artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Lodówka – pomaga przetrwać!

Czas czytania 3 minuty
Lodówka – pomaga przetrwać!
Podczas upalnego lata chcemy się delektować zimnymi napojami, lodami i innymi produktami wymagającymi przechowywania w niskich temperaturach. Jest to możliwe również podczas wyjazdu.

Typy lodówek
Lodówki dzielimy na dwie grupy: sprężarkowe - eksploatowane w gospodarstwach domowych i absorpcyjne – mające wszechstronne zastosowanie w przyczepach i samochodach kempingowych. Te drugie wynaleziono już w 1922 roku. Cicha praca systemu absorpcyjnego i prostota budowy pozwoliły na zastosowanie ich w caravaningu, przemyśle stoczniowym, hotelarskim na masową skalę już w latach sześćdziesiątych. Postęp technologiczny pozwolił na przystosowanie ich do zasilania prądem z sieci miejskiej, a w warunkach polowych z akumulatorów lub gazem. Liderem w tej branży jest firma Dometic. Chłodziarki absorpcyjne tej firmy wyposażone są w grzałki gazowe i elektryczne. W wyniku podgrzania czynnika chłodzącego, a następnie jego skroplenia i rozprężenia zamieniają wytworzone ciepło na chłód. Najnowsze modele lodówek wyposażone są w układy zabezpieczające przed rozmrożeniem nawet, gdy na chwilę zabraknie zasilania.

Lodówka – pomaga przetrwać! 1



Użytkowanie
Wiele z nich wyposażono w automatyczne systemy przełączania pod wpływem spadku napięcia lub zaniku któregoś z mediów zasilania: 230V , 12V lub braku gazu. Zabudowane w pojazdach wytwarzają spore ilości ciepła, a odpowiednie jego odprowadzenie na zewnątrz poprzez kratki wentylacyjne (koniecznie odpowiedniej wielkości i w odpowiednim miejscu) spowoduje wzrost ich wydajności. Niejednokrotnie zastosowanie dodatkowego wentylatora załączanego ręcznie lub automatycznie, zwłaszcza w upalne dni znacząco poprawi ich sprawność.
ReklamaLodówka – pomaga przetrwać! 2

Bezpieczeństwo
Ze względu na bezpieczeństwo ważne jest wyprowadzenie spalin z zasilania gazowego lodówki poprzez odpowiedni system komina na zewnątrz, co spowoduje, że dwutlenek węgla nie będzie zagrażał mieszkańcom. Istotne jest również odseparowanie tylnej części lodówki od wnętrza przedziału mieszkalnego z dwu powodów:
1 - w razie awarii zasilania gazowego lub układu kominowego gaz lub spaliny nie przedostaną się do wnętrza.
2 - ciepło wygenerowane przez lodówkę nie będzie nagrzewać nam dostatecznie już gorącego wnętrza.

Ekonomiczna eksploatacja
Inaczej wygląda eksploatacja zimą, gdy na dworzu panuje ujemna temperatura. Wewnątrz dodatnia, a w lodówce dla przechowywania wielu produktów zaleca się np. plus pięć stopni. Stosowanie odpowiednich przesłon na kratkach wentylacyjnych pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury na wymienniku ciepła, w rezultacie poprawia pracę chłodziarki. Aby utrzymać optymalną wydajność lodówka musi być ustawiona względnie poziomo, a jej rozmrażanie powinno się odbywać w zależności od intensywności użytkowania, ale przynajmniej raz w miesiącu.

Konserwacja
Do mycia trzeba stosować odpowiednie preparaty lub roztwór wody z octem. Nieużywana chłodziarka musi stać z uchylonymi drzwiami, a w wypadku przetrzymywania przy temperaturze poniżej 20 stopni zaleca się w skrajnych przypadkach nawet jej demontaż. Wszystkie naprawy powinniśmy zlecać wykwalifikowanemu serwisowi.
Więcej informacji na: www.nachtman.pl
ReklamaLodówka – pomaga przetrwać! 3

Dorota Nowak

24.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News