artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy

Toaleta w kamperze i przyczepie

Czas czytania 8 minut
Toaleta w kamperze i przyczepie

To chyba najczęściej zadawane pytanie przez „niewtajemniczonych” w caravaning: to tam jest toaleta?! Tak! Praktycznie w każdej przyczepie i samochodzie kempingowym jest toaleta. Jest też używana, aczkolwiek... niechętnie.

Toaleta w pojazdach kempingowych stanowi jeden w elementów wyróżniających – jest to właśnie wyznacznik pewnego komfortu podróżowania w naszych domach na kółkach. Choć z reguły, jeżeli to możliwe, caravaningowcy starają się korzystać z toalet na kempingach (przecież za pobyt na kempingu płacą!), jednak nie zawsze jest to możliwe. A gdy stajemy poza kempingami, toalety przydają się bardzo.

Toaleta w kamperze i przyczepie 1



Bardzo popularne toalety przenosne Porta Potti są dostępne w wielu miejscach w Polsce.

Papier chemiczny
Do toalet chemicznych montowanych w pojazdach kempingowych powinno stosować się specjalny papier chemiczny. Dlaczego? Zwykły papier toaletowy rozpuszcza się wolniej i powoduje powstawanie drobnych granulek popularnie zwanych farfoclami. Dlatego lepiej stosować papier specjalny, który zrobiony jest z czystej celulozy. Taki papier kupimy nie tylko w sklepach dla caravaningowców, lecz także w marketach oraz sklepach żeglarskich.

Toaleta w kamperze i przyczepie 2



Przenośną toaletę możemy przewozić także pod siedziskiem.

Środki chemiczne
Dla właściwego utrzymania czystości i sprawności toalety, w zdecydowanej większości powinniśmy stosować preparaty chemiczne, które w tym pomagają. Ich głównymi producentami są dwie firmy, Fiamma i Thetford. Jakościowo lepsze są produkty Thetforda, jednak za produktami Fiammy przemawia cena.

ReklamaToaleta w kamperze i przyczepie 3

Środki do toalet chemicznych firmy Thetford
Certisan Forte Toiletten.
Rozkłada części stałe/fekalia, czyści i redukuje rozwój bakterii i wytwarzanie nieprzyjemnych woni i gazów. Stosowanie: 30 ml na 10-litrowy zbiornik na fekalia. Rozcieńczyć 2-3 litrami świeżej wody nalanymi do zbiornika.
Aqua Kem Blue. Preparat nowej generacji. Do wszystkich toalet stałych: kasetonowych i przenośnych. Rozkłada składniki stałe w zbiorniku na ścieki/fekalia. Najbardziej „żrący” z produktów Thetford. Redukuje tworzenie się gazów i nieprzyjemnych zapachów, uniemożliwia odkładanie się osadów na wewnętrznej stronie zbiornika. Idealny w połączeniu z Aqua Rinse. Dawkowanie: 60 ml na 10-litrowy zbiornik, rozcieńczony ok. 2 litrami czystej wody.
Aqua Kem Green. Płyn sanitarny do zbiornika na ścieki/fekalia do toalet chemicznych. Zapach cytrusowy, gęsta konsystencja. Neutralizuje fekalia, działa w temperaturze od -20 o do +40 oC. Dozowanie: 75 ml na 10-litrowy zbiornik na fekalia, rozpuścić w ok. 2 l wody czystej. Działa około 4 dni w temperaturze do 27 oC. Przy wyższych temperaturach ewentualnie częściej opróżniać zbiornik. Nie zaleca się zwiększania dawek.
Aqua Rinse. Preparat dodawany do wody służącej do spłukiwania w toaletach chemicznych. Czyści i pielęgnuje toaletę. W zbiorniku na wodę w temperaturze do 35 oC zachowuje swoje właściwości przez miesiąc. Działanie w zakresie temperatur od +5 o do +40 oC. Nie zaleca się zwiększania dawek. Dozowanie: 100 ml na 15 l wody w zbiorniku do spłukiwania.
ReklamaToaleta w kamperze i przyczepie 4
Tank Freshner.
Do zbiorników z brudną wodą, ściekami. Ogranicza nieprzyjemne wonie wydostające się ze zbiornika ze zużytą wodą przez instalację, np. odpływy z prysznica, umywalki, zlewu. Chroni przed osadami na wewnętrznej stronie zbiornika. Działanie w zakresie temperatur od +5 o do +40 oC. Dozowanie: 50 ml na 25 l ścieków.

