artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
"Gra o tron" - wycieczka śladami serialu
"Gra o tron" - wycieczka śladami serialu

"Gra o tron" - wycieczka śladami serialu

Tęsknisz za bohaterami serialu? Poszukaj ich w miejscach, gdzie kręcono poszczególne sceny.

Producenci nie pozostawili złudzeń – nie powstanie już żaden odcinek „Gry o tron”. Zamiast oglądać powtórki w oczekiwaniu na wydanie ostatnich dwóch książek, wyrusz na poszukiwanie filmowych plenerów. Masz ułatwioną sprawę, bo serial kręcono w Europie. Taka filmowa wycieczka może stanowić świetny pretekst, by odkryć kilka ciekawych miejsc spoza turystycznych szlaków.

Girona

Gra o tron - katedra w Gironie
Na schodach katedry w Gironie rzadko kiedy panują takie pustki 

Girona – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii – słynie z doskonale zachowanej juderii, czyli dzielnicy żydowskiej. To właśnie ona zagrała w „Grze o tron” rolę wolnego miasta Essos, w którym przez pewien czas przebywała Arya Stark. Co jeszcze warto zobaczyć w Gironie? Na pewno Calle del Bisbe Cartaña, gdzie odbywały się rozmowy Człowieka bez Twarzy z Aryą. Zachęcam również do spaceru po Plaça dels Jurats, na którym bohaterka oglądała przedstawienie Teatru Braavos. Nieopodal znajdują się łaźnie arabskie, w których Arya walczyła z Waif.

Ulice i budynki Girony posłużyły filmowcom do stworzenia Cytadeli Wielkich Mistrzów. Sceny we wnętrzach nakręcono w romańskim klasztorze Sant Pere Galligants. Obecnie mieści się w nim Muzeum Archeologiczne, dlatego jeśli zechcesz poczuć się jak Samwell Tarly, wystarczy, że kupisz bilet i wejdziesz do środka. Bardzo interesująca jest również sama Katedra Najświętszej Maryi Panny w Gironie, która filmowcom posłużyła jako Wielki Sept Baelora w Królewskiej Przystani. Pamiętasz, co stało się z tym septem? Tak, to właśnie on został wysadzony w powietrze na rozkaz Cersei! Do katedry prowadzą piękne, szerokie schody, na których kręcono sceny z Wielkim Wróblem oraz z Margaery Tyrell – idealne miejsce na małą sesję zdjęciową, bo schody naprawdę robią wrażenie! Swoją drogą, to również po nich Lannister galopował na koniu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Sewilla

Gra o tron - Sewilla
Ogrody Alkazaru w Sewilli miały przypominać raj

W piątym sezonie rozszerzono wątek Dorne, dlatego filmowcy potrzebowali nowych plenerów do wykreowania kolejnej krainy. Znaleźli je w hiszpańskiej Andaluzji. Wiele godzin zdjęciowych spędzono w Real Alcázar w Sewilli. Już sama historia pałacu wystarczyłaby na scenariusz niejednego filmu. Wznieśli go Maurowie, następnie po rekonkwiście obrali go na swoją siedzibę królowie katoliccy, na koniec twórcy „Gry o tron” stworzyli w nim Dom Martell. Sceny nakręcone w tym miejscu robią wrażenie – marmurowy pałac, arabskie ogrody, które zostały zaprojektowane na wzór raju – porośnięte krzewami mirty, cydrami, drzewkami pomarańczowymi i tujami – tworzą naprawdę niesamowity klimat.

Osuna

Gra o tron - Osuna
Osuna wciąż żyje serialem „Gra o tron” 

Ostatnia część „Gry o tron” może nie należała do najbardziej udanych, ale kilka scen na pewno na długo zapadnie nam w pamięć. Jedną z nich jest scena walki Daenerys Targaryen z synami harpii. Ma ona miejsce w Daznak's Pit, czyli na arenie do corridy w Osunie. Filmowcy wykorzystali również wnętrza tutejszej kolegiaty Nuestra Señora de la Asunción do kreacji kolejnej siedziby rodu Martellów – Słonecznej Włóczni. Podczas wizyty w Osunie koniecznie zajrzyj do jedynego w Europie muzeum poświęconego „Grze o tron”!

Dubrownik

Gra o tron - Dubrownik
Dubrownik lubią kamery filmowe. Miasto zagrało również w „Gwiezdnych wojnach” 

To właśnie tutaj znajduje się serialowa Czerwona Twierdza, czyli główna siedziba Siedmiu Królestw. W rzeczywistości budowla nazywa się Fort Lovrijenac i została wzniesiona w XI wieku. Natomiast na barokowych schodach, które miały prowadzić do Wielkiego Septu Baelora, nakręcono słynny spacer wstydu Cersei. Z kolei twierdza Minčeta „zagrała” Dom Nieumarłych.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Irlandia

Gra o tron - Irlandia
Dark Hedges znaczy mroczny szpaler. Aleja została zasadzona przez Stewartów w XVIII wieku, by robić wrażenie na gościach, przybywających do ich rezydencji 

Sceny z Północy i Winterfell, czyli siedziby Starków, nakręcono w Irlandii Północnej. W rolę twierdzy „wcielił się” zamek Ward pod Belfastem. Na miejscu przygotuj się na spore zaskoczenie, bo budowla mało przypomina zamek w Winterfell. Dlaczego? Przede wszystkim nie zobaczysz średniowiecznych murów, lecz… XVIII-wieczną bryłę w stylu eklektycznym. To pokazuje, że postprodukcja scen kręconych w Winterfell musiała trwać naprawdę długo.
W Irlandii trzeba odwiedzić jeszcze jedno miejsce związane ze Starkami – Park Leśny Tollymore, w którym kręcono sceny z Białym Wędrowcem czy znalezienia wilkorów. Wyznaczono tu nawet półtoragodzinny szlak prowadzący przez serialowe lokacje.

W klimat fantasy dobrze wpasowała się też słynna irlandzka droga Dark Hedges, którą w serialu przekształcono na Kingsroad. Swoje kilka minut w filmie miała też jedna z małych irlandzkich wiosek. Mowa o Carnlough, które słynie z bardzo charakterystycznego portu z kamienną zabudową. W filmie zobaczysz ją w scenie, w której Arya Stark wynurza się z wody.

Kolejna lokacja to jaskinie w Cushendun, do których płynęli Melisandre i Cebulowy Rycerz, by kobieta mogła urodzić „dziecko”. Idealnie sprawdziła się podczas przedstawienia tej mistycznej sceny – jaskinie są dość tajemnicze i pełne zakamarków. Najlepiej prezentują się ze szczytu klifu. Przy dobrej pogodzie możesz tutaj zrobić przepiękne pamiątkowe zdjęcia!

Split

Gra o tron - Split
Jeden dzień na Split to stanowczo za mało!

Miasto powstało na terenie gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Po upadku Imperium Rzymskiego rezydencja padła ofiarą budowlanego recyclingu. Jej mury posłużyły jak źródło budulca dla nowych kamienic i domów, wśród których kręcono sceny serialu. Z oryginalnego pałacu praktycznie nietknięte zachowały się jedynie podziemia i to dlatego, że przez ponad tysiąc lat zalegały tam śmieci. Uprzątnięto je stosunkowo niedawno i to właśnie tam stworzono salę tronową Daenerys. Nieopodal Splitu znajduje się Twierdza Klis, gdzie kręcono przede wszystkim sceny dziejące się w Meereen.

Malta

Gra o tron - Malta
Na Maltę, oprócz kampera, warto zabrać ze sobą rower

Pamiętasz scenę zaślubin Daenerys i Khala Drogo? Miała ona miejsce na plaży, na której w tle widać było most skalny znajdujący się na Malcie. Niestety, Lazurowe Okno runęło w 2017 roku i nie będziecie mogli zobaczyć go na żywo – jeśli jednak chcecie zwiedzić samą plażę, to nic nie stoi na przeszkodzie – wystarczy wybrać się na wybrzeże wyspy Gozo. Na Malcie znajduje się też filmowy dom Illyrio Mopatisa, który zaaranżował ślub Daenerys z Khalem Drogo. Ten budynek to w rzeczywistości maltański Pałac Verdala, czyli oficjalna letnia rezydencja prezydenta Malty.

Fot. mat. prasowe, Adobe Stock, HBO mat. prasowe, Dorota Chojnowska

Wybierasz się w podróż?

Artykuł pochodzi z numeru 1 (92) 2020 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.