OBLICZA CARAVANINGU

8 miesięcy temu  15.06.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

Tak, dla swobód w ramach UE

fot. Rafał Dobrowolski

Według opublikowanego wczoraj nowego badania Eurobarometr większość Europejczyków pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą i z optymizmem patrzy w przyszłość. Zaufanie do Unii rośnie, a swobodę przekraczania granic cenimy sobie nader wysoko.

Dwa największe osiągnięcia UE to według Europejczyków „swobodny przepływ osób, towarów i usług na terytorium UE” (58%) oraz „pokój panujący wśród państw członkowskich UE”(54%). Ponadto 70% Europejczyków czuje się obywatelami UE. Po raz pierwszy od wiosny 2010 r. pogląd ten podziela większość we wszystkich państwach członkowskich.

Tu dygresja. Zaufanie do UE jest nadal wyższe niż zaufanie do krajowych rządów lub parlamentów. Po raz pierwszy od wiosny 2010 r. pogląd ten podziela większość we wszystkich państwach członkowskich.

Wyborcy zagłosowaliby na UE

40% Europejczyków ma pozytywny obraz UE (37% ma do UE stosunek neutralny, a jedynie 21% – negatywny). Takie pozytywne postrzeganie odnotowano w 15 państwach członkowskich, przy czym najwyższy odsetek zarejestrowano w Irlandii (64%), Bułgarii i Portugalii (po 56%) oraz w Luksemburgu (54%).

Od jesieni 2017 r. zaufanie do UE zwiększyło się w 19 państwach, w szczególności w Portugalii (57%, +6) i Słowenii (44%, +6), natomiast spadło w sześciu krajach, w szczególności w Belgii (47%, -6), na Węgrzech (44%, -5) i na Słowacji (44%, -4).

Generalnie większość Europejczyków pozytywnie postrzega UE, zaś odsetek osób, które mają poczucie, że ich głos się liczy, jest najwyższy od 2004 r. Co ciekawe, rośnie poparcie dla unii gospodarczej i walutowej – to jest wyższe niż kiedykolwiek.

Kontekst

Standardowe badanie Eurobarometr z wiosny 2018 r. (EB 89) przeprowadzono w formie bezpośrednich wywiadów w dniach od 17 do 28 marca 2018 r. W badaniu wzięło udział 33 130 osób ze wszystkich państw członkowskich UE i z krajów kandydujących.

Nasz komentarz? Można przypuszczać, że największymi eurooptymistami są fani caravaningu. Kto jak kto, ale podróżujący w ramach wspólnoty mogą skwapliwiej korzystać ze swych swobód obywatelskich – nieograniczonej swobody do przemieszczania się.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony