Kosmetyki i akcesoria myjące do pojazdów kempingowych nieco różnią się od specyfików do czyszczenia samochodów osobowych.
Zanim zdecydujemy się umyć kamper czy przyczepę umyć w automatycznej myjni samochodowej, powinniśmy rozważyć czy niczego nie zniszczymy.
Podstawowe zasady Należy ostrożnie stosować przyrządy do mycia pod dużym ciśnieniem. Pojazdy kempingowe mają na zewnątrz kratki i otwory wentylacyjne (kuchenki, lodówki, itp.). Gdyby zostały one zalane, mogłoby dojść do zamoknięcia przewodów, korozji elementów, a w konsekwencji do uszkodzenia urządzenia. Najlepiej umyć pojazd ręcznie, ale przedtem zaślepić kratki i wloty maskownicami. Również w części mieszkalnej pojazdu nie stosujemy środków chemicznych zwykle używanych w domu. Są one zbyt agresywne i mogą trwale uszkodzić powierzchnie sprzętów.
Tele flo - ułatwia mycie dużych powierzchni.
Karoseria Do mycia karoserii kampera bądź przyczepy zalecane są środki marek Certiman lub Dr. Keddo (Certiman FliegendreckEx - 500 ml środka kosztuje około 45 zł). Środki te wyjątkowo skutecznie likwidują resztki martwych owadów, a przy tym usuwają wszelkie zabrudzenia, takie jak: kurz, zacieki, tłuszcz. Po umyciu warto też pomyśleć o zakonserwowaniu i nabłyszczeniu lakieru. Do tego celu polecany jest Certiman NanoTec SuperWax (500 ml środka kosztuje około 57 zł).
Szyby Szyby w oknach pojazdów kempingowych wykonane są z akrylu, co wyklucza stosowanie do ich czyszczenia zwykłych środków do mycia szyb. Detergenty te zawierają na ogół amoniak lub alkohol, które powodują nieodwracalne uszkodzenie struktury akrylu: matowienie, osłabienie wytrzymałości, a nawet pęknięcia. Do mycia akrylowych szyb w kamperze i przyczepie możemy używać np. środka Dr. Keddo Acrylglas Reiniger Acrylex (500 ml środka kosztuje 44 zł). Skutecznie i delikatnie usuwa wszelkie zabrudzenia.
Uszczelki Po umyciu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu gumowych uszczelek klap, okien i drzwi. Przeznaczony do tego jest środek firmy Dr. Keddo Gummiprotector Protectolan (100 ml preparatu kosztuje 47 zł). Nadaje on elastyczność gumie oraz zwiększa ich jej szczelność i trwałość.
Profi combi - specjalna szczotka do mycia szyb.
Markizy Zabrudzoną markizę możemy wyczyścić środkiem Certiman PlanenRein (500 ml płynu kosztuje około 40 zł). Środek nadaje się również do czyszczenia przedsionków. Pleśń zwalczymy za pomocą Certiman SchimmelEx (500 ml płynu to koszt 38 zł).
Wnętrze Do szaf i blatów w części mieszkalnej pojazdu kempingowego stosujemy Certiman Teak- und Holzrein (500 ml płynu to koszt 40 zł). Płyn zawiera olejek sosnowy, który skutecznie, ale łagodnie czyści drewno bądź płyty meblowe. Do czyszczenia zlewozmywaków, umywalek i kabin prysznicowych z tworzywa sztucznego przeznaczony jest płyn Yachticon Bad + Waschbecken Reiniger (500 ml w cenie 34 zł), który usuwa kamień, zacieki i inne zabrudzenia. Nadaje także połysk.
Acrylex - specjalny płyn do mycia.
Szczotki, ścierki, zmywaki Firma Unger wyprodukowała specjalnie z myślą o branży caravaningowej serię szczotek, ścierek, zmywaków. Można je osadzić na teleskopowym trzonku (z możliwością dołączenia do niego przegubu kątowego) i tym sposobem wysprzątać i dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc pojazdu, a przecież jest ich wiele. Szczotką Tele Flo (cena 108 zł) z rozwarstwianym na końcach włosiem, doprowadzeniem wody oraz gumowym „zderzakiem” naokoło zapobiegającym zarysowaniom powierzchni, można bezpiecznie wyszorować pojazd. Do mycia szyb możemy użyć Profi Combi Microfaser – zmywaka z mikrofibry i zbieraka w jednym, nawet bez detergentów radzącego sobie z zabrudzeniami (cena 60 zł). Przy sprzątaniu wewnątrz doskonale sprawdzają się ścierki z mikrofibry. W ofercie firmy Unger znajdziemy ściereczki różnych rozmiarów do sprzątania na mokro i sucho oraz do polerowania bez smug powierzchni szklanych lub akrylowych (ceny od 21 zł). Umycie podłogi ułatwi nam SweepMop (cena 39 zł). Ma on wymienną powłokę z mikrofibry.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).