ReklamaA1 - katalog ACSI

PRZEGLĄD RYNKU

ponad rok temu  29.05.2019, ~ Rafał Dobrowolski   

100 lat technologii absorpcyjnej - w służbie podróżnikom

Firma Dometic to obecnie jeden z czołowych producentów mobilnych urządzeń chłodniczych podnoszących komfort podróżowania. A wszystko zaczęło się 100 lat temu, gdy dwóch młodych studentów inżynierii ze Szwecji postanowiło dowieść, że efekt chłodzenia można uzyskać dzięki... dostarczeniu ciepła.

Jest rok 1919. Baltzar von Platen i Carl Munters to dwaj młodzi szwedzcy studenci inżynierii, którzy mają szalony pomysł. Są przekonani, że najlepszym sposobem, aby osiągnąć efekt chłodzenia jest doprowadzenie ciepła do wymyślnego układu gazowego napełnionego pochodnymi azotu. Wierzą w to z całego serca, więc regularnie urywają się z zajęć, aby pracować nad swym pomysłem. Wreszcie, po wielu długich dniach i nocach, zaprojektowali szafkę chłodzącą bez kompresora, bez ruchomych części. I bez lodu(!).

Jak to możliwe? Dzięki doprowadzeniu energii cieplnej do bojlera czynnik chłodzący krąży w układzie i przenosi ciepło, tworząc efekt chłodzenia wewnątrz lodówki. "Płomień, który zamarza", "cudowne pudełko" - kluczową innowacją było dostarczenie wodoru w celu ułatwienia przejścia czynnika chłodniczego z cieczy w gaz.

Notabene w 1922 r. nasi dwaj studenci KTH (Royal Institute of Technology w Sztokholmie) obronili pracę magisterską „System chłodzenia bez ruchomych części”.

To jest genialne! -  A. Einstein

Absorpcyjne szafki studentów inżynierii ze Szwecji okazały się być pierwszymi na świecie lodówkami. Nawet wielki Albert Einstein był pod wrażeniem, nazywając ich wynalazek genialnym. 

Rok 1923 to moment, w którym szafka chłodząca została opatentowana. Arctic, szwedzka firma o wiele mówiące nazwie w tym samym roku przejmuje prawo do produkcji. W firmie Electrolux, która była wtedy rozwijającym się producentem urządzeń, bardzo szybko dostrzeżono potencjał wynalazku von Platena i Muntersa. W 1925 roku firma Electrolux przejęła Arctic. 

Po drugiej wojnie światowej lodówki stały się standardowym wyposażeniem domów przedstawicieli klasy średniej. Na całym świecie sprzedawano miliony tych praktycznych urządzeń.

Dometic

Pod koniec lat 60. Electrolux nadał działowi urządzeń związanych z rekreacją nazwę: Dometic. W 2015 roku Dometic staje się spółką publiczną, której akcje znalazły się na giełdzie w Sztokholmie. Tam, gdzie powstał wynalazek szwedzkich studentów.

Dziś? Posiadacze kamperów, łodzi, czy kierowcy ciężarówek z całego świata od lat korzystają ze sprzętu Dometic. Lodówka jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia pojazdu rekreacyjnego. 

Rozglądasz się za nową lodówką? Model do zabudowy czy wolnostojący?

- Jeśli szukasz lodówki do swojego pojazdu rekreacyjnego, to tu najprawdopodobniej kończą się Twoje poszukiwania. W ofercie Dometic znajdziesz urządzenie z każdej możliwej technologii, w tym oczywiście z gamy urządzeń absorpcyjnych z możliwością zasilania gazem – podkreśla Grzegorz Rybak, Sales & Marketing Manager w Dometic Poland.
- Rozpoczynaliśmy nasz globalny biznes właśnie od produkcji lodówek i doskonale znamy ten rynek, zatem oczywistym jest, że coraz więcej podróżujących osób korzysta właśnie z naszych produktów do chłodzenia. W ciągu wielu lat sprzedaliśmy na całym świecie miliony urządzeń.

Absorpcja – całkowicie bezgłośna praca

Technologia to wykorzystuje zjawisko parowania gazów szczelnie zamkniętych w instalacji lodówki. Czynnikiem chłodniczym jest amoniak (NH3). W chłodziarce absorpcyjnej nie ma sprężarki (w odróżnieniu od technologii kompresorowej), a więc nie ma ruchomych elementów, które mogłyby się kiedykolwiek zepsuć. To m.in. dlatego lodówki Dometic potrafią zachwycić bezawaryjną pracą nawet przez kilkadziesiąt lat! Druga zaleta chłodziarki absorpcyjnej? Warnik może być podgrzewany zarówno elektrycznie (12/24V, 120–240V), jak i gazowo — np. za pomocą niewielkiego palnika zasilanego z butli LPG. Skąd my to znamy? Płomień gazowy może doprowadzić do schłodzenia, tak ukute hasło zawładnęło światem… caravaningu. Chłodziarki absorpcyjne na gaz, bo sprzęt taki nie wymaga dostępu do energii elektrycznej, zrewolucjonizowały pokłady „domów na kołach”.

