artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Początek wiosny – jak celebruje się go w innych krajach?

Czas czytania 3 minuty
Początek wiosny – jak celebruje się go w innych krajach?

Wiosna to szczególna pora roku, bo kojarzy się z odradzającym się życiem, dlatego wszyscy czekają na nią z wytęsknieniem. Jej początek jest szczególnie celebrowany nie tylko w Polsce, ale i całym świecie. Gdzie, poza Polską, urządza się Śmigusa Dyngusa i co mają ze sobą wspólnego polska Marzanna oraz szwajcarski bałwan Böögg? Sprawdź, jakie ciekawe tradycje obchodzone są w związku z początkiem wiosny w innych krajach!

Początek wiosny na całym świecie przybiera różne formy i jest pełen symbolizmu. W Polsce topimy lub palimy Marzannę – uważaną za symbol zimy i śmierci. Zwyczaj ten ma zapewnić urodzaj w nadchodzących miesiącach. Nie tylko my świętujemy w ten sposób nadejście wiosny – podobne tradycje możemy również znaleźć w innych krajach Starego Kontynentu.

Europa w ogniu 

W połowie marca Hiszpanie obchodzą święto zwane Las Fallas. Odbywają się wówczas pokazy petard i fajerwerków. Mieszkańcy tworzą też specjalne kukły, zwane ninots, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia publicznego lub postaci fantastyczne. Ostatniego dnia święta kukły zostają publicznie spalone. Oczyszczające z zimy ogniska pali się również w innych krajach europejskich. 

– Dla przykładu, w Szwajcarii, w okolicach kwitnienia pierwszych kwiatów, rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali kukłę bałwana zwanego Böögg. Dla lepszego efektu, wypełnia się kukłę materiałami wybuchowymi – komentuje Sylwia Rogalska, Country Manager EF

Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę.

Azja celebrująca ulotność

Nieco inne zwyczaje obchodzone są na wiosnę w Japonii. Jednym ze świąt jest obserwowanie urody kwitnących kwiatów wiśni, znane pod nazwą Hanami. Początkowo obiektem podziwu był kwitnący nieco wcześniej kwiat moreli japońskiej, dziś praktykowany głównie wśród starszych mieszkańców. Kwitnące kwiaty są metaforą życia i jego krótkotrwałego piękna. Z kolei w połowie kwietnia w Tajlandii celebrowanie wiosny zbiega się z Songkran, czyli Nowym Rokiem. Odbywa się wówczas wielki festiwal wody, przypominający nieco polski Śmigus Dyngus. Tradycyjne, delikatne pokropienie wodą na znak błogosławieństwa dziś przybiera rozmiar ogromnej wodnej bitwy.

Ameryka Północna z własnymi, nowoczesnymi zwyczajami

Świętowanie wiosny to nie tylko wieloletnie tradycje, a również współczesne zwyczaje. W Kanadzie od ponad 60 lat urządza się w maju największy na świecie festiwal tulipanów, na którym prezentowanych jest ponad milion kwiatów. Tulipany są nie tylko pięknym ukoronowaniem wiosny, ale również symbolem przyjaźni między Kanadą a Holandią.

– Jeśli chodzi o ciekawe, nowoczesne tradycje z zachodu, warto przywołać przykład Annapolis, niedaleko Waszyngtonu – komentuje Sylwia Rogalska. – Co roku w marcu mieszkańcy tego miasta zbierają się, żeby dokonać rytuału palenia skarpetek. Ma to zwiastować powrót sezonu rekreacyjnego. 

Reklama
W dzisiejszych czasach zapominamy często o celebrowaniu rytuałów czy tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. A dzięki nim możemy zrozumieć przecież, jak bardzo różnorodni jesteśmy.  


Administrator23.03.20170
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News