Od 22 kwietnia wydziały komunikacji muszą zapewnić procedurę rejestracji pojazdów. Może się okazać, że kolejki to już przeszłość, o ile tylko urzędnicy uruchomią internetowe aplikacje systemu kolejkowego i specjalne skrzynki kontaktowe do wymiany dokumentów.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w §13 ust. 2 pkt 6 wprowadza regulację, że najpóźniej od dnia 22 kwietnia nie może podlegać ograniczeniu wykonywanie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom, do których należy m.in.: wydawanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych. Wykonywanie tych zadań może być realizowane przez ten urząd w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.
Niektóre starostwa już kilka dni temu wdrożyły odpowiednie procedury. Przykładowo, od poniedziałku 15 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Międzychodzie wystartował system kolejkowy. Nowe rozwiązanie w tamtejszym wydziale komunikacji gwarantuje rezerwację przez Internet. Interesanci umówieni w ten sposób mają wyższy priorytet przed wszystkimi oczekującymi. Do wymiany dokumentów służą tu specjalne skrzynki kontaktowe.- To bardzo ważny zapis prawny, bo od kilku tygodni apelujemy do władz centralnych i samorządowych, aby uporządkować ten problem. Bo, i klienci, i przedsiębiorcy w każdym miejscu w Polsce muszą mieć dostęp do możliwości zakupu i rejestracji nowych i używanych pojazdów. Dostępność procedur rejestracji z tygodnia na tydzień się poprawiała, ale ciągle były jednak starostwa powiatowe, które nie zorganizowały żadnej procedury rejestracyjnej albo rejestrowały tylko wybrane grupy pojazdów. Teraz wszystkie starostwa w Polsce będą musiały stworzyć model organizacyjny dostępny tak dla obywateli, jak i profesjonalistów” - komentuje Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.