artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy

Fáilte Cork i Kerry!

Czas czytania 7 minut
Fáilte Cork i Kerry!

Fáilte znaczy w języku irlandzkim "witamy". A Cork i Kerry to najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwa Irlandii. To właśnie w hrabstwie Cork znajduje się miejscowość Millstreet, w której odbędzie się przyszłoroczny, 73.FICC Rally.

Fáilte Cork i Kerry! 1

Irlandia jest państwem wyspiarskim, położonym na Oceanie Atlantyckim, na zachód od Wielkiej Brytanii. Kraj zajmuje ponad 4/5 powierzchni wyspy o tej samej nazwie. Jedynym krajem, z którym dzieli granicę lądową jest Irlandia Północna. Od Anglii i Walii Irlandię oddziela Morze Irlandzkie i Kanał Św. Jerzego, od Szkocji Kanał Północny. W skład terytorium kraju wchodzi szereg przybrzeżnych wysepek, wśród których największe to: Acaill (Achill), Mhór i Cliora oraz grupa wysp Árainn (Aran).

Fáilte Cork i Kerry! 2

Słynne Cliffs of Moher.
 

W latach 1991-1995 ambasadorem Rzeczypospolitej w pierwszej Ambasadzie RP w historii stosunków polsko-irlandzkich był znany poeta Ernest Bryll.

Podział i języki

Fáilte Cork i Kerry! 3

Irlandia dzieli się administracyjnie na historyczne prowincje: Ulster, Munster, Leinster, Connaught oraz 29 hrabstw plus 5 hrabstw miejskich (county borroughs). Oficjalnym językiem jest irlandzki (którym, według szacunków, posługuje się jedynie 9 proc. mieszkańców) i angielski (posługują się nim praktycznie wszyscy mieszkańcy). Należy podejrzewać, że te proporcje zostały ostatnio zachwiane przez... przybywających do pracy Polaków i Łotyszy. Polaków w Irlandii może być już nawet 200 tysięcy, co przy niecałych czterech milionach Irlandczyków mieszkających w kraju, daje praktycznie mniejszość narodową! Nie przeszkadza to oczywiście wspólnie (hucznie) obchodzić narodowe święto Irlandii – Dzień św. Patryka, przypadającego 17 marca.

Fáilte Cork i Kerry! 4

ReklamaFáilte Cork i Kerry! 5
Destylarnia Whiskey w Midleton kolo Cork

Fáilte Cork i Kerry! 6


Uwaga pod tym żywopłotem kryje się mur

Fáilte Cork i Kerry! 7

Arkadiusz Wicher mieszka w Irlandii od ponad roku i bez problemu jeździ lewą stroną.
 

Pogoda

Pogoda w Irlandii zmienną jest. Bardzo często zdarza się, że w ciągu kilkunastu minut mamy deszcz, a za chwilę słońce. Bardzo rzadko natomiast pada tu śnieg – a jeżeli spadnie, utrzymuje się bardzo krótko. Taka pogoda nie wszystkim odpowiada, ma jednak kilka atutów: soczyste kolory, świeżość powietrza i brak męczących upałów.

Ludzie i zwyczaje

Fáilte Cork i Kerry! 8

Irlandczycy są bardzo uprzejmi i serdeczni. Kierowcy często pozdrawiają się podczas mijania (skinieniem głowy lub uniesionym kciukiem prawej dłoni). Gdy na skrzyżowaniu stoi policjant, także możemy go pozdrowić – a on nam odpowie! Często może zrobić to pierwszy – nie zdziwmy się więc! W Polsce nie do pomyślenia, prawda? Irlandzka
policja nazywa się Garda (takie napisy znajdują się także na radiowozach). Policjanci są uprzejmi, ale też bezwzględnie wymagający respektowania prawa. Nie ma sensu wdawać się z nimi w dyskusję np. na temat kwoty mandatu czy możliwości jego anulowania.

