przechodnich: 325
Położenie na wysokości: 447 m
Tel: (+43) (0)4236-2262
fkkurlaub@rutarlido.at

Campingplatz Ramsbacher – Rennweg am Katschberg

Kemping z warunkami do uprawiania sportów zimowych
Cena orientacyjna: € 28.80 / € 31.00
Powierzchnia: 1,4 ha
Liczba miejsc przechodnich: 72
Położenie na wysokości: 1150 m
Tel: (+43) (0)4734-8229
camp.ram@utanet.at

Campingplatz Flaschberger – Hermagor/Presseggersee

Kemping z warunkami do uprawiania sportów zimowych
Cena orientacyjna: € 21.00 / € 28.00
Powierzchnia: 2 ha
Liczba miejsc przechodnich: 80
Położenie na wysokości: 610 m
Tel: (+43) (0)4282-2020
office@flaschberger.at

Karyntia – wśród słonecznych gór i ciepłych jezior 17

31.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News