artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Wydziały komunikacji wracają do pracy
  fot. Bartłomiej Ryś

Wydziały komunikacji wracają do pracy

Od 22 kwietnia wydziały komunikacji muszą zapewnić procedurę rejestracji pojazdów.  Może się okazać, że kolejki to już przeszłość, o ile tylko urzędnicy uruchomią internetowe aplikacje systemu kolejkowego i specjalne skrzynki kontaktowe do wymiany dokumentów. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w §13 ust. 2 pkt 6 wprowadza regulację, że najpóźniej od dnia 22 kwietnia nie może podlegać ograniczeniu wykonywanie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom, do których należy m.in.: wydawanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych. Wykonywanie tych zadań może być realizowane przez ten urząd w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.

- To bardzo ważny zapis prawny, bo od kilku tygodni apelujemy do władz centralnych i samorządowych, aby uporządkować ten problem. Bo, i klienci, i przedsiębiorcy w każdym miejscu w Polsce muszą mieć dostęp do możliwości zakupu i rejestracji nowych i używanych pojazdów. Dostępność procedur rejestracji z tygodnia na tydzień się poprawiała, ale ciągle były jednak starostwa powiatowe, które nie zorganizowały żadnej procedury rejestracyjnej albo rejestrowały tylko wybrane grupy pojazdów. Teraz wszystkie starostwa w Polsce będą musiały stworzyć model organizacyjny dostępny tak dla obywateli, jak i profesjonalistów” - komentuje Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Niektóre starostwa już kilka dni temu wdrożyły odpowiednie procedury. Przykładowo, od poniedziałku 15 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Międzychodzie wystartował system kolejkowy. Nowe rozwiązanie w tamtejszym wydziale komunikacji gwarantuje rezerwację przez Internet. Interesanci umówieni w ten sposób mają wyższy priorytet przed wszystkimi oczekującymi. Do wymiany dokumentów służą tu specjalne skrzynki kontaktowe.


Rafał Dobrowolski22.04.20200