Irlandzka policja nazywa sie GARDA

Fáilte Cork i Kerry! 9

fot. Arkadiusz Wicher
 

Drogi, czyli: lewostronnie

- Najlepiej korzystać z dróg oznaczonych białymi i zielonymi tablicami. Inne mogą być naprawdę bardzo wąskie – radzi Arkadiusz Wicher, który po Irlandii jeździ już ponad rok. W ogóle drogi w Irlandii (poza autostradami) nie należą do najszerszych. Gdy kraj był biedny, takie je po prostu budowano. Często też, gdy jedziemy bardzo dawno powstałymi drogami, niech nie zmyli nas żywopłot ciągnący się po obu stronach – pod nim kryje się tradycyjny, kamienny, irlandzki murek! Wjechanie w ten „żywopłot” może skończyć się uszkodzeniem pojazdu czy przyczepy. I przypomnienie, którego nigdy dosyć: w Irlandii jeździmy lewą stroną. Szczególnie trzeba uważać na skrzyżowaniach i rondach. Musimy bowiem pozbyć się naszych nawyków patrzenia, np. w lewo czy nic nie nadjeżdża. Arkadiusz Wicher (kierowca zawodowy) zapewnia, że przestawił się na ruch lewostronny... w jeden dzień. Nie każdy jednak potrafi to zrobić tak szybko i trwale, dlatego cudzoziemcy powodują stosunkowo dużo wypadków.

ReklamaFáilte Cork i Kerry! 10
Według statystyk, najwięcej wypadków w Irlandii powodują obcokrajowcy po... śniadaniu. Po zjedzeniu posiłku wyruszają rozluźnieni na trasę i – z przyzwyczajenia jadą prawą stroną!
 

HRABSTWO CORK

Fáilte Cork i Kerry! 11

Cork

Trzecie co do wielkości miasto Irlandii, stolica największego i najbardziej urozmaiconego turystycznie hrabstwa.
Zbudowane na wyspie Lee, położone blisko zatoki. Nad miastem dominuje katedra św. Fin Barre’a, powstała w VII wieku. Miasto jest ważnym portem przeładunkowym Irlandii, ale także idealnym i wartym zobaczenia miejscem w podróży po południowej części kraju. Cork zwany jest Wenecją Irlandii.

Katedra w Cork

Blarney
W mieście znajduje się zamek ze słynnym kamieniem, który – według legendy – należy pocałować, by stać się elokwentnym i mądrym. Zamek Blarney, podobnie jak większość zamków w Irlandii, nie jest zbyt okazały – szczególnie dla Polaków, znających np. zamek w Malborku. Warto jednak je zobaczyć i poznać. Wiele z nich zachowało jedynie część swojej dawnej świetności – zrujnowane zostały przez Anglików podczas wojen.

Fáilte Cork i Kerry! 12

Pomnik przed muzeum w Cobh - stąd wypłynął w ostatni rejs Titanic.

Cobh
To miejsce, z którego wypływało w rejs wiele słynnych statków, którymi Irlandczycy emigrowali do USA. Cobh było także ostatnim portem, do którego przybył Titanic – stąd wypłynął w swój ostatni rejs. Cobh nazywało się wtedy Queenstown. Do dziś na nabrzeżu znajduje się dworzec morski, który przekształcono w muzeum. Możemy zobaczyć w nim nie tylko eksponaty dotyczące Titanica, ale także te dokumentujące całą falę emigracji Irlandczyków w XIX wieku.

Na pamiątkę pobytu w muzeum możemy otrzymać... kopię biletu na Titanica.

Kinsale

Fáilte Cork i Kerry! 13

Kurort znany jako irlandzka stolica smakoszy z kilkunastoma ekskluzywnymi restauracjami z bardzo smacznym jedzeniem. W ciągu ostatnich lat Kinsale przechodzi przeobrażenie z tradycyjnej rybackiej wioski w malowniczy kurort wypoczynkowy dla turystów.

Uliczka w Kinsale

Millstreet

Fáilte Cork i Kerry! 14

Miasteczko położone w połowie drogi między Killarney i Mallow. Dlaczego warto je zobaczyć? Nie tylko dzięki wspaniałości przyrody. W przyszłym roku Millstreet będzie gospodarzem Międzynarodowego FICC Rally, który będzie miał miejsce na sportowych terenach Green Glens Arena. Mimo różnych opinii dotyczących organizacji zagranicznych
zlotów FICC w ostatnich latach, Polacy nie opuszczają żadnego z nich. Irlandczycy – dla których turystyka jest priorytetem – na pewno zrobią wszystko, by zlot był udany.

Na górze po irlandzku, na dole po angielsku.



Fáilte Ireland to rządowa organizacja turystyczna, która zajmuje się promowaniem Irlandii i jej atrakcji turystycznych. Turystyka jest jednym z priorytetów irlandzkich władz. Dużo informacji znajdziemy na stronie:

www.failteireland.ie

Istnieje także strona poświęcona właśnie tym dwóm hrabstwom: www.corkkerry.ie

HRABSTWO KERRY

Tralee

Fáilte Cork i Kerry! 15

To najczęściej odwiedzany region Irlandii, z pięknie położonym miasteczkiem Tralee, w którym znajduje się m.in. National Folk Theatre. Przedstawienia teatru można obejrzeć przez cały rok. Pod koniec sierpnia w mieście odbywa się festiwal tradycyjnej muzyki irlandzkiej – Róża Tralee.

Green Glens Arena w Millstreet

Fáilte Cork i Kerry! 16

Pomnik Chaplina w Waterville
 

Eurotunel łączy Frethun koło Calais we Francji z Cheriton w Anglii. Poprowadzony jest pod dnem Cieśniny Kaletańskiej, składa się z 2 osobnych kanałów komunikacyjnych o dł. 50,5 km i średnicy 7,6 m. Przejazd przez
Eurotunel trwa 35 minut (z Paryża do Londynu 2,5 godziny). Przez Eurotunel nie można przejechać z przyczepą lub kamperem! Przepisy zabraniają wjazdu do tunelu pojazdów z urządzeniami gazowymi.


Półwysep Dingle

Fáilte Cork i Kerry! 17

To najdalej wysunięta na zachód część Irlandii. Możemy ją zobaczyć, podróżując Ring of Kerry (Pierścień Kerry) – ponad dwustukilometrową drogą oplatającą półwysep i hrabstwo. Droga jest wąska, wiedzie przez góry, lasy, przełęcze i urokliwe miejscowości. Nieraz drogę zagrodzą nam spacerujące kozice i owce, a podczas deszczu przejedziemy przez strumyczki ściekające z gór – wrażenia i widoki niezapomniane! Choć nie polecamy podróży z przyczepą początkującym kierowcom.

Fáilte Cork i Kerry! 18

Przyplywy i doplywy sa bardzo malownicze

Killarney

Fáilte Cork i Kerry! 19

Killarney jest największym miastem w regionie i popularną bazą turystyczną, z której można wyruszyć na Ring of Kerry. Miasto położone jest przy wjeździe do Parku Narodowego Killarney. Na zachód od miasta rozciągają się najwyższe góry Irlandii - Macgillycuddy’s Reeks, z najwyższym wzniesieniem Carrantuohill (1041 m.n.pm).

Wjazd do Parku Narodowego Killarney

Fáilte Cork i Kerry! 20

Po wjeździe do parku praktycznie od razu widzimy jeziora Killarney – widok wspaniały (na zdjęciu).

Widok na jezioro w Parku Narodowym Killarney.

Fáilte Cork i Kerry! 21

Palac krolowej w Parku Narodowym Killarney

Fáilte Cork i Kerry! 22

Kemping Wave Crest w Caherdaniel


Do Irlandii możemy dopłynąć promem z Anglii i z kontynentu: z Belgii (do Cork) i z Francji. Szczegóły na stronach:
www.promy.pl
www.eurorejsy.pl
www.pzmtravel.com.pl


Tekst i zdjęcia: Dariusz Wołodźko


Administrator31.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News