Toaleta w kamperze i przyczepie 5



Gama środków chemicznych do toalet firmy Thetford.

Nowość: toalety próżniowe
Do potrzeb caravaningu zaczęto wykorzystywać próżniowe toalety ceramiczne. Firma Dometic promuje model VT 2500, w którym zastosowano bardzo szybkie podciśnieniowe czyszczenie muszli (2 m na sekundę), przy jednoczesnym rozdrabnianiu odpadów zanim trafią do zbiornika. Niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji wysokości muszli. Udoskonalenie polega również na tym, że nie potrzeba stosować żadnej chemii. Dzięki zastosowaniu zaworu kulowego, który skutecznie pochłania brzydkie zapachy bez stosowania dodatkowych środków. Do zasilania takiej toalety potrzebna jest moc 12 V DC (na jeden strumień wody pompa potrzebuje tylko 1,5 A na 60-70 sekund).

Toaleta w kamperze i przyczepie 6



Toalety Porta Potti z firmy Thetford.

Toalety przenośne
Toalety przenośne także w caravaningu się przydają. Najlepszym przykładem są zabudowy kempingowe na samochodach dostawczych, w których nie zawsze można zainstalować toaletę. Najpopularniejsze na naszym rynku są toalety Porta Potti, które proponuje Thetford. W takich toaletach zbiorniki na wodę i nieczystości są ze sobą połączone w sposób, który umożliwia odłączenie tego drugiego w celu opróżnienia. Jest on zamykany hermetycznie, dlatego możemy go przenieść w odpowiednie miejsce i opróżnić. Opróżnianie jest wygodne, ponieważ dzięki wbudowanej rynience spustowej i zaworowi odpowietrzającemu cały proces odbywa się bez rozlewania i rozpryskiwania – co w tej sytuacji jest przecież dość istotne...
Thetford proponuje dwa modele toalet przenośnych Campa Potti, mniejszy model MG oraz większy model XG.

Toaleta w kamperze i przyczepie 7



Małe rozmiary przenośnych toalet są ich dużą zaletą.

Toaleta w kamperze i przyczepie 8



Toaleta Thethford w kamperze Dethleffs.

Awaryjność
- Od dwóch lat pracuję w dziale sprzedaży i nie miałem żadnych sygnałów o awariach w toaletach Fiammy - mówi Grzegorz Naciuk z Adria Caravan Polska. Natomiast Anna Dudkowiak, współwłaściciel KENA P.P.H.U. dodaje: - Z moich doświadczeń wynika, że odpowiednio używane i czyszczone toalety chemiczne to urządzenia, które rzadko się psują. Specjalistyczne środki chemiczne: sanitarne, czyszczące osady (np. Cassetten Tank Cleaner firmy Thetford) i dbające o uszczelki (np. Pflegemittel fuer Dichtungen, po angielsku Seal Lubricant – także firmy Thetford) przedłużają czas i komfort używania toalet. A jeśli już pewne części gumowe czy mechaniczne ulegną uszkodzeniu, to można z łatwością wymienić je na nowe.

Toaleta w kamperze i przyczepie 9


Toaleta w kamperze i przyczepie 10


Toaleta w kamperze i przyczepie 11



Odłączanie i opróżnianie zbiornika z nieczystościami.

Zimą
Przed sezonem zimowym warto zalać syfony instalacji sanitarnej płynem zimowym do spryskiwaczy i zostawić otwarty zawór spuszczania brudnej wody.

Toaleta w kamperze i przyczepie 12



Przekrój toalety Fiamma.

Zaglądamy na fora
Internetowe fora poświęcone caravaningowi zawierają dużo cennych wskazówek dla użytkowników pojazdów kempingowych. Znaleźliśmy tam też uwagi dotyczące toalet i instalacji sanitarnych. Oto kilka z nich.

Jak działa wskaźnik poziomu?
Janusz Koliński na forum Camperteam (www.camperteam.pl) pisze o czujniku poziomu fekaliów w zbiorniku: - W kasecie WC jest pływak, który pływa po powierzchni ścieków i ma w sobie magnes. Na obudowie kibelka (u mnie po stronie lewej) jest taki plastikowy dinks z bezpiecznikiem, a poniżej bezpiecznika kontaktron (przekaźnik), do którego dochodzą dwa cienkie kabelki. Jak magnes z poziomem cieczy w kasecie zbliży się do niego, to jego styki się zwierają i zapala się lampka, sygnalizując wypełnienie zbiornika. Jak nie świeci, to może oznaczać przepaloną żaróweczkę w lampce albo uszkodzone przewody (rzadziej). Może też ulec uszkodzeniu kontaktron, ewentualnie zaciął się albo wyleciał pływaczek. Najpierw należy więc sprawdzić żarówkę. Następnie do kontaktronu przyłożyć kawałek magnesu - powinna zaświecić się kontrolka. Czasami wystarczy dobrze wypłukać kasetę. Pływaczek porusza się w odgraniczonej przestrzeni, żeby podczas jazdy nie pływał po całej kasecie i się nie wylał razem z zawartością kasety przy opróżnianiu. Mogą się do niego dostać jakieś nieczystości i go zablokować. Pusta kaseta powinna delikatnie grzechotać podczas wstrząsania – to pływak, który się porusza.

Toaleta w kamperze i przyczepie 13



Dometic VCT2500.

Toaleta w kamperze i przyczepie 14



Środki chemiczne wlewamy przez muszlę.

Toaleta w kamperze i przyczepie 15



Nowe, estetyczne toalety Dometic.

Środki chemiczne do toalet kupisz m.in. w:
Adria Caravan Polska Katowice, ul. Kolejowa 58
Centrum Campingowe Elcamp Mogilany k. Krakowa, ul. Myślenicka 2
P.P.H.U. Kena Wrocław, ul. Sulmierzycka 8
Auto-Caravan Mścice koło Koszalina, ul. Koszalińska 132
AKMEDUIS Sp. z o.o. Będzin, ul. Brzozowicka 9
Mobitech Caravan Center Warszawa, ul. Instalatorów 5
ASO Nachtman Wrocław, ul. Krakowska 15
Bońkowscy Caravaning Baranowo koło Poznania, ul. Wiosenna 61
Centrum Campingowe S–Camp Bieruń koło Tychów, ul. Warszawska 194

Odkażanie instalacji wodnej
Swoim pomysłem odkażania instalacji dzieli się z użytkownikami forum karawaning.pl (www.karawaning.pl) Piotr Ratajczak, administrator: - Posiadam akwaria i czasem zachodzi potrzeba odkażenia całego zbiornika i sprzętu. W sklepie zoologicznym kupuję chloraminę (30 ml za ok. 3 zł), ok. 20 ml wlewam do zbiornika 22-litrowego z włączoną pompą i zostawiam na mniej więcej pół godziny. Pompa i rury w akwarium to bardzo podobna technologia, co w instalacjach w pojazdach kempingowych. Tutaj można napełnić zbiornik na czystą wodę, wlać nawet i dwie buteleczki chloraminy i zostawić na jakieś 5-10 minut. Potem należy uruchomić kran, żeby przeszło to przez wszystkie rury.

Toaleta w kamperze i przyczepie 16


Toaleta w kamperze i przyczepie 17



Obsługa spłuczki w przenośnej toalecie Porta Potti.

Juliusz Stożek


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News