artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper

Antena, pierwsze ogniwo w łańcuchu odbioru satelitarnego (cz. II)

Czas czytania 5 minut
Antena, pierwsze ogniwo w łańcuchu odbioru satelitarnego (cz. II)

W numerze 6(8) „Polskiego Caravaningu” opisałem zasadę działania anteny satelitarnej i podałem przykłady dwóch anten offsetowych, które spełniają wymogi odbioru w drodze. Istnieją jednak inne anteny, które doskonale nadają się do odbioru satelitarnego. Są to anteny płaskie, często widziane na kamperach, oraz słynne anteny-skanery, automatycznie wyszukujące satelity. Anteny te mają wielu zwolenników, mimo że koszty ich nabycia nie są małe. Myślę więc, że należy się z nimi zapoznać i dlatego opiszę dwie takie anteny.

Anteny płaskie.
Od wielu lat konstruktorzy producentów anten satelitarnych szukają innego rozwiązania dla anten do odbioru satelitarnego. Jednym z nich jest płaska antena, która mimo swej przydatności np. w caravaningu, nie uzyskała szerszej aprobaty, co spowodowało, że wielu producentów zaniechało jej produkcji. Mimo to, na różnych targach i wystawach branżowych pojawiają się ich nowe wersje. Najczęściej spotykaną jest antena BAS 60 firmy Kathrein.

Antena, pierwsze ogniwo w łańcuchu odbioru satelitarnego (cz. II) 1Antena została skonstruowana dla środków transportowych, w tym także dla kamperów i przyczep, ale także do odbioru satelitarnego w budynkach mieszkalnych. Zasada działania takiej anteny jest praktycznie identyczna jak popularnej anteny parabolicznej. Wykorzystano tutaj płytki do obwodów drukowanych, na których została wytrawiona duża ilość małych kółeczek imitujących anteny satelitarne. Na załączonej grafice pokazana jest zasada działania tej anteny. Wszyscy znamy wyniki szeregowego i równoległego łączenia baterii. Przy szeregowym łączeniu sumuje się napięcie (V), a przy równoległym natężenie prądu (A). Tę zasadę wykorzystano przy konstruowaniu płaskiej anteny.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Antena, pierwsze ogniwo w łańcuchu odbioru satelitarnego (cz. II) 2Tak połączone kółeczka pozwalają uzyskać podobne parametry jak w przypadku anteny parabolicznej. Konwerter został wbudowany do obudowy anteny, a jego zasilanie odbywa się przy pomocy kabla łączącego ją z odbiornikiem satelitarnym.
Odbiornik satelitarny można wykorzystywać nie tylko w podróży, ale także w domu. Antena BAS 60 ma wymiary 50x50 cm. Wbudowany konwerter przystosowany jest do całego pasma satelitarnego (10,7…12,75 GHz), co pozwala na odbiór wszystkich satelitów nadających programy w paśmie Ku (np. ASTRA lub HotBird).

Anteny-skanery
Bardziej luksusową wersją są skanery, czyli anteny posiadające dodatkową mechanikę i elektronikę do samodzielnego szukania satelitów. Niestety, zostały przez wielu producentów skreślone ze swojego programu, stąd przedstawię tylko jedną z nich: CAP 210 firmy Kathrein.

Antena, pierwsze ogniwo w łańcuchu odbioru satelitarnego (cz. II) 3CAP 210 składa się z płaskiej anteny BAS 60 zamontowanej na elektronicznym systemie HDP 171 i odbiornika satelitarnego Kombi-UFD 170. Cały zespół odbiorczy waży około 14,5 kg, czyli wcale niemało. Producent zaleca podczas jazdy (>130 km na godzinę) ustawienie anteny w pozycji poziomej. Jedyną zaletą takiej anteny jest automatyczne ustawienie się jej w kierunku satelity, z którego program chcemy oglądać. Elektroniczny system sterowania obraca antenę w płaszczyźnie poziomej i pionowej do momentu znalezienia satelity z żądanym programem. Czas szukania pierwszego satelity wynosi 10…120 sek, następnego 2…15 sek. Nie będę tutaj opisywał wszystkich danych technicznych i sposobu montażu, które można znaleźć na stronie internetowej producenta. Osobiście, jestem jednak zwolennikiem małych, 50-centymetrowych anten offsetowych, które doskonale spełniają swoje zadanie. Są lekkie i przy odpowiednim mocowaniu ich na dachu przyczepy lub kampera nie zwiększają oporu powietrza podczas jazdy. Polski producent CORAB wraz z redakcją

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
SATacademy są w trakcie opracowania specjalnego łoża-uchwytu dla opisanej w poprzednim wydaniu anteny ASC 600, łatwego do montażu i zapewniającego pełny komfort i bezpieczeństwo.

Anteny walizkowe
Szereg producentów proponuje walizkowe zestawy antenowe do odbioru satelitarnego w drodze. W skład takiego zestawu wchodzi mała 30 cm antena, odbiornik DVB-S, osprzęt pomocniczy i mały miernik do ustawienia anteny. Zestawy te jednak nie uzyskały aprobaty rynku z uwagi na problemy przy odbiorze satelitarnym w złych warunkach atmosferycznych.

W następnym wydaniu opiszę konwertery i osprzęt towarzyszący instalacji satelitarnej na kamperach i przyczepach.

Antena, pierwsze ogniwo w łańcuchu odbioru satelitarnego (cz. II) 4Marian Pokorski
Redaktor Naczelny SATacademy
www.satacademy.eu


03.03.20090
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News