artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Branża turystyczna w raportach WTTC

Branża turystyczna w raportach WTTC

Czas czytania 3 minuty

Największym rynkiem w turystyce światowej są Stany Zjednoczone, na drugim miejscu pod tym względem plasują się Chiny, a na trzecim Niemcy. Nowy raport Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) ujawnił silne oznaki ożywienia gospodarczego związanego z turystyką w pięciu miastach będących potęgami dla sektora Travel & Tourism w Europie Zachodniej.

Chociaż podróże i turystyka mają znaczący udział w globalnym PKB, obie te dziedziny zostały poważnie dotknięte przez globalną pandemię koronawirusa (COVID-19), która rozpoczęła się na początku 2020 roku.

Opublikowany w połowie lutego br. raport WTTC analizuje kluczowe wskaźniki, takie jak wkład podróży i turystyki w PKB krajów wspólnoty, a też zatrudnienie i wydatki podróżnych. Akurat to badanie dotyczyło wpływu sektora na 5 miast: Londyn, Paryż, Berlin, Rzym i Madryt. Już w ubiegłym roku sektor Travel & Tourism pięciu europejskich stolic był zaledwie o 15% niższy niż w 2019 roku. Z tym, że np. udział sektora turystycznego w PKB Londynu potroił się w ciągu ostatniego roku, a w budżecie Paryża prawie powrócił do poziomu sprzed pandemii.

Paryż przewodzi stawce

Paryż wykazał najsilniejsze ożywienie spośród pięciu stolic, a pozostałe cztery miasta znalazły się od 18% do 30% poniżej wyników z 2019 roku, wykazując tym samym nieco wolniejsze ożywienie niż stolica Francji.

W Paryżu wkład PKB sektora wynosił 38BN USD w 2019 r., a w 2022 r. powrócił do poziomu zaledwie 6% poniżej wyniku sprzed pandemii. Londyn w minionym roku najszybciej zaczął odrabiać straty i plasuje się na drugim miejscu. Wkład stolicy Niemiec w gospodarkę miasta był wart ponad 7,7BN USD w 2022 roku - to o 18% poniżej wyniku z 2019 roku. Na kolejnym miejscu jest Madryt - 24% poniżej 2019 r. Rzym jest miejscem najwolniejszego odzyskiwania wpływów z sektora turystycznego – to dziś 30% poniżej dochodów z 2019 r.

ReklamaBranża turystyczna w raportach WTTC 1
Prócz analizy dynamiki dochodów w 5 miastach europejskich, autorzy raportu odnieśli się do wyzwań sektora Travel & Tourism w post-covidowych czasach.

Jak ważna jest zrównoważona turystyka?

W najszerszym znaczeniu, turystyka jest definiowana jako sytuacja, w której ludzie podróżują i przebywają w miejscach poza swoim stałym zakwaterowaniem w celach wypoczynkowych, biznesowych, zdrowotnych.

Obecnie coraz większa liczba turystów zaczęła dostrzegać negatywny wpływ, jaki ich podróże mogą mieć na tzw. ślad węglowy. W rezultacie coraz więcej globalnych podróżników wierzy w znaczenie zrównoważonej turystyki i ekologicznych wyborów.

To stąd popularność caravaningu i przyjaznych środowisku kempingów. Już według badania WTTC przeprowadzonego w marcu 2021 roku, 83 procent fanów podróżowania było przekonanych, że zrównoważone podróżowanie jest bardzo ważne. W tym samym miesiącu inne badanie wykazało, że 81 procent aktywnych podróżników zamierzało w sezonie 2022 zatrzymać się przynajmniej raz w ekologicznym lub zielonym miejscu zakwaterowania.

Fot. WTTC


Rafał Dobrowolski05.03.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News