"Płomień, który zamarza", "cudowne pudełko"

Coraz więcej ludzi na całym świecie chce żyć mobilnie. Ta prosta prawda stanowi podstawę dla filozofii, wokół której powstała oferta firmy Dometic: zapewnienia łatwiejsze życia w drodze. Mobile living made easy.

Firma pozostaje wierna tradycji i nieustannie rozwija inteligentne oraz często nagradzane rozwiązania, by wspomnieć tylko lodówki 10. generacji zaprezentowane podczas Caravan Salon 2018 w Düsseldorfie. 

- Nasza nowa seria lodówek absorpcyjnych z serii 10 zmienia sposób przechowywania żywności i napojów w kamperach i przyczepach kempingowych. Estetyczne i proste w obsłudze lodówki mają wiele nowych funkcji zwiększających komfort i wygodę: drzwi na dwustronnych zawiasach otwierane na prawo i lewo, eleganckie rączki aluminiowe przez całą wysokość, nowe intuicyjne sterowanie, nowy pojemnik na owoce i warzywa z regulacją wilgotności i ulepszony agregat chłodniczy. A co być może najważniejsze, mają najlepszą na rynku wydajność chłodzenia! – dodaje Grzegorz Rybak z Dometic.

Wydajność chłodzenia

Trzeba bowiem wiedzieć, że o ile technologia absorpcyjna skrywa nie do przecenienia zalety na pokładach „domów na kołach”, to nie zmienia to faktu, że najpoważniejszą wadą czy wyzwaniem dla konstruujących takie chłodziarki jest ich technologicznie ograniczona sprawność. Pod tym względem lokują się gdzieś między chłodziarkami sprężarkowymi a termoelektrycznymi (na ogniwa Peltiera). Innym ograniczeniem jest pozornie utrudnione wykorzystanie technologii absorpcyjnej w urządzeniach przenośnych. Pozornie... ponieważ Dometic opracował wydajne modele lodówek kempingowych z opcją zasilania gazowego, które zapewniają maksymalną wolność przy wyborze miejsca na piknik. Mowa tu o przenośnych urządzeniach z serii CombiCool. Wszystkie trzy modele ACX zapewniają chłodzenie do 30°C poniżej temperatury otoczenia. Zasilanie gazowe, prądem stałym 12 V i prądem przemiennym 230 V – gwarantują chłodzenie i mrożenie, maksymalizując swobodę! Działają przy zasilaniu 12 V w samochodzie, 230 V w domu czy na polu kempingowym. Na zewnątrz? Można przełączyć urządzenie na tryb gazowy, w którym gaz dostarczany jest z zewnętrznej butli lub... z kartusza umieszczanego w obudowie lodówki. 40-litrowa lodówka przenośna Dometic CombiCool ACX 40G przez niemal dobę zapewni chłodzenie żywności i napojów z dala od jakichkolwiek źródeł energii elektrycznej, a jako żródło gazu posłuży jej niewielki 250-mililitrowy kartusz systemu Campingaz.

…jeszcze o serii 10

Od Caravan Salon 2018 mamy pierwszą chłodziarkę w pojeździe rekreacyjnym kompatybilną z magistralą CI-BUS. Nic dziwnego, że inżynierowie Dometic chwalą się: zgodnie z tzw. techniką absorpcji przenieśliśmy chłodzenie na wyższy poziom. Lodówka Dometic RMD 10.5T naprawdę nie pozostawia nic do życzenia. Jest to pierwsza w historii inteligentna lodówka, która umożliwia obsługę z poziomu centralnej jednostki sterującej. lodówka z maksymalnie wygodną obsługą dzięki centralnej jednostce sterującej. 

- Ta innowacja jest przykładem naszej misji mającej na celu ułatwianie życia w drodze. Magistrala CI-BUS jest bowiem systemem pozwalającym na zamianę naszego kampera lub przyczepy w inteligentny dom na kołach i sterowanie większością pokładowych urządzeń z centralnego panela lub zdalnie - za pomocą aplikacji na smartfonie. Pod względem liczby produktów działających w oparciu o protokół CI-BUS oraz stopnia ich integracji z systemem Dometic Connect  jesteśmy absolutnym liderem w tej dziedzinie – podsumowuje Grzegorz Rybak.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 12
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony