OBLICZA CARAVANINGU

ponad rok temu  05.12.2017, ~ Administrator   

Mobilne i ekologiczne domki na kołach

Ciekawa alternatywa dla caravaningu? Z pewnością jest to trend, któremu warto się przyjrzeć. „Tiny house on wheels” to fenomen, który swoje źródła ma w Stanach Zjednoczonych a teraz z coraz większą śmiałością wchodzi na rynek europejski. Przybliżmy to pojęcie.

THOW (tiny houses on wheels) to nic innego, jak małe (zwykle do 20 m2) domy na kołach zbudowane najczęściej przy wykorzystaniu tradycyjnych technik i naturalnych materiałów. Ich wnętrze możemy dowolnie zaaranżować (przy pomocy modułowych mebli) a całoroczna izolacja pozwala nam korzystać z niego przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Projekty takich domków są przeróżne, ale w każdym z nich możemy zamontować instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i gazową (według upodobań). Dodatkowo możemy wygospodarować miejsce np. na baterię, ogniwa paliwowe czy toaletę kompostową - w tym momencie już dość mocno widzimy podobieństwo do caravaningu.

Oczywiście taki domek nie jest tak mobilny jak kamper czy przyczepa, ale bez większego problemu (i z wykorzystaniem odpowiednio mocnego holownika) przetransportujemy go tam, gdzie chcemy. Może więc on pełnić funkcję np. mobilnego domku letniskowego, który każdego roku zmienia swoje położenie.

Co ważne, każdy domek jest osadzony na specjalnym podwoziu z kołami, aby mógł być ciągnięty jak przyczepa. Producenci ograniczają również wymiary (maksymalnie 2,55 m szerokości i 4 m wysokości) oraz wagę (maksymalnie 3,5 tony) by mógł być przewożony po drogach publicznych. Wymagane jest wyłącznie posiadanie kategorii „E” prawa jazdy.

W Stanach fenomen THOW jest już na takim poziomie, że spora część osób wybrała taki styl życia na stałe. Europa jest „do tyłu” głównie przez przepisy - u nas domki muszą być mniejsze i lżejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że już dziś część osób zdecydowała się na życie w THOW na stałe. Przykładem jest mieszkająca w Holandii Marjolein Jonker. Na życie w domu na kołach zdecydowała się w maju 2016 roku a swoimi doświadczeniami dzieli się na facebookowym profilu https://www.facebook.com/marjoleininhetklein/

Czy moda się przyjmie również na naszym rynku? Patrząc na ceny niektórych projektów (każdy z nich tworzony jest indywidualnie, pod konkretne wymagania klienta) może to być bardzo atrakcyjna alternatywa dla działek czy domków „na stałe” np. nad jeziorem albo w górach. 

 

Redukt-01B / meble modułowe / modular furniture

Redukt-01B meble modułowe modular furniture

Opublikowany przez REDUKT na 19 listopada 2017

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ gosc 2020 2 9 miesięcy temu takie domki mobilne tiny house pl , saciekawe wogule , powine byc pokazane na stronach You Tube .pl wlasnie polskie te domki pokanane na You Tube ,pl dla ludzie zaciekawionych takimi domkami mobilnymi na kolach ...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Europa Campers 1 ponad rok temu Zapraszamy do nas po nowe, w pełni wyposażone domy mobilne! :) www.europacampers.pl...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony