Ta ostatnia opcja sprawia, że coraz więcej osób śmielej zerka w kierunku północnym. Na etapie planowania marszruty okazuje się szybko, że na drodze do spełnienia naszych marzeń o przemierzaniu dzikich bezkresów kamperem staje morze. To właśnie droga morska jest najszybszym rozwiązaniem, aby przedostać się na teren położonej nad Bałtykiem Szwecji. Upierając się przy podróży kołowej, czeka nas długa trasa przez mosty przerzucone przez Cieśniny Duńskie lub jeszcze dłuższa przez Finlandię. To dla szczęśliwych, co czasu nie liczą.
Jednak dla większości podróżujących liczy się również optymalizacja czasu podróży, co za tym idzie, szukanie mniej czasochłonnych rozwiązań. Idealną opcją jest więc przeprawa morska promem, która pozwala zaoszczędzić sporo kilometrów oraz czasu i pieniędzy. Do tego daje możliwość komfortowego wypoczynku w kabinie, będącego przyjemnym przerywnikiem w podróży. Przeprawa dużym promem morskim sama w sobie jest ciekawą przygodą. Już wjazd w trzewia statku robi wrażenie. Obsługa uwija się jak w ukropie, ustawiając auta jak klocki, by jak najlepiej zapełnić przestrzeń luku garażowego. Po zaparkowaniu i zabraniu na pokład niezbędnych w podróży rzeczy można udać się do wybranej przestrzeni pasażerskiej – prywatnej kabiny bądź obszernej sali z wygodnymi fotelami w typie lotniczym. Można też dostosować wymagany poziom komfortu do założonego budżetu wyprawy.
Trzeba pamiętać o kilku zasadach, które zaoszczędzą nam stresu przed rozpoczęciem podróży. Na początek warto sprawdzić dojazd do portu i parking oraz godzinę rozpoczęcia odprawy i wjazdu na prom. Lepiej nie planować tego na ostatnią chwilę, bo w razie spóźnienia prom niestety odpłynie planowo i nie ma co liczyć, że poczeka. Godzina odpłynięcia promu to pora, o której odbija od brzegu, a odprawa ostatnich pasażerów kończy się pół godziny wcześniej, po tym czasie na pokład już nie wjedziemy. Warto więc poświęcić kilka minut, by zaplanować logistykę przyjazdu, żeby uniknąć nieprzyjemności i zbędnego pośpiechu. Na stronie internetowej Unity Line w dziale informacje znajdują się wszystkie niezbędne dane na temat rozkładu, lokalizacji i szczegółów pracy terminala. Warto się z nimi zapoznać. Po dojechaniu na miejsce pozostaje wykonywanie poleceń obsługi podczas wjazdu pojazdami i udanie się na pokłady pasażerskie. Potem nastaje czas na relaks i korzystanie z uroków jednostki.
Artykuł pochodzi z numeru 2 (110) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.
